MENU
novinky-a-odbornici

Gélové nechty pod drobnohľadom vedcov. Zákerná choroba sa vám vryje do kože

Podľa najnovšej štúdie môžu ultrafialové lampy na nechty zabíjať bunky a viesť k ich rakovinotvorným mutáciám.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Gélové nechty pod drobnohľadom vedcov. Zákerná choroba sa vám vryje do kože

Po soláriách sa dočkali varovania aj UV lampy na manikúru. Vedci priniesli nepríjemnú správu. Znamená to zánik gélových nechtov?

Soláriá majú svoj veľký boom za sebou. Prinášali síce krásne opálenú pokožku, avšak množstvo štúdií prinieslo poznatky, že nie sú pre zdravie príliš vhodné. Vydali varovanie pred vystavovaním sa UV žiareniu v soláriách, ktoré sa ukázali karcinogénne.

Podobne sú na tom teraz aj UV lampy, sušičky na nechty, ktoré sa používajú pri manikúre. Doteraz boli, podľa vedcov z Kalifornskej univerzity, prezentované ako bezpečné. „Ale podľa našich najlepších vedomostí však doteraz nikto tieto zariadenia neštudoval a nevedel, ako ovplyvňujú ľudské bunky na molekulárnej a bunkovej úrovni," uviedol autor najnovšej štúdie Ludmil Alexandrov, profesor bioinžinierstva na UC San Diego.

Podľa tejto štúdie, ktorú uverejnili v časopise Nature Communications, môžu ultrafialové sušičky lakov na nechty, ktoré sa používajú na gelovú manikúru, zabíjať bunky a viesť k ich rakovinotvorným mutáciám.

Článok pokračuje na ďalšej strane  ►►►

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor