MENU
novinky-a-odbornici

Reumatoidná artritída: Ako sa hlási, lieči a čo by ste mali jesť?

Čím skôr sa začnete liečiť, tým pomalšie bude ochorenie napredovať.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Reumatoidná artritída: Ako sa hlási, lieči a čo by ste mali jesť?

Aj napriek tomu, že reumatoidná artritída je závažná choroba, nemusí nutne znamenať vážne zhoršenie zdravotného stavu a neradostné vyhliadky do budúcna.

Choroba, pod ktorej názvom si automaticky predstavíte kĺby, pretože ich vytrvalo poškodzuje a vyvoláva v nich chronickú bolesť. Pri závažnom priebehu sa však môže hlásiť aj ako celý rad mimo kĺbových prejavov. „Reumatoidná artritída je chronické autoimunitné ochorenie, charakterizuje ju nešpecifický zápal, ktorý postihujuje predovšetkým kĺby, ale i ďalšie orgány a organové systémy, hlavne cievy, srdce, pľúca, oči. Ochorenie sa môže prejaviť v akomkoľvek veku, dokonca ním môžu trpieť aj malé deti, pričom najčastejšie sa prvé príznaky objavujú medzi 40 a 60 rokom. Reuma postihuje ženy trikrát častejšie ako mužov,“ vysvetľuje farmaceutka Soňa Štefániková.

Nástup je pomalý

Prejavy ochorenia sa rozvíjajú celé týždne až mesiace a ich sprievodnými javmi sú napríklad únava, zvýšená teplota, nechutenstvo, a tiež bolesť kĺbov. Tá býva prítomná ako cez deň, tak aj v noci. Je známa ranná stuhnutosť kĺbov, ktorá môže niekedy trvať aj dlhšie ako hodinu. Kĺby sú bolestivé, opuchnuté a horúce. U väčšiny pacientov je nástup ochorenia pomalý, priebeh býva rôznorodý a najčastejšie sa strieda obdobie zhoršenia s obdobím zníženej zápalovej aktivity. Postihnuté bývajú najčastejšie kĺby na prstoch rúk, nôh, zápästia a kolená, no zápal je často prítomný aj na ostatných kĺboch končatín. „Vysoká zápalová aktivita ochorenie zhoršuje. Narušená funkcia kĺbov postupne zapríčiňuje zníženú pohyblivosť, ktorá spolu so zvýšenou bolestivosťou komplikuje pacientom život aj pri bežných denných činnostiach ako je osobná hygiena, obliekanie, vystupovanie a nastupovanie do auta, chôdza po schodoch, ale aj pri maličkostiach ako je držanie šálky s čajom, otváranie vodovodných kohútikov a podobne,“ popisuje prejavy odborníčka z lekárne.

Prístup k liečbe

„Spúšťací faktor ochorenia doposiaľ nie je známy. Dôležitú úlohu pri jeho vzniku zohrávajú dedičné, ale i vonkajšie faktory – príkladom sú infekčné choroby a fajčenie, ktoré zhoršuje priebeh ochorenia. Najnovšie vedecké poznatky poukazujú na chorobné procesy v postihnutých tkanivách, počas ktorých je aktivácia buniek imunitného systému zodpovedná za produkciu cytokínov. To sú molekuly, ktoré prenášajú dôležité informácie medzi bunkami a majú významnú účasť pri zápale. Cytokíny aktivujú aj ďalšie bunky imunitného systému i bunky v tkanivách podporujúce proces zápalu, tak sa podieľajú na poškodzovaní tkanív,“ hovorí Soňa Štefániková.

Kĺby na prstoch rúk bývajú postihnuté najčastejšie.Kĺby na prstoch rúk bývajú postihnuté najčastejšie.
Kĺby na prstoch rúk bývajú postihnuté najčastejšie.
Zdroj: Shutterstock

Súčasná liečba reumatoidnej artritídy je zameraná na včasné stanovenie diagnózy a zavedenie účinnej liečby – skôr než zápal poškodí kĺb. Cieľom je potlačiť aktivitu choroby a udržať, prípadne zlepšiť funkčný stav a predísť nevratnému poškodeniu kĺbov. Optimálne je docieliť vymiznutie príznakov choroby. „Takmer všetkým pacientom s reumou sa podávajú nesteroidné protizápalové lieky na zmiernenie bolesti a stuhnutosti kĺbov. Zlepšujú kvalitu života, ale neovplyvňujú priebeh ochorenia. V posledných rokoch je liekom voľby metotrexát, ktorý spolu s ďalšími patrí do skupiny liečiv označovaných ako „chorobu modifikujúce antireumatiká“. Tieto lieky majú schopnosť potláčať zápalovú aktivitu, no vo väčšine prípadov len spomaľujú pokračovanie tohto ochorenia,“ opisuje farmaceutka z lekárne Dr.Max. Ťažké deformity kĺbov sa riešia operačne – úprava vzniknutých abnormalít, odstránenie zapálenej kĺbovej blany alebo sa implantujú umelé kĺbové náhrady. Proti bolesti kĺbov a reume môžu pomôcť aj niektoré bylinky ako koriander, šalvia lekárska, čierna ríbezľa, ľubovník bodkovaný, rebríček obecný a podobne.

Čo jesť, aby vás kĺby neboleli? Pokračovanie článku na ďalšej strane

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám hraničné hodnoty tlaku. Kedy treba začať liečbu?

Hodnoty tlaku krvi nie sú rovnaké u toho istého človeka počas celého dňa. Vplýva naň veľa faktorov. U dospelých sa ako normálny  tlak  krvi uvádza hodnota 120/75 - 80 mmHg. Hraničný tlak krvi je medzi 130 -139/80 - 90 mmHg a za hypertenziu I. stupňa sa považuje opakovane nameraný tlak krvi 140 -160/90 -100 mmHg. Pre správne meranie treba zabezpečiť základné podmienky - seďte predtým bez stresu a predchádzajúcej fyzickej aktivity minimálne päť minút a nebuďte veľmi najedená ani hladná. Tlak si merajte dva až tri razy týždenne v rôznych časoch, nielen ráno po zobudení.

S liečbou zvýšeného tlaku krvi by ste mali začať, ak ste si viac týždňov po sebe namerali takmer vždy zvýšené hodnoty. Objednajte sa k všeobecnému lekárovi. Niekedy sa vám sestrička v ambulancii nameria zvýšené hodnoty tlaku krvi, ktoré sa odlišujú od nameraných v domácom prostredí. Môže ísť o syndróm bieleho plášťa. Aj v tomto prípade je potrebné začať cielenú liečbu s primeranou dávkou a kombináciou liekov. Na potvrdenie hypertenzie mimo ambulancie lekára je často nevyhnutné vykonať 24-hodinové monitorovanie tlaku krvi, ktoré sleduje tlak aj počas noci, keď spíte. Až tento výsledok niekedy definitívne odhalí hodnoty tlaku krvi.

Pri hraničných hodnotách krvného tlaku odporúčame diétne a režimové opatrenia. Znížte konzumáciu kuchynskej soli, ale pozor, je prítomná  takmer v každom jedle, najmä v kupovanom. Znížte hmotnosť, prestaňte fajčiť a začnite s pravidelným aeróbnym cvičením, napríklad pravidelnou rýchlejšou chôdzou v trvaní 30 až 45 minút aspoň tri- až päťkrát týždenne. Pravidelne užívajte magnézium.

čítať viac

Kedy začína dieťa samé chodiť? Dcéru musím držať za ruky, bojím sa o jej kĺby

Ak je vyšetrenie bedrových kĺbikov v poriadku a nie je diagnostikovaná dysplázia, netreba nič riešiť. Svalový aparát vašej dcérky je pravdepodobne taký silný a  dobre tonizovaný, že sa „odváži" vertikalizovať, teda vzpriamiť. Iné je, ak sa by sa pri vyšetrení bedrových kĺbov zistil patologický nález. V takom prípade sa držte rád lekára.

Rodičia alebo starí rodičia majú neraz pocit, že deťom, ktoré sa učia chodiť, vykĺbia ruky v ramenách. Nemajte obavu, kĺbiky malých deti sú hypermobilné. Zriedka sa stane, že „preskočí" jemná šľacha v lakťovom kĺbe. Je to bolestivý stav, ktorý sa musí zreponovať, aby sa šľacha vrátila na správne miesto. Môže sa to stať vtedy, keď dieťa ťaháte za jednu rúčku, ono zakopne a vy ho reflexne prudko vytiahnete hore. Je vhodnejšie, ak pri nácviku chodenia držíte  dieťa za obe ruky, prípadne pod ramenami.

Nie všetky deti fungujú podľa učebníc. Niektoré fázy vývoja - lozenie, sedenie či státie - si vymenia. Napríklad, najprv naučia stáť a až potom začnú loziť štvornožky či sedieť. Iná situácia je, ak je dieťa je hypotonické a má neurologický problém. V takom prípade musí absolvovať pravidelnú rehabilitáciu.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor