MENU
novinky-a-odbornici

Rakovina pľúc sa hlási nenápadne: Týchto 9 príznakov NIKDY neprehliadajte

Woman,Having,Breath,Difficulties.,Shortness,Of,Breath.,Coronavirus,Cough,Breathing

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Rakovina pľúc sa hlási nenápadne: Týchto 9 príznakov NIKDY neprehliadajte

Väčšina pacientov nemá príznaky rakoviny pľúc, až kým sa nenachádzajú v pokročilom štádiu. Čo si treba všímať?

Rakovina pľúc je u Slovákov hlavnou príčinou úmrtí a druhou najčastejšou rakovinou, hneď po rakovine hrubého čreva. U Sloveniek je toto ochorenie na štvrtom mieste v rebríčku častých onkologických diagnóz. Pripomenul to Národný onkologický inštitút (NOI) na sociálnej sieti pri príležitosti mesiaca boja proti rakovine.

Na Slovensku ochoreniu v minulom roku podľahlo až 2146 ľudí. Približne 90 % úmrtí spôsobených malígnym, teda zhubným ochorením pľúc, zapríčiňuje práve fajčenie, zodpovedá za úmrtie 1 z 10 dospelých. Priemerný fajčiar môže dokonca stratiť až 8 rokov života v porovnaní s nefajčiarom," upozornil NOI.

Rizikové faktory

Veľké riziko predstavuje tiež pasívne fajčenie, to znamená vdychovanie cigaretového dymu nefajčiarmi, ktorí sú v zadymenom prostredí. Medzi ďalšie príčinné faktory môžu patriť rôzne chemikálie vonkajšieho prostredia, ako napríklad azbest, radón, arzén a tiež znečistené ovzdušie. Určitú rolu môže zohrávať aj dedičnosť.

„Väčšina pacientov nemá príznaky rakoviny pľúc, až kým sa nenachádzajú v pokročilom štádiu. Pokiaľ je však odhalená v skorých štádiách, pacient má veľkú šancu na vyliečenie. Realita je však taká, že mnohí z nás ignorujú prvotné príznaky," poukázal NOI.

Príznaky rakoviny

Medzi prvotné prejavy ochorenia patrí pretrvávajúci kašeľ, zmena charakteru chronického kašľa u fajčiarov, pocit dýchavičnosti alebo sipot pri činnostiach, pri ktorých predtým tieto problémy neboli, chrapľavý hlas, vykašliavanie krvi, strata chuti do jedla alebo nechcené chudnutie, opakované zápaly priedušiek, bolesť na hrudníku, chrbte alebo pažiach.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám vysoký tlak a problémy so srdcom. Je riziko dať sa očkovať proti covidu?

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 má len málo kontraindikácií, podobne ako očkovania proti iným vírusovým ochoreniam. Liečená hypertenzia medzi ne nepatrí. Je dôležité pravidelne užívať lieky, aby hodnoty tlaku boli v norme. Samozrejme, po podaní akejkoľvek očkovacej látky môže dôjsť k zmene hodnôt, je preto potrebné, aby ste si po očkovaní merali tlak krvi častejšie, aspoň jeden- až dvakrát denne.

Nepíšete, aké problémy so srdcom máte, ale predpokladám, že aj tie sú liečené alebo sledované u špecialistu. Podobne ako pri hypertenzii – ani  porucha rytmu srdca nie je prekážkou na vykonanie očkovania. Ak máte obavy, poraďte sa so svojim všeobecným lekárom alebo špecialistom.

čítať viac

V akom veku sa zvykne dieťaťu prestať zhoršovať krátkozrakosť?

Krátkozrakosť býva často dedičná. Tak ako píšete, máte to v rodine. Stredný typ krátkozrakosti (to je typ u Vášho syna) začína v detskom veku a postupne narastá až do obdobia okolo 20. roku života. Môže dosahovať  približne od -4 do -7 dioptrií. Po 20. roku života sa progresia krátkozrakosti výrazne spomalí, ale ešte stále môže mierne narastať aj do 35. roku života. Preto je nevyhnutné, aby deti do 18 rokov s krátkozrakosťou chodili na pravidelné očné kontroly minimálne raz ročne. A podľa potreby sa im  upravovali, teda zvyšovali dioptrie.  Krátkozrakosť sa časom nezlepší. Podstatou krátkozrakosti je predlžovanie očnej gule. Tým, že sa oko predlžuje a nezastavilo sa v raste, predlžuje sa predozadná os oka. Lúče, ktoré dopadajú do oka, sa lámu pred sietnicou, a preto vzniká neostrý obraz. Ak pred oko dáme mínusové sklo, takzvanú rozptylku, lúče sa rozptýlia a zalomia presne na sietnicu. Obraz sa tak zaostrí. V dnešnej dobe máme k dispozícii aj kontaktné šošovky, ktoré syn môže začať časom nosiť. V prípade, ak bude mať po 20. roku života stabilné dioptrie, tak môže zvažovať aj bezbolestné, bezpečné a rýchle laserové operačné odstránenie dioptrií s využitím femtosekundového lasera. V tomto prípade je však dôležité dbať na precízne vstupné vyšetrenie a výber samotnej kliniky.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor