Problémy so zarastajúcimi nechtami si spravidla spôsobíme sami, a to takou banálnosťou, ako je nesprávne zastrihnutie nechtu. Na prstoch nôh by sa zásadne nemalo strihať do oblúčika, ale rovno a nie príliš nakrátko. Druhou častou príčinou zarastania nechtu je tesná obuv, v ktorej nechávajú trpieť chodidlá hlavne ženy.
Liečivé nanostriebro pomôže väčšine pacientov
Kým v počiatočnom štádiu dokáže pomôcť aj skúsená pedikérka, pri väčšom zápale už radšej nečakajte a obráťte sa na lekára. „Možností ošetrenia je viac, záleží od štádia zarastania. Pri liečbe postihnutých nechtov sa najprv snažíme využiť konzervatívnu metódu, ktorá spočíva v uvoľnení nechta a jeho podložení špeciálnymi materiálmi z nanostriebra. Fungujú ako lokálne antibiotikum,“ vraví MUDr. Július Muranský, MPH, z kliniky jednodňovej chirurgie v Bratislave. Ako necht rastie, posúva sa po nanostriebre a nezarastá do kože. „Nanočastice striebra zároveň veľmi účinne znižujú zápalovú reakciu, nadvihujú necht, a tým pádom nie je nutné použiť pri liečbe skalpel. Touto metódou vieme pomôcť približne 90% pacientov.“
Strhnutie nechta je až posledná možnosť
V prípade, že konzervatívna liečba neprinesie želaný efekt alebo sa problém zarastajúcich nechtov objavuje u vás opakovane, nevyhnete sa chirurgickému zákroku. „Novinkou na Slovensku je tzv. Vandenbosova technika. V celosvetovom meradle ide o jednu z najúčinnejších metód, po ktorej sa už problém neopakuje. Princípom je zmenšenie okolitého tkaniva, ktoré tlačí a deformuje necht. Výhodou je, že postihnutý necht si zachová svoj pôvodný tvar a veľkosť,“ vraví skúsený chirurg.
Použiť sa môže tiež plastika nechtového lôžka. Jej výsledkom je však zúženie nechta a tým aj mierna zmena jeho výzoru. Oba zákroky sa robia v lokálnej anestézii a celé ošetrenie zarastajúceho nechta trvá približne 20-30 minút. Necht dorastie približne o 2-3 mesiace. „Ku klasického strhávaniu celého nechta pristupujeme už len vtedy, keď predchádzajúce postupy zlyhali.“