Podľa posledných údajov, ktoré sú k dispozícii, je kolorektálny karcinóm najčastejšou rakovinou u mužov a druhou najčastejšou rakovinou u žien na Slovensku. Celé roky si nemusíte nič všimnúť, no ochorenie pomaličky napreduje a rakovina sa z hrubého čreva či konečníka šíri ďalej, najčastejšie metastázuje do pečene, ale aj pľúc, kostí či mozgu. Miera prežitia po odhalení choroby je v takom prípade slabých 14 percent. „Pritom platí, že kolorektálny karcinóm je rakovina, ktorej sa dá pomocou preventívnych opatrení vyhnúť takmer na sto percent. A pri pravidelných vyšetreniach by sa na toto ochorenie nemuselo vôbec umierať,“ vraví docent MUDr. Martin Huorka z V. Internej kliniky Nemocnice Ružinov a hlavný odborník Ministerstva zdravotníctva SR pre gastroenterológiu.
Liečiteľné štádium
Máloktoré zhubné ochorenie totiž máte natoľko vo vlastných rukách, ako rakovinu hrubého čreva a konečníka. Jej výskyt začína prudšie rásť po 45. až 50. roku života. Práve vtedy odborníci odporúčajú začať s pravidelnými vyšetreniami, ktoré dokážu s vysokou pravdepodobnosťou odhaliť už skoré štádium ochorenia, kedy vás ešte nič netrápi. „Ak sa kolorektálny karcinóm zachytí v počiatočnom štádiu, je u 90 percent pacientov liečiteľný,“ konštatuje odborník. Jediné, čo musíte urobiť z vlastnej iniciatívy, je chodiť pravidelne každé dva roky na preventívne zdravotné prehliadky a v rámci nich si robiť test na okultné krvácanie zo stolice. Ľuďom nad 50 rokov ho hradí zdravotná poisťovňa. Ak tento test zachytí prítomnosť krvi v stolici, je potrebné absolvovať kolonoskopické vyšetrenie.
Po 50 s vyšetrením neváhajte
„Kolonoskopiu je možné a odporúčané podstúpiť aj preventívne. Po päťdesiatke ju raz za desať rokov hradí zdravotná poisťovňa. Pri tomto vyšetrení dokážeme zachytiť a hneď aj odstrániť polypy na sliznici hrubého čreva či konečníka, ktoré môžu byť predstupňom rakoviny vo veľmi včasnom a dobre liečiteľnom stave,“ upriamuje pozornosť na toto dôležité, no nie veľmi príjemné vyšetrenie doktor Huorka. Ak sa vyšetrením nič nenájde, máte na ďalších desať rokov pokoj. „Kolorektálny karcinóm vzniká vo väčšine prípadov transformáciou spomenutého polypu. Trvá asi desať až pätnásť rokov, kým sa polyp premení na zhubný nádor,“ vysvetľuje MUDr. Jozef Dolinský, primár oddelenia klinickej onkológie Onkologickej kliniky Národného onkologického ústavu v Bratislave.
No čo ak sa kolonoskopie bojíte?