MENU
novinky-a-odbornici

Psychológ tvrdí, že empatia je zlá. V čom nám neprospieva?

Pre život je podľa niektorých psychológov podstatnejšie vedieť cítiť súcit ako empatiu.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Psychológ tvrdí, že empatia je zlá. V čom nám neprospieva?

Empatia, vcítenie sa do pocitov druhého človeka, nás podľa niektorých odborníkov vedie k zaujatým úsudkom a núti nás robiť zlé rozhodnutia. Aj vy ste si doteraz mysleli, že empatia je skvelá a pozitívna? Žiadúca je podľa odborníka najmä v sexe.

Vcítiť sa do prežívania druhého človeka, teda byť empatický, považuje asi väčšina z nás za správne, ušľachtilé a dôležité pre ľudské spolužitie. Vďaka empatii si pomáhame, správame sa súdržne, solidárne až altruisticky. Možno to vyznie prekvapivo, ale nie všetci odborníci považujú empatiu len za prospešnú a vhodnú pre náš bežný život a duševnú pohodu. Máme snáď byť k sebe navzájom menej citliví a naopak viac sebeckí?

Je dôležitejšie srdce či hlava?

Kanadský profesor psychológie Paul Bloom vydal pred pár rokmi knihu nazvanú Proti empatii, v ktorej prichádza k záveru, že empatia, nech je akokoľvek dobre mienená, je zlým vodidlom pre naše morálne uvažovanie. Môže dokonca narobiť viac škody ako úžitku! Bloom tvrdí, že naše etické úsudky, ktoré si vytvoríme na základe empatie, nás vedú ku ľahostajnosti k utrpeniu alebo až ku nepriateľstvu k čoraz väčšiemu počtu ľudí. „Mali by sme sa snažiť používať radšej hlavu ako srdce. Empatia nás vedie k zaujatým úsudkom a núti nás robiť zlé rozhodnutia. Dokonca nás môže priviesť k istej krutosti,“ tvrdí psychológ. V čom je podľa neho nesprávne či až škodlivé snažiť sa vcítiť do pocitov iných?

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Zápal a hnis po tetovaní? Návšteva odborníka je na mieste

Nepíšete, aké veľké je tetovanie, akou metódou a akými chemikáliami vám ho spravili, ani a za aký čas sa dostavil  zápal a hnisanie. Neviem, či neprichádzate v práci alebo inde do styku s chemikáliami, mechanickým dráždením, nečistotami.

Môže ísť o infekciu zanesenú priamo pri tetovaní alebo pri nesprávnom ošetrovaní a následnom domácom zanesení infekcie. Samozrejme, nedá sa vylúčiť ani možná alergia na použitú farbu pri tetovaní. Odporúčam vám navštíviť čo najskôr dermatológa.

čítať viac

Čo znamenajú výsledky môjho gynekologického vyšetrenia?

Z uvedených informácii by som doporučila superkonziliárne ultrazvukové vyšetrenie a tiež by som zvážila MRI malej panvy.

Pri zvýšenom ROMA indexe, je potrebná obozretnosť, nakoľko môžu znamenať aj abnormálne zmeny v bunkách.

Povieme si o tom niečo bližšie. Onkomarkery sú substancie prítomné v tele, ktoré sú produkované nádorovými bunkami alebo aj bežnými bunkami organizmu ako reakcia na prítomnosť nádoru. Vznikajú v dôsledku vzniku a vývoja malígneho procesu. Ak je hodnota onkomarkerov nízka, nie vždy to zaručuje neprítomnosť nádorových zien . Vo všeobecnosti však platí, že pri benígnom ochorení sú zýšené koncentrácie onkomarkera len prechodné, naopak pri malígnych stavoch dlhodobejšie alebo stúpajú. Tu je dôležitou premonnou čas, ten je prognostickým ukazovateľom v priebehu ktorého sa koncentrácia markera zdvojnásobí.

HE4 je Humánny epididymálny proteín 4, ktorý sa vylučuje do krvi a patrí do skupiny proteínov s najvyššou senzitívnosťou na detekciu ovariálneho karcinómu v porovnaní s inými markermi, a to predovšetkým v štádiu I.

ROMA index nám signalizuje riziko prítomnosti epiteliálneho ovariálneho karcinómu.  Ide o algoritmus, ktorý vychádza z hodnôt HE4 a CA 125. Keďže u Vás  bol zvýšený HE4 automaticky to koreluje s vyšším Roma indexom. Celkovo sa tieto hodnoty u nás posudzujú na základe menopauzálneho stavu ženy a to nasledovne:

Premenopauzálne ženy:
ROMA > 11,4%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 11,4%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

Postmenopauzálne ženy:
ROMA > 30%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 30%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor