MENU
novinky-a-odbornici

Moderné lieky na rakovinu pľúc existujú: Slováci však majú smolu

Doctor,Shows,Results,To,Old,Patient,X-ray,Of,The,Lungs,

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Moderné lieky na rakovinu pľúc existujú: Slováci však majú smolu

Každé 4 hodiny zomrie na rakovinu pľúc u nás jeden človek. Prečo sú čísla také zlé? K lekárovi ideme často neskoro, no problémom býva aj to, akú liečbu pacientovi poisťovňa preplatí a kedy sa k nej dostane.

Rakovina pľúc nebolí, čo je jeden z dôvodov, prečo tri štvrtiny pacientov prichádzajú k lekárovi neskoro. Pritom si stačí všímať drobné prvotné príznaky.

Každý kašeľ, ktorý trvá dlhšie ako tri týždne, by mal byť vyšetrený pľúcnym lekárom. Takisto zmena kvality dýchania, dýchavičnosť, či pískanie na prieduškách,“ pripomína doc. MUDr. Ivan Solovič, CSc., svetová kapacita v oblasti tuberkulózy a pľúcnych chorôb a expert WHO pre liečbu tuberkulózy. 

Karcinóm pľúc nepostihuje len fajčiarov, ale cigarety a aj pasívne fajčenie sú najväčší vinník. Medzi rizikové faktory patrí aj znečistené ovzdušie, rodinná anamnéza, niektoré povolania a ochorenia pľúc.

Všímajte si tieto príznakyVšímajte si tieto príznaky
Zdroj: NIE RAKOVINE
Celá fotogaléria TU

Napriek pokroku v diagnostike a liečbe zomrie každoročne na rakovinu pľúc vo svete približne toľko ľudí, ako na rakovinu prsníka, rakovinu prostaty a rakovinu hrubého čreva a konečníka dohromady. Ostáva tak závažným a najťažšie liečiteľným typom rakoviny a u nás bojujeme s jej vysokým výskytom zatiaľ neúspešne.

Vždy ide o čas

Každoročne na Slovensku pribudne približne 3 tisíc nových prípadov. Mať túto diagnózu u nás znamená nielen boj o čas, ale aj boj so systémom a veternými mlynmi. Jana Pifflová Španková z aliancie NIE RAKOVINE, ktorá dlhodobo bojuje za práva a lepší život pre všetkých onkologických pacientov to potvrdzuje: Najhoršia situácia v onkológii je asi s karcinómom pľúc. Zistili sme, že čas od prvých príznakov po začatie liečby na Slovensku je neraz až okolo 180 dní, pričom vo vyspelých štátoch sa pohybuje okolo 30 - 50 dní!“

Zakladatelia aliancie NIE RAKOVINE: Jana Pifflová Španková a Patrik Herman s prezidentom Slovenskej pneumologicej spoločnosti Doc. MUDr. Ivanom Solovičom, PhD.Zakladatelia aliancie NIE RAKOVINE: Jana Pifflová Španková a Patrik Herman s prezidentom Slovenskej pneumologicej spoločnosti Doc. MUDr. Ivanom Solovičom, PhD.
Zakladatelia aliancie NIE RAKOVINE: Jana Pifflová Španková a Patrik Herman s prezidentom Slovenskej pneumologicej spoločnosti Doc. MUDr. Ivanom Solovičom, PhD.
Zdroj: NIE RAKOVINE

Žiaden onkologický pacient nemá toľko času. A keď už sa k liečbe aj dostane, nemá ani zďaleka vyhraté. „Pacienti s karcinómom pľúc majú šancu na dlhší a kvalitnejší život jedine vďaka modernej diagnostike a liečbe,“ upozorňuje prof. MUDr. Lukáš Plank, CSc., hlavný odborník MZ SR pre patológiu.

Kým inovatívna cielená biologická liečba ako aj imunoterapia je v zahraničí štandard, u nás je veľká časť moderných onkologických terapií nedostupná. V Česku môže byť napríklad pacient s rakovinou pľúc liečený až deviatimi štandardne hradenými terapiami, u nás len dvomi.  Okrem toho, za „covidový rok“ 2020 vstúpil do systému úhrad zo zdravotného poistenia u nás iba jediný onkologický liek. Za rovnaké obdobie však pribudlo v Rumunsku 11 nových štandardne hradených liekov, v Českej republike ich bolo 8.

Diagnostika a možnosti liečbyDiagnostika a možnosti liečby
Zdroj: NIE RAKOVINE

Moderná liečba v nedohľadne?

Celkovo je z 95 moderných liekov na onkologické ochorenia registrovaných Európskou liekovou agentúrou za posledné roky na Slovensku dostupná len tretina z nich, teda 31 liekov. Stále sme na chvoste Európy a sme na tom najhoršie aj v porovnaní so susednými a balkánskymi krajinami.

„Slovensko je jedna z posledných krajín v rámci únie, v ktorej musia pacienti a lekári za imunoterapiu bojovať, často neúspešne, keďže väčšina indikácií nie je plošne hradená. Po neschválení žiadosti poisťovňou sa pacienti a ich rodiny neraz utiekajú k verejným zbierkam, platia si liečbu z vlastných úspor alebo svoje prípady medializujú,“ uzatvára Jana Pifflová Španková.

Opisuje dobre známu situáciu, kedy neraz narazíme na zúfalé životné príbehy na sociálnych sieťach a podporíme ľudí, ktorí prežívajú najťažšie chvíle života, no nemôžu sa spoľahnúť na štát. Iba ľudská vzájomná solidarita im tak umožňuje dostať sa k tomu na čo by mal mať nárok každý človek, dôstojný život a adekvátnu liečbu.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Idem na hormonálny profil. Môžeme sa ďalej snažiť o dieťa alebo mám počkať na výsledky?

V prípade riešenia nepravidelnej menštruácie je potrebné zistiť, či pacientka chce otehotnieť alebo nie. Dôležité je tiež zistiť, či už bola tehotná bola a ako dlho sa jej nedarí otehotnieť. Ak je to viac ako 6 mesiacov, postupuje sa podľa algoritmu riešenia sekundárnej sterility. Dôležitým parametrom je aj vek ženy, so stúpajúcim vekom schopnosť otehotnieť klesá. Únava a pocit na zvracanie sú veľmi nešpecifické príznaky a môžu byť prejavom aj iného zdravotného problému. Je potrebné ich riešiť najprv u praktického lekára, ktorý vylúči ochorenia tráviaceho traktu. Príčina takzvaného missed abortion – zamĺknutého potratu sa zväčša nezistí. Ak otehotniete, je už nepravidelnosť v menštruačnom cykle bezpredmetná, teda nevidím dôvod s otehotnením čakať. Výsledky hormonálneho profilu budú dôležité v prípade, že sa vám otehotnieť nepodarí.

 

čítať viac

Môže dlhý pobyt v tmavšej miestnosti spôsobiť zhoršenie zraku?

V 54 rokoch by Váš brat ešte nemal mať sivý zákal. Sivý zákal vzniká vo vyššom veku ako prejav starnutia. U mladších vzniká v dôsledku užívania niektorých liekov. Pacienti so sivým zákalom však vidia skôr neostro, zahmlene. To ako to popisujete, že brat vníma a vidí pred sebou akoby hmlu, môže byť prejavom  starnutia sklovca. Vtedy pacient občas vidí akoby cez hmlu, občas vidí rôzne lietajúce zákaly. Určite neoslepne, ak ho nedostanete k lekárovi. Ak by to však bolo možné, tak ho časom nechajte vyšetriť u oftalmológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor