MENU

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Rakovine konečníka či čreva sa vieme vyhnúť, TAKTO

Je tu novinka

Aj keď môže kolonoskopia doslova zachrániť život, ide o pomerne nepríjemné invazívne vyšetrenie, počas ktorého vám lekár zavedie cez konečník do hrubého čreva kolonoskop a prezrie ho po celej dĺžke, čo je asi jeden a pol metra. Hoci sa dá podstúpiť aj v celkovej anestézii alebo v sedácii, dobrovoľne kolonoskopiu podstupuje oveľa menej pacientov, než by malo.

Aj preto lekári vítajú celkom novú, úplne nenáročnú a pritom vysoko presnú metódu na vyšetrenie stolice, ktorá dokáže zachytiť rakovinu hrubého čreva či konečníka s 93-percentnou presnosťou. Ak si tento DNA test spravíte a je negatívny, je nízka pravdepodobnosť, že je u vás prítomný kolorektálny nádor a kolonoskopii sa môžete vyhnúť. Naopak, ak by test vyšiel pozitívne, je to znamenie, že podstúpiť kolonoskopiu je u vás naozaj dôležité, lebo môže ísť o život.

Možné vyšetrenia, ktoré zachytia problém

Test na okultné krvácanie zo stolice

Každé dva roky máte po 50. roku života nárok na neinvazívny skríningový test, kedy si vzorku na testovanie odoberáte doma. Test zisťuje krv v stolici. Nakoľko za jej prítomnosťou môžu byť aj hemoroidy, diverkuly, polypy či iné ochorenie čriev, pozitívny nález zďaleka neznamená, že máte rakovinu. Vtedy je však potrebné dovyšetrovanie, a to buď DNA testom alebo kolonoskopiou.

Kolonoskopia

Invazívne vyšetrenie kolonoskopom trvá asi 15 minút. Lekár vám cez konečník postupne zavádza do hrubého čreva ohybnú hadičku, ktorá má na konci optický prístroj. Vďaka nemu si môže na obrazovke prezrieť znútra vaše črevo a všetky jeho zákruty. „Ak nájdeme polypy, hneď ich odstraňujeme a vzorky pošleme na histologické vyšetrenie. To určí typ rakoviny, ak je prítomná, a podľa toho sa odvíja liečba,“ konštatuje gastroenterológ Miloš Bubán. Podľa jeho slov sa až 70% rakovín nachádza v ľavej časti hrubého čreva, od konečníka cez esovitú časť a zostupnú časť čreva až po slezinový ohyb. Nádory vo zvyšku čreva sú nebezpečnejšie v tom, že príznaky sa zvyknú objaviť až neskôr. Zdravotné poisťovne hradia skríningovú kolonoskopiu raz za 10 rokov, prípadne raz za päť rokov u rizikových pacientov, ktorí majú v blízkom príbuzenstve túto diagnózu, alebo častejšie podľa výsledkov histológie.

DNA test zo stolice

Neinvazívny test, pre ktorý si odoberiete vzorku sami. Vyšetruje tri génové biomarkery a vykazuje až 93% presnosť v prípade, že máte kolorektálny karcinóm a 42% záchytnosť polypov alebo adenómov, čo sú predrakovinové štádiá ochorenia. Negatívny výsledok naznačuje nízku pravdepodobnosť či už nádoru alebo pokračilého predrakovinového štádia. Pri pozitívnom náleze by ste mali podstúpiť kolonoskopiu. Test DNA poisťovne nepreplácajú.

SPÄŤ
2/2
ĎALEJ

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor