MENU
novinky-a-odbornici

Rakovina pľúc sa hlási nenápadne: Týchto 9 príznakov NIKDY neprehliadajte

Woman,Having,Breath,Difficulties.,Shortness,Of,Breath.,Coronavirus,Cough,Breathing
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Rakovina pľúc sa hlási nenápadne: Týchto 9 príznakov NIKDY neprehliadajte

Väčšina pacientov nemá príznaky rakoviny pľúc, až kým sa nenachádzajú v pokročilom štádiu. Čo si treba všímať?

Rakovina pľúc je u Slovákov hlavnou príčinou úmrtí a druhou najčastejšou rakovinou, hneď po rakovine hrubého čreva. U Sloveniek je toto ochorenie na štvrtom mieste v rebríčku častých onkologických diagnóz. Pripomenul to Národný onkologický inštitút (NOI) na sociálnej sieti pri príležitosti mesiaca boja proti rakovine.

Na Slovensku ochoreniu v minulom roku podľahlo až 2146 ľudí. Približne 90 % úmrtí spôsobených malígnym, teda zhubným ochorením pľúc, zapríčiňuje práve fajčenie, zodpovedá za úmrtie 1 z 10 dospelých. Priemerný fajčiar môže dokonca stratiť až 8 rokov života v porovnaní s nefajčiarom," upozornil NOI.

Rizikové faktory

Veľké riziko predstavuje tiež pasívne fajčenie, to znamená vdychovanie cigaretového dymu nefajčiarmi, ktorí sú v zadymenom prostredí. Medzi ďalšie príčinné faktory môžu patriť rôzne chemikálie vonkajšieho prostredia, ako napríklad azbest, radón, arzén a tiež znečistené ovzdušie. Určitú rolu môže zohrávať aj dedičnosť.

„Väčšina pacientov nemá príznaky rakoviny pľúc, až kým sa nenachádzajú v pokročilom štádiu. Pokiaľ je však odhalená v skorých štádiách, pacient má veľkú šancu na vyliečenie. Realita je však taká, že mnohí z nás ignorujú prvotné príznaky," poukázal NOI.

Príznaky rakoviny

Medzi prvotné prejavy ochorenia patrí pretrvávajúci kašeľ, zmena charakteru chronického kašľa u fajčiarov, pocit dýchavičnosti alebo sipot pri činnostiach, pri ktorých predtým tieto problémy neboli, chrapľavý hlas, vykašliavanie krvi, strata chuti do jedla alebo nechcené chudnutie, opakované zápaly priedušiek, bolesť na hrudníku, chrbte alebo pažiach.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor