MENU
novinky-a-odbornici

Radšej rukou a každý večer! Činnosť, ktorá vás zbaví úzkosti i závislostí

Zverte sa denníku.
Novinky a odborníci

Radšej rukou a každý večer! Činnosť, ktorá vás zbaví úzkosti i závislostí

Nie je určené iba pre pubertálnu mládež, ktorá nemá v okolí blízku dušu. Zoberte si papier a pero, zabezpečte si súkromie a hor sa na to! Pri písaní denníka príliš nerozmýšľajte. Píšete predovšetkým sami pre seba.

Pozeráte sa na písanie denníka ako na pubertálnu činnosť, ktorá nemá pre život „dospeláka“ žiadnu pridanú hodnotu? Možno vás vyvedú z omylu štúdie, ktoré potvrdzujú blahodarný účinok písania denníka na naše psychické zdravie. Portál Positive Psychology dokonca uvádza viac než 80 benefitov. Patrí medzi ne zlepšenie nálady či pamäti, znižovanie napätia, zlepšovanie komunikačných schopností, vytvorenie nadhľadu pri riešení každodenných problémov, pesto­vanie vďačnosti a mnohé iné. „Na písanie je potrebné hľadieť ako na preventívnu údržbu našej psychiky,“ vysvetľuje klinická psychologička PhDr. MIROSLAVA SMOLOVÁ, MBA z ambulancie klinickej psychológie v Michalovciach. Hodnotu písania vidí najmä v spracovávaní našich myšlienok, pocitov, túžob, ťažkostí či konfliktných situácií, ako aj v samotnom porozumení niekedy takého komplikovaného a chaotického duševného a emocionálneho života. „Na písanie môžeme symbolicky nazerať aj ako na formu ‚psychologického kompasu‘, ktorý nás smeruje k ceste psychologicky zdravšieho spôsobu myslenia,“ dodáva odborníčka.

Prekonajte lenivosť

Čas na písanie sa nájde vždy. Dôležité je upratať si v hlave priority. „Čas je tá najvzácnejšia komodita, ktorú v živote máme, preto by sme si mali vedieť vyhradiť denne minimálne polhodinu pre seba a tento čas stráviť užitočným spôsobom.“ Miroslava Smolová upozorňuje aj na to, že počas dňa zbytočne míňame množstvo času na činnosti, ktoré pre nás nie sú až také prínosné. Scrollovanie sociálnych sietí, sledovanie nekonečnej tureckej telenovely či klebetenie so susedkou nám veľa sebareflexie neprinesie. Čas investovaný do písania denníka nie je stratený.

Nevzdajte to!

Od písania denníka vás okrem lenivosti môže odradiť nepríjemná skúsenosť. Karin na určitý čas zanevrela na písanie denníka: „Denník som si písala v poslednom ročníku na základnej škole. Rodičia sa rozvádzali, chlapec, ktorý sa mi páčil, začal chodiť s mojou kamarátkou. Všetko som si písala do denníka. Pomohlo mi to nenosiť v sebe krivdu. Jedného dňa mi však denník zobral starší brat. Začal z neho čítať pred svojimi kamarátmi. Pre mňa to bola poriadna hanba,“ priznáva mladá učiteľka. Vrátila sa k nemu až počas vysokej školy. „O tom, že si ho píšem, nevie ani najbližšie okolie. Používam denník so zámkom. Tak mám istotu, že mi nikto nebude zbytočne liezť do súkromia,“ doplňuje mladá žena.

Prečo sa oplatí písať rukou a každý večer?Prečo sa oplatí písať rukou a každý večer?
Prečo sa oplatí písať rukou a každý večer?
Zdroj: Shutterstock
Písanie denníka nepovažujte za povinnosť alebo úlohu. Skúste ho vnímať ako liečivý proces v rámci vlastnej psychohygieny.
PhDr. MIROSLAVA SMOLOVÁ, MBA, klinická psychologička

Nečakajte na múzu

Ak budete čakať, kým vás kopne múza, pravdepodobne sa jej tak skoro nedočkáte. Zoberte si papier a pero, zabezpečte si súkromie a hor sa na to! Pri písaní príliš nerozmýšľajte. Píšete predovšetkým sami pre seba. Vašou úlohou nie je zapôsobiť na okolie. Na písanie si vyhraďte minimálne desať minút denne. Pravdepodobne prvé dni dostanete zo seba len niekoľko viet. Nezáleží na kvantite. O pár týždňov vám to pôjde oveľa lepšie. „Písanie denníka nepovažujte za povinnosť alebo úlohu. Skúste ho vnímať ako liečivý proces v rámci vlastnej psychohygieny,“ delí sa s praktickou radou naša odborníčka.

Silvia si denník píše takmer 17 rokov. Je dôkazom, že písanie ide aj bez básnického čreva: „Som introvert. Jediná kamarátka odišla pracovať do Veľkej Británie. Internetová kavia­reň bola drahá, telefonáty ešte drahšie a písaním listov by som od nej nedostala okamžitú odpoveď. Tak som sa pustila do písania denníka, hoci písanie nikdy nepatrilo medzi moje obľúbené činnosti.“ Denník sa postupom rokov stal pre ňu dôležitým pomocníkom v rôznych životných situáciách: „Umožnil mi uvidieť, koľkokrát som sa v živote trápila nad maličkosťami. Dávala som zbytočnú dôležitosť situáciám, ktoré si to vôbec nezaslúžili. Sužovalo ma, čo si kto o mne myslí, mala som zo seba komplexy. Práve denník ma naučil pozerať sa na seba menej kritickým pohľadom,“ tvrdí majiteľka malého kvetinárstva. Dôležité je nielen si denník písať, ale sa aj pravidelne vracať k denníkovým zápiskom. Vďaka čítaniu môžete vidieť progres vo svojom osobnom rozvoji.

Opakujú sa vám myšlienky, máte nedokončené témy a situácie z minulosti, ktoré vám narušujú spánok?

Odborníčka má pre vás radu. Čítajte na ďalšej strane. 

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac

Syn stále krváca z nosa, lekári nič nezistili. Čo to môže byť?

Sliznica nosa a nosová prepážka sú popretkávané systémom žíl a drobných cievok, ktoré nos prekrvujú a zároveň ohrievajú vdychovaný vzduch. Občas tento systém niečo naruší a dochádza ku krvácaniu z nosa. Sliznica nosa u detí je omnoho mäkšia a tenšia ako u dospelých. Spontánne krvácanie je časté u starších ľudí, ktorých krv sa zráža pomalšie, a u detí medzi 3. a 10. rokom. Deje sa často bez zjavnej príčiny, aj pre alergiu alebo angínu. Nezriedka ho spôsobí neprimeraná manipulácia prstami v nose, príliš silné fúkanie pri nádche či suchý vzduch v domácnosti, ale aj nadmerný fyzický alebo duševný stres a u adolescentov hormonálne zmeny. Krv z nosa sa u detí môže objaviť aj počas spánku. Ak to nie je častý jav, nemusíte sa obávať. Najnebezpečnejším faktorom vyvolávajúcim krvácanie z nosa je nedostatok kyseliny askorbovej, vápnika alebo vitamínu K. Ak je výtok z nosnej dutiny intenzívny a hojný, trvá viac ako 15 minút, sprevádza ho strata vedomia alebo zvracanie, konzultujte to s lekárom. O skutočných príčinách sa dozviete až po dôkladnom vyšetrení. Diferenciálny krvný obraz sa mení podľa veku dieťaťa. Všeobecný lekár ho u vášho dieťaťa zhodnotil určite správne vzhľadom na jeho vek i klinický obraz.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor