Je tu novinka
Aj keď môže kolonoskopia doslova zachrániť život, ide o pomerne nepríjemné invazívne vyšetrenie, počas ktorého vám lekár zavedie cez konečník do hrubého čreva kolonoskop a prezrie ho po celej dĺžke, čo je asi jeden a pol metra. Hoci sa dá podstúpiť aj v celkovej anestézii alebo v sedácii, dobrovoľne kolonoskopiu podstupuje oveľa menej pacientov, než by malo.
Aj preto lekári vítajú celkom novú, úplne nenáročnú a pritom vysoko presnú metódu na vyšetrenie stolice, ktorá dokáže zachytiť rakovinu hrubého čreva či konečníka s 93-percentnou presnosťou. Ak si tento DNA test spravíte a je negatívny, je nízka pravdepodobnosť, že je u vás prítomný kolorektálny nádor a kolonoskopii sa môžete vyhnúť. Naopak, ak by test vyšiel pozitívne, je to znamenie, že podstúpiť kolonoskopiu je u vás naozaj dôležité, lebo môže ísť o život.
Možné vyšetrenia, ktoré zachytia problém
Test na okultné krvácanie zo stolice
Každé dva roky máte po 50. roku života nárok na neinvazívny skríningový test, kedy si vzorku na testovanie odoberáte doma. Test zisťuje krv v stolici. Nakoľko za jej prítomnosťou môžu byť aj hemoroidy, diverkuly, polypy či iné ochorenie čriev, pozitívny nález zďaleka neznamená, že máte rakovinu. Vtedy je však potrebné dovyšetrovanie, a to buď DNA testom alebo kolonoskopiou.
Kolonoskopia
Invazívne vyšetrenie kolonoskopom trvá asi 15 minút. Lekár vám cez konečník postupne zavádza do hrubého čreva ohybnú hadičku, ktorá má na konci optický prístroj. Vďaka nemu si môže na obrazovke prezrieť znútra vaše črevo a všetky jeho zákruty. „Ak nájdeme polypy, hneď ich odstraňujeme a vzorky pošleme na histologické vyšetrenie. To určí typ rakoviny, ak je prítomná, a podľa toho sa odvíja liečba,“ konštatuje gastroenterológ Miloš Bubán. Podľa jeho slov sa až 70% rakovín nachádza v ľavej časti hrubého čreva, od konečníka cez esovitú časť a zostupnú časť čreva až po slezinový ohyb. Nádory vo zvyšku čreva sú nebezpečnejšie v tom, že príznaky sa zvyknú objaviť až neskôr. Zdravotné poisťovne hradia skríningovú kolonoskopiu raz za 10 rokov, prípadne raz za päť rokov u rizikových pacientov, ktorí majú v blízkom príbuzenstve túto diagnózu, alebo častejšie podľa výsledkov histológie.
DNA test zo stolice
Neinvazívny test, pre ktorý si odoberiete vzorku sami. Vyšetruje tri génové biomarkery a vykazuje až 93% presnosť v prípade, že máte kolorektálny karcinóm a 42% záchytnosť polypov alebo adenómov, čo sú predrakovinové štádiá ochorenia. Negatívny výsledok naznačuje nízku pravdepodobnosť či už nádoru alebo pokračilého predrakovinového štádia. Pri pozitívnom náleze by ste mali podstúpiť kolonoskopiu. Test DNA poisťovne nepreplácajú.