Choroba, pod ktorej názvom si automaticky predstavíte kĺby, pretože ich vytrvalo poškodzuje a vyvoláva v nich chronickú bolesť. Pri závažnom priebehu sa však môže hlásiť aj ako celý rad mimo kĺbových prejavov. „Reumatoidná artritída je chronické autoimunitné ochorenie, charakterizuje ju nešpecifický zápal, ktorý postihujuje predovšetkým kĺby, ale i ďalšie orgány a organové systémy, hlavne cievy, srdce, pľúca, oči. Ochorenie sa môže prejaviť v akomkoľvek veku, dokonca ním môžu trpieť aj malé deti, pričom najčastejšie sa prvé príznaky objavujú medzi 40 a 60 rokom. Reuma postihuje ženy trikrát častejšie ako mužov,“ vysvetľuje farmaceutka Soňa Štefániková.
Nástup je pomalý
Prejavy ochorenia sa rozvíjajú celé týždne až mesiace a ich sprievodnými javmi sú napríklad únava, zvýšená teplota, nechutenstvo, a tiež bolesť kĺbov. Tá býva prítomná ako cez deň, tak aj v noci. Je známa ranná stuhnutosť kĺbov, ktorá môže niekedy trvať aj dlhšie ako hodinu. Kĺby sú bolestivé, opuchnuté a horúce. U väčšiny pacientov je nástup ochorenia pomalý, priebeh býva rôznorodý a najčastejšie sa strieda obdobie zhoršenia s obdobím zníženej zápalovej aktivity. Postihnuté bývajú najčastejšie kĺby na prstoch rúk, nôh, zápästia a kolená, no zápal je často prítomný aj na ostatných kĺboch končatín. „Vysoká zápalová aktivita ochorenie zhoršuje. Narušená funkcia kĺbov postupne zapríčiňuje zníženú pohyblivosť, ktorá spolu so zvýšenou bolestivosťou komplikuje pacientom život aj pri bežných denných činnostiach ako je osobná hygiena, obliekanie, vystupovanie a nastupovanie do auta, chôdza po schodoch, ale aj pri maličkostiach ako je držanie šálky s čajom, otváranie vodovodných kohútikov a podobne,“ popisuje prejavy odborníčka z lekárne.
Prístup k liečbe
„Spúšťací faktor ochorenia doposiaľ nie je známy. Dôležitú úlohu pri jeho vzniku zohrávajú dedičné, ale i vonkajšie faktory – príkladom sú infekčné choroby a fajčenie, ktoré zhoršuje priebeh ochorenia. Najnovšie vedecké poznatky poukazujú na chorobné procesy v postihnutých tkanivách, počas ktorých je aktivácia buniek imunitného systému zodpovedná za produkciu cytokínov. To sú molekuly, ktoré prenášajú dôležité informácie medzi bunkami a majú významnú účasť pri zápale. Cytokíny aktivujú aj ďalšie bunky imunitného systému i bunky v tkanivách podporujúce proces zápalu, tak sa podieľajú na poškodzovaní tkanív,“ hovorí Soňa Štefániková.
Súčasná liečba reumatoidnej artritídy je zameraná na včasné stanovenie diagnózy a zavedenie účinnej liečby – skôr než zápal poškodí kĺb. Cieľom je potlačiť aktivitu choroby a udržať, prípadne zlepšiť funkčný stav a predísť nevratnému poškodeniu kĺbov. Optimálne je docieliť vymiznutie príznakov choroby. „Takmer všetkým pacientom s reumou sa podávajú nesteroidné protizápalové lieky na zmiernenie bolesti a stuhnutosti kĺbov. Zlepšujú kvalitu života, ale neovplyvňujú priebeh ochorenia. V posledných rokoch je liekom voľby metotrexát, ktorý spolu s ďalšími patrí do skupiny liečiv označovaných ako „chorobu modifikujúce antireumatiká“. Tieto lieky majú schopnosť potláčať zápalovú aktivitu, no vo väčšine prípadov len spomaľujú pokračovanie tohto ochorenia,“ opisuje farmaceutka z lekárne Dr.Max. Ťažké deformity kĺbov sa riešia operačne – úprava vzniknutých abnormalít, odstránenie zapálenej kĺbovej blany alebo sa implantujú umelé kĺbové náhrady. Proti bolesti kĺbov a reume môžu pomôcť aj niektoré bylinky ako koriander, šalvia lekárska, čierna ríbezľa, ľubovník bodkovaný, rebríček obecný a podobne.
Čo jesť, aby vás kĺby neboleli? Pokračovanie článku na ďalšej strane