MENU
novinky-a-odbornici

Psychiatri: Vianoce boli ťažké, Veľká noc bude ešte náročnejšia. Tu nájdete pomoc

Depresia sa môže ukrývať za absolútne fungujúci život bez štipky podozrenia. Chvíľkovú melanchóliu považujete za normálnu.
Novinky a odborníci

Psychiatri: Vianoce boli ťažké, Veľká noc bude ešte náročnejšia. Tu nájdete pomoc

Pre linky duševnej pomoci boli Vianoce najťažšou skúškou počas pandémie. Stali sa zreteľným odrazom toho, že zložitá situácia mimoriadne dolieha na duševné zdravie množstva ľudí.

Po Vianociach začali rýchlo pribúdať pacienti s psychiatrickými problémami a situácia sa postupne zhoršovala. Príčinou boli prísnejšie obmedzenia, nárast úmrtí v rodinách a napätie v domácnostiachi v spoločnosti rástlo. „Začali nám pribúdať aj pacienti s psychickými komplikáciami v rámci postcovidového syndrómu - s úzkosťami, depresiami, nespavosťou, stratou koncentrácie, poruchami pamäti,“ opisuje aktuálnu situáciu na I. psychiatrickej klinike i Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košic jej prednosta MUDr. Jozef Dragašek, PhD., MHA.

Oklieštené pravidlá fungovania v spoločnosti počas pandémie pripravili pacientov o možnosti kompenzácie nadmernej stresovej záťaže a problémy sa u nich len prehlbujú. „Podobne ako u workoholikov na dovolenkách, dochádza k zvýrazneniu psychických aj telesných prejavov úzkosti až po uvoľnení nadmerného stresu,“ vysvetľuje prednosta Dragašek.

Pre pandémiu trpia

Počas druhej vlny pandémie sa pracovisko v rámci obmedzenia poskytovania zdravotnej starostlivosti venovalo hlavne akútnym a život ohrozujúcim stavom, len najzávažnejším duševným poruchám, ktorých riešenie neznieslo odklad. Obmedzené bolo aj poskytovanie psychoterapeutických výkonov, pracovnej a inej podpornej terapie.

„V súčasnosti postupne obnovujeme plný rozsah terapeutických výkonov. Naše pracovisko ponúka rozšírené kapacity pre ambulantné psychiatrické aj psychologické vyšetrenia, konzultácie, znovu funguje aj denný psychiatrický stacionár. Na lôžkovej časti rozširujeme poskytovanie odbornej aj ambulantnej starostlivosti okrem akútnych stavov aj o pacientov s úzkostnými, neurotickými, stresom podmienenými poruchami, zo zreteľom na aktuálne hygienicko-epidemiologické opatrenia,“ aktualizuje Dragašek.

Posledné dni a týždne sa stav psychiatrických pacientov opäť zhoršuje. Odborníci preto rozširujú starostlivosť a pomôžu aj prostredníctvom dôverných telefonátov.

Linky zaručia anonymitu

Odborníci na linkách ponúkajú ľuďom duševnú podporu, upokoja emócie, dodajú nádej, upriamia pozornosť na pozitívne stránky života a zlepšia náladu. „Cieľom je ventilácia a odreagovanie emócií. Klientovi pomáhame zorientovať sa v problematike a zapájame jeho vlastné zdroje zvládania. Následne ponúkame možnosti riešenia problému, prípadne priame odborné usmernenie, ak treba, poskytneme kontakty na odborníkov z oblasti duševného zdravia,“ opisuje doc. MUDr. Ivan Dóci, PhD., prednosta II. psychiatrickej kliniky.

Odborníci UNLP na linkách pomoci ponúkajú riešenie aj na úzkostné stavy - odporučia jednoduché a stabilizačné techniky a telefonicky ho inštruujú. Sviatočné obdobia patria roky medzi najzáťažovejšie. V tom čase najviac telefonujú osamelí a izolovaní ľudia, prípadne pozostalí, ktorí stratili svojich blízkych.

Tu nájdete pomoc

Aj počas veľkonočných sviatkov, od 2.4. do 4.4. vrátane, budú odbornícina linkách k dispozícii 24-hodín

V bežných dňoch: 

  • Linka nádeje I. psychiatrickej kliniky: 055/ 644 1155 funguje každý párny týždeň: pondelok - štvrtok: 7:30-19:30
  • Linka dôvery II. psychiatrickej kliniky: 055/ 622 2323 funguje každý nepárny týždeň pondelok - štvrtok: 7:30-19:30
  • V piatky a počas víkendov fungujú linky duševnej pomoci v UNLP non-stop. Sú spoplatnené ako telefonát na pevnú linku.

Dôležité kontakty nájdete na stránke I. psychiatrickej kliniky UNLP (necovidová zóna na Tr. SNP). II. psychiatrická klinika pre pandémiu, od vlaňajšieho decembra, funguje v obmedzenom režime pre pacientov s COVID-19 v covidovej zóne UNLP na Rastislavovej.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Naše bábätko cez deň nespáva. Ako mu upraviť režim?

Potreba spánku dvoj- až trojmesačného bábätka sa nemení z hľadiska priemerného času spánku, ale dochádza k posunu denného a nočného spánku. Nočný čas sa predlžuje a denný sa skracuje. Priemerná doba denného spánku je 4-5 hodín. Počet odpočinkov počas dňa medzi tretím až štvrtým mesiacom až prvým rokom klesá. Uprednostňujte zaspávanie v pokojnej atmosfére, zachovávajte rovnaký rituál uspávania. Cez deň buďte čo najviac spolu vonku, ak ste doma, vpusťte do bytu čo najviac svetla. Počas dňa sa spolu veľa hrajte, maznajte, rozprávajte, v noci podľa možnosti nerozsvecujte svetlo a obmedzte dlhší kontakt. Buďte flexibilní na potreby a požiadavky dieťatka. Jemný zvuk v pozadí neprekáža, ale veľkému hluku sa vyhnite.

čítať viac

Kedy je najvyšší čas vymeniť detskú kefku za „dospelácku“?

Je to veľmi individuálne. Neexistuje správny vek, alebo tabuľka, podľa ktorej sa riadiť. Dôležité je, aby boli zúbky dobre vyčistené a aby ste ich do 12 roku života dieťatka dočisťovali. Všeobecne ale platí, že menšou kefkou sa zuby čistia lepšie a dôslednejšie. Mám veľa dospelých klientov, ktorí si kvôli menším ústam nedokážu dôkladne vyčistiť zuby „dospeláckou“ kefkou a odporúčam im preto používať tie detské. Keď ju ale budete chcieť vymeniť, siahnite skôr po takej, ktorá má menšiu hlavičku a hlavne rovné štetinky. Určite by som ale aspoň do tých 12 rokov zostala pri detskej kefke.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor