MENU
novinky-a-odbornici

Reumatoidná artritída: Ako sa hlási, lieči a čo by ste mali jesť?

Čím skôr sa začnete liečiť, tým pomalšie bude ochorenie napredovať.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Reumatoidná artritída: Ako sa hlási, lieči a čo by ste mali jesť?

Aj napriek tomu, že reumatoidná artritída je závažná choroba, nemusí nutne znamenať vážne zhoršenie zdravotného stavu a neradostné vyhliadky do budúcna.

Choroba, pod ktorej názvom si automaticky predstavíte kĺby, pretože ich vytrvalo poškodzuje a vyvoláva v nich chronickú bolesť. Pri závažnom priebehu sa však môže hlásiť aj ako celý rad mimo kĺbových prejavov. „Reumatoidná artritída je chronické autoimunitné ochorenie, charakterizuje ju nešpecifický zápal, ktorý postihujuje predovšetkým kĺby, ale i ďalšie orgány a organové systémy, hlavne cievy, srdce, pľúca, oči. Ochorenie sa môže prejaviť v akomkoľvek veku, dokonca ním môžu trpieť aj malé deti, pričom najčastejšie sa prvé príznaky objavujú medzi 40 a 60 rokom. Reuma postihuje ženy trikrát častejšie ako mužov,“ vysvetľuje farmaceutka Soňa Štefániková.

Nástup je pomalý

Prejavy ochorenia sa rozvíjajú celé týždne až mesiace a ich sprievodnými javmi sú napríklad únava, zvýšená teplota, nechutenstvo, a tiež bolesť kĺbov. Tá býva prítomná ako cez deň, tak aj v noci. Je známa ranná stuhnutosť kĺbov, ktorá môže niekedy trvať aj dlhšie ako hodinu. Kĺby sú bolestivé, opuchnuté a horúce. U väčšiny pacientov je nástup ochorenia pomalý, priebeh býva rôznorodý a najčastejšie sa strieda obdobie zhoršenia s obdobím zníženej zápalovej aktivity. Postihnuté bývajú najčastejšie kĺby na prstoch rúk, nôh, zápästia a kolená, no zápal je často prítomný aj na ostatných kĺboch končatín. „Vysoká zápalová aktivita ochorenie zhoršuje. Narušená funkcia kĺbov postupne zapríčiňuje zníženú pohyblivosť, ktorá spolu so zvýšenou bolestivosťou komplikuje pacientom život aj pri bežných denných činnostiach ako je osobná hygiena, obliekanie, vystupovanie a nastupovanie do auta, chôdza po schodoch, ale aj pri maličkostiach ako je držanie šálky s čajom, otváranie vodovodných kohútikov a podobne,“ popisuje prejavy odborníčka z lekárne.

Prístup k liečbe

„Spúšťací faktor ochorenia doposiaľ nie je známy. Dôležitú úlohu pri jeho vzniku zohrávajú dedičné, ale i vonkajšie faktory – príkladom sú infekčné choroby a fajčenie, ktoré zhoršuje priebeh ochorenia. Najnovšie vedecké poznatky poukazujú na chorobné procesy v postihnutých tkanivách, počas ktorých je aktivácia buniek imunitného systému zodpovedná za produkciu cytokínov. To sú molekuly, ktoré prenášajú dôležité informácie medzi bunkami a majú významnú účasť pri zápale. Cytokíny aktivujú aj ďalšie bunky imunitného systému i bunky v tkanivách podporujúce proces zápalu, tak sa podieľajú na poškodzovaní tkanív,“ hovorí Soňa Štefániková.

Kĺby na prstoch rúk bývajú postihnuté najčastejšie.Kĺby na prstoch rúk bývajú postihnuté najčastejšie.
Kĺby na prstoch rúk bývajú postihnuté najčastejšie.
Zdroj: Shutterstock

Súčasná liečba reumatoidnej artritídy je zameraná na včasné stanovenie diagnózy a zavedenie účinnej liečby – skôr než zápal poškodí kĺb. Cieľom je potlačiť aktivitu choroby a udržať, prípadne zlepšiť funkčný stav a predísť nevratnému poškodeniu kĺbov. Optimálne je docieliť vymiznutie príznakov choroby. „Takmer všetkým pacientom s reumou sa podávajú nesteroidné protizápalové lieky na zmiernenie bolesti a stuhnutosti kĺbov. Zlepšujú kvalitu života, ale neovplyvňujú priebeh ochorenia. V posledných rokoch je liekom voľby metotrexát, ktorý spolu s ďalšími patrí do skupiny liečiv označovaných ako „chorobu modifikujúce antireumatiká“. Tieto lieky majú schopnosť potláčať zápalovú aktivitu, no vo väčšine prípadov len spomaľujú pokračovanie tohto ochorenia,“ opisuje farmaceutka z lekárne Dr.Max. Ťažké deformity kĺbov sa riešia operačne – úprava vzniknutých abnormalít, odstránenie zapálenej kĺbovej blany alebo sa implantujú umelé kĺbové náhrady. Proti bolesti kĺbov a reume môžu pomôcť aj niektoré bylinky ako koriander, šalvia lekárska, čierna ríbezľa, ľubovník bodkovaný, rebríček obecný a podobne.

Čo jesť, aby vás kĺby neboleli? Pokračovanie článku na ďalšej strane

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môžem sa po implantácii umelého kĺbu vrátiť do práce?

Po operácii umelého kolenného kĺbu, odborne TEP, sa môžete bez problémov vrátiť do práce - samozrejme, ak sa nevyskytnú komplikácie. Úplná rekonvalescencia po operácii jedného kolenného kĺbu trvá približne pol roka, ale je to individuálne. Dĺžka závisí od vašej kondície, zdravotného stavu, ako aj od druhu vykonávanej práce. Iné je, keď pracujete z domu a sedíte za počítačom, a iné je, keď pracujete fyzicky.

Ak by ste mali absolvovať aj operáciu druhého kolena, ideálne je naplánovať si ju, až keď sa prvá dolná končatina úplne adapatuje na záťaž, budete mať vypracovaný stereotyp chôdze a svalstvo bude dobre tonizované. Samozrejme, na druhý zákrok musí byť človek pripravený aj po psychickej stránke.

čítať viac

Je pravda, že hrčka na očnom bielku je znamienko alergikov?

Deti aj dorast by mali pravidelne podstupovať preventívnu prehliadku u očného lekára. Môžete ubezpečiť svojho syna, že ho takáto návšteva nebude bolieť. V tomto prípade je však tiež potrebné podstúpiť vyšetrenie zraku. Môže ísť o prechodný jav, ale aj nemusí. V prípade prechodného javu možno podstúpiť symptomatickú liečbu vo forme očných kvapiek. O ich výbere musí rozhodnúť očný lekár. Ak ide o trvalý jav a ak to výsledky dôsledného vyšetrenia umožnia, zvážila by som aj chirurgické odstránenie daných hrčiek.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor