MENU
novinky-a-odbornici

Rakovine konečníka či čreva sa vieme vyhnúť, TAKTO

Test DNA, ktorý odhalí rakovinu, máme už aj na Slovensku.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Rakovine konečníka či čreva sa vieme vyhnúť, TAKTO

V tomto by sme lídrami byť nemuseli! Spolu s Maďarskom vedie Slovensko vo výskyte aj v úmrtnosti na rakovinu hrubého čreva a konečníka. Zbytočne!

Podľa posledných údajov, ktoré sú k dispozícii, je kolorektálny karcinóm najčastejšou rakovinou u mužov a druhou najčastejšou rakovinou u žien na Slovensku. Celé roky si nemusíte nič všimnúť, no ochorenie pomaličky napreduje a rakovina sa z hrubého čreva či konečníka šíri ďalej, najčastejšie metastázuje do pečene, ale aj pľúc, kostí či mozgu. Miera prežitia po odhalení choroby je v takom prípade slabých 14 percent. „Pritom platí, že kolorektálny karcinóm je rakovina, ktorej sa dá pomocou preventívnych opatrení vyhnúť takmer na sto percent. A pri pravidelných vyšetreniach by sa na toto ochorenie nemuselo vôbec umierať,“ vraví docent MUDr. Martin Huorka z V. Internej kliniky Nemocnice Ružinov a hlavný odborník Ministerstva zdravotníctva SR pre gastroenterológiu.

Liečiteľné štádium

Máloktoré zhubné ochorenie totiž máte natoľko vo vlastných rukách, ako rakovinu hrubého čreva a konečníka. Jej výskyt začína prudšie rásť po 45. až 50. roku života. Práve vtedy odborníci odporúčajú začať s pravidelnými vyšetreniami, ktoré dokážu s vysokou pravdepodobnosťou odhaliť už skoré štádium ochorenia, kedy vás ešte nič netrápi. „Ak sa kolorektálny karcinóm zachytí v počiatočnom štádiu, je u 90 percent pacientov liečiteľný,“ konštatuje odborník. Jediné, čo musíte urobiť z vlastnej iniciatívy, je chodiť pravidelne každé dva roky na preventívne zdravotné prehliadky a v rámci nich si robiť test na okultné krvácanie zo stolice. Ľuďom nad 50 rokov ho hradí zdravotná poisťovňa. Ak tento test zachytí prítomnosť krvi v stolici, je potrebné absolvovať kolonoskopické vyšetrenie.

Po 50 s vyšetrením neváhajte

Kolonoskopiu je možné a odporúčané podstúpiť aj preventívne. Po päťdesiatke ju raz za desať rokov hradí zdravotná poisťovňa. Pri tomto vyšetrení dokážeme zachytiť a hneď aj odstrániť polypy na sliznici hrubého čreva či konečníka, ktoré môžu byť predstupňom rakoviny vo veľmi včasnom a dobre liečiteľnom stave,“ upriamuje pozornosť na toto dôležité, no nie veľmi príjemné vyšetrenie doktor Huorka. Ak sa vyšetrením nič nenájde, máte na ďalších desať rokov pokoj.Kolorektálny karcinóm vzniká vo väčšine prípadov transformáciou spomenutého polypu. Trvá asi desať až pätnásť rokov, kým sa polyp premení na zhubný nádor,“ vysvetľuje MUDr. Jozef Dolinský, primár oddelenia klinickej onkológie Onkologickej kliniky Národného onkologického ústavu v Bratislave.

No čo ak sa kolonoskopie bojíte?

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor