MENU
novinky-a-odbornici

Radí odborník: Aké sú najmodernejšie metódy na ošetrenie zarastajúceho nechta?

V počiatočnom štádiu problému so zarastaním nechtov dokáže pomôcť aj pedikérka.
Zdroj: Shutterstock.com
Novinky a odborníci

Radí odborník: Aké sú najmodernejšie metódy na ošetrenie zarastajúceho nechta?

Samoliečba zarastajúcich nechtov väčšinou spôsobí len ďalšie problémy. Chirurg poradí, kam sa obrátiť a s čím môžete pri ošetrení počítať.

Problémy so zarastajúcimi nechtami si spravidla spôsobíme sami, a to takou banálnosťou, ako je nesprávne zastrihnutie nechtu. Na prstoch nôh by sa zásadne nemalo strihať do oblúčika, ale rovno a nie príliš nakrátko. Druhou častou príčinou zarastania nechtu je tesná obuv, v ktorej nechávajú trpieť chodidlá hlavne ženy.

Liečivé nanostriebro pomôže väčšine pacientov

Kým v počiatočnom štádiu dokáže pomôcť aj skúsená pedikérka, pri väčšom zápale už radšej nečakajte a obráťte sa na lekára. „Možností ošetrenia je viac, záleží od štádia zarastania. Pri liečbe postihnutých nechtov sa najprv snažíme využiť konzervatívnu metódu, ktorá spočíva v uvoľnení nechta a jeho podložení špeciálnymi materiálmi z nanostriebra. Fungujú ako lokálne antibiotikum,“ vraví MUDr. Július Muranský, MPH, z kliniky jednodňovej chirurgie v Bratislave. Ako necht rastie, posúva sa po nanostriebre a nezarastá do kože. „Nanočastice striebra zároveň veľmi účinne znižujú zápalovú reakciu, nadvihujú necht, a tým pádom nie je nutné použiť pri liečbe skalpel. Touto metódou vieme pomôcť približne 90% pacientov.

Strhnutie nechta je až posledná možnosť

V prípade, že konzervatívna liečba neprinesie želaný efekt alebo sa problém zarastajúcich nechtov objavuje u vás opakovane, nevyhnete sa chirurgickému zákroku. „Novinkou na Slovensku je tzv. Vandenbosova technika. V celosvetovom meradle ide o jednu z najúčinnejších metód, po ktorej sa už  problém neopakuje. Princípom je zmenšenie okolitého tkaniva, ktoré tlačí a deformuje necht. Výhodou je, že postihnutý necht si zachová svoj pôvodný tvar a veľkosť,“ vraví skúsený chirurg.
Použiť sa môže tiež plastika nechtového lôžka. Jej výsledkom je však zúženie nechta a tým aj mierna zmena jeho výzoru. Oba zákroky sa robia v lokálnej anestézii a celé ošetrenie zarastajúceho nechta trvá približne 20-30 minút. Necht dorastie približne o 2-3 mesiace. „Ku klasického strhávaniu celého nechta pristupujeme už len vtedy, keď predchádzajúce postupy zlyhali.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor