MENU
novinky-a-odbornici

Riziko mŕtvice je bližšie ako si myslíte. V noci prestaňte s týmto preháňať!

Správna dĺžka spánku dodá energiu, zlepší náladu a zvyšuje produktivitu.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Riziko mŕtvice je bližšie ako si myslíte. V noci prestaňte s týmto preháňať!

Niekedy je ho menej, niekedy je ho viac. Avšak ani nedostatok a najnovšie ani prebytok tejto nočnej činnosti nie je zdravý. Podľa najnovšej štúdie vyvoláva zvýšené riziko mozgovej príhody.

Áno, správne, reč je o spánku, ktorý je nevyhnutný pre duševné aj fyzické zdravie. Správna dĺžka spánku dodá energiu, zlepší náladu a zvyšuje produktivitu. Nová štúdia, publikovaná v časopise Neurology, upozorňuje, že nielen nedostatok spánku je pre náš organizmus škodlivý, ale aj jeho prebytok. To znamená, že ak spíte dlhšie ako 9 hodín denne, môže to zvýšiť riziko mŕtvice.

Úrad verejného zdravotníctva SR zverejnil pred časom tabuľku, ktorá uvádza odporúčané hodiny spánku pre 9 vekových kategórií. Dospelí ľudia v produktívnom veku by mali v priemere spať od 7 do 9 hodín.

Odporúčaná dĺžka spánku podľa veku.Odporúčaná dĺžka spánku podľa veku.
Odporúčaná dĺžka spánku podľa veku.
Zdroj: FB/ÚVZ SR

Nedostatok spánku je spájaný s mnohými chronickými zdravotnými problémami, vrátane srdcových chorôb, ochorení obličiek, vysokého krvného tlaku, cukrovky, mŕtvice, obezity aj depresie.

Negatívne účinky prináša aj príliš veľa spánku, odborne nazývaný hypersomnia. Ľudia, ktorí spia veľa, majú častokrát úzkosti, málo energie a problémy s pamäťou. Môžu tiež trpieť bolesťami hlavy, chrbtice, depresiami, obezitou, cukrovkou, ale majú aj zvýšené riziko ochorení srdca a riziko úmrtia. Podľa najnovšej štúdie írskej Univerzity v Galway majú aj zvýšené riziko mŕtvice.

„Naše výsledky naznačujú, že problémy so spánkom by sa mali zamerať na prevenciu mozgovej príhody," uviedla Dr. Christine McCarthy, odborníčka na spánok, ktorá viedla štúdiu. „Lekári by sa na základe týchto výsledkov mali začať s ľuďmi, ktorí majú problémy so spánkom, rozprávať skôr a riešiť tento problém,“ dodala McCarthy.

Článok pokračuje na ďalšej strane  ►►►

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor