MENU
Novinky a odborníci

Radšej rukou a každý večer! Činnosť, ktorá vás zbaví úzkosti i závislostí

Nemyslite na medveďa

Podľa Miroslavy Smolovej je písanie denníka jednou z foriem terapeutických techník, ktorá sa používa pomerne často. Napríklad pri liečbe závislostí v režimovej liečbe, pri poruchách príjmu potravy, spektra úzkostných, fóbických a depresívnych porúch. „Veľmi často sa v klinickej praxi stretávam s tým, že ľudia prichádzajú s trápením opakujúcich sa myšlienok, nedokončených či neukončených tém a situácií z minulosti, ktoré narušujú spánok, čo, samozrejme, ovplyvňuje ich pracovný a osobný život. Ich hlavným cieľom je prestať myslieť na rozrušujúce pocity a udalosti. V tomto vidím kameň úrazu. Platí, že čím viac bojujeme a vehementne sa snažíme nemyslieť na rozrušujúcu myšlienku, tým väčší tlak vyvolávame a ešte viac sa ňou v mysli zaoberáme,“ objasňuje psychologička. To, že to takto naozaj funguje, si môžete overiť v praxi: „Skúste nasledujúcu minútu nemyslieť na bieleho medveďa. Pravdepodobne neuspejete. Každý pokus o potlačenie má tendenciu vrátiť sa späť,“ vysvetľuje Miroslava Smolová.

Zapíšte si to

S čím bojujeme, to v nás rastie. Proti nechceným myšlienkam však nie sme bezmocní. „Ak trpíte zakázanými alebo neprijateľnými myšlienkami, dovoľte si o nich premýšľať. Prestať ich zastavovať potláčaním je možné napríklad písaním o nich sebareflexívnym a emocionálnym spôsobom. Označenie nepríjemnej udalosti alebo emócie vytvára štruktúru, mení chaos na poriadok, čo dáva väčší zmysel a perspektívu, poskytne úľavu, uvoľní pracovnú pamäť,“ doplňuje klinická psychologička.

Aj Karin má s opakujúcimi sa negatívnymi myšlienkami bohaté skúsenosti: „Zistila som, že keď vypíšem všetko, čo ma trápi, tak mi to pomôže od negatívnych myšlienok sa rýchlejšie oddeliť. Veľkým prekvapením pre mňa bolo i to, že pozitívne skúsenosti, myš­lienky a inšpirácie mi raz-dva vyfučia z hlavy, zatiaľ čo na negatívnych myš­lienkach sa ‚zaseknem‘ na dlho. Vďaka denníkovým zápiskom vidím, že život sa skladá aj z krásnych okamihov. A chvalabohu, nie je ich málo,“ dodáva Karin s úsmevom. Práca s denníkom jej pomohla naučiť sa prepínať pozornosť na pozitívne momenty.

Radšej rukou

Písanie rukou sa v dospelosti väčšinou zúži na podpisovanie dokumentov a vypĺňanie tlačív. Hoci je dnes už na výber viacero denníkových aplikácií, ktoré sú chránené odtlačkom prsta, Miroslava Smolová odporúča dať pri písaní denníka prednosť klasike: „Metóda písania pero – papier má pridaný benefit, ktorý nám elektronická forma nevie poskytnúť. Ide predovšetkým o posilňovanie jemnej motoriky, koordinácie oko – ruka, posilňovanie procesu učenia, pamäťových funkcií. Písmo je pre každého z nás špecifické, poukazuje na naše individuálne prejavy a osobnostné znaky, čo pre proces písania denníka je viac ako žiaduce,“ dodáva na záver.
 
Vieže, že...

  • Metóda písania pero – papier má pridaný benefit, ktorý nám elektronická forma nevie poskytnúť.
  • Ak sa k zápiskom po čase vrátite, zistíte, že ste sa často trápili pre bezvýznamné maličkosti.

Za čo ste vďační? 

Skúste si pravidelne zapisovať všetko, za čo môžete byť vďační. Nemusí ísť len o veľké veci. Počítajú sa aj drobnosti. Výsledky viacerých štúdií ukázali, že pocit vďačnosti pomôže nielen našej psychike, ale aj imunite. Rozhodne to stojí za trošku námahy!

SPÄŤ
2/2
ĎALEJ

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor