MENU
novinky-a-odbornici

Psoriáza sa môže prejaviť aj bolesťou chrbta. Čo ju spúšťa?

Psoriázu môže sprevádzať aj nepríjemné svrbenie. Väčšinou sa hlási na lakťoch.
Novinky a odborníci

Psoriáza sa môže prejaviť aj bolesťou chrbta. Čo ju spúšťa?

Čo patrí k spúšťačom psoriázy a ako sa prejavuje, vysvetlí lekárka. Jeseň a zima sú pre toto kožné ochorenie náročnejšie.

Psoriázu vnímate ako začervenané a šupinaté lakte, ruky či kolená. Hoci sa jej prejavy dajú zmierniť, niekedy vás môže skutočne potrápiť.

Čo ju spustí?

„Ide o systémové, zápalové a autoimunitné ochorenie. Navonok sa prejavuje zapálenými šupinatými ložiskami na koži, škvrnami na nechtoch, šupinami vo vlasovej časti hlavy i bolesťami kĺbov,“ približuje prejavy psoriázy dermatologička MUDr. Michaela Blaško, PhD. „Na to, aby sa choroba rozvinula, sú potrebné dva predpoklady, genetika a spúšťacie faktory.“ Najčastejšie medzi ne patria rôzne infekcie, napríklad chronický zápal mandlí, ale i nezdravý životný štýl, s ktorým ide ruka v ruke obezita, stres, fajčenie alebo pitie alkoholu.

Rovnako medzi provokačné faktory patrí aj cukrovka, vysoký krvný tlak a užívanie niektorých liekov. Nepodliehajte však panike, psoriáza nemusí zákonite vzniknúť po každom zápale v tele. Najčastejšie sa choroba prejaví do tridsiateho piateho roku života. Približne len desať percent prípadov sa objaví už v detstve. Vyskytuje sa rovnako u mužov i žien.

Podľa odhadov je u nás približne dvestotisíc psoriatikov, ale len tretina z nich vyhľadá odbornú lekársku pomoc.
Michaela Blaško, dermatologička

Na lakťoch i nechtoch

Existuje viacero foriem psoriázy. Najčastejšie sa vyskytuje takzvaná chronická ložisková psoriáza. Prejavuje sa začervenaním kože so suchými, striebristými šupinami na povrchu. Ložiská sú najčastejšie vo vlasoch, na lakťoch, kolenách, v spodnej časti chrbta, v oblasti krížov a drieku. „Môžu, ale nemusia byť postihnuté kĺby a nechty. Pri ložiskovej psoriáze môžu byť postihnuté najčastejšie drobné kĺby prstov rúk, chrbtica či krížovo-panvový kĺb,“ približuje doktorka Michaela Blaško. Na nechtoch ju prezradia olejové škvrny, drobné jamy a čierne bodky.

Skontrolujte záhyby

U detí a mladých sa najmä po infekciách horných dýchacích ciest vyskytuje takzvaná kvapkovitá, gutátna, forma psoriázy. Prejavuje sa ložiskami červenej farby, ktoré sú však oveľa menšie ako pri chronickej forme ochorenia. Svrbia a nachádzajú sa najmä na trupe a končatinách. Zriedkavejšie sa vyskytuje takzvaná palmoplantárna psoriáza, ktorá sa prejavuje na chodidlách a dlaniach alebo takzvaná inverzná. Tá sa objavuje v kožných záhyboch.

Máte podozrenie?

Možnosti liečby sú vo všetkých prípadoch viaceré. Je lepšie, ak sa ochorenie podchytí čo najskôr „Podľa odhadov je u nás približne dvestotisíc psoriatikov, ale len tretina z nich vyhľadá odbornú lekársku pomoc. Jednoznačne odporúčam, aby ste pri podozrení na psoriázu navštívili dermatológa čo najskôr,“ zdôrazňuje kožná lekárka.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Znamenajú väčšie bolesti v ľavom boku obličkovú koliku? Čo s tým?

Silné bolesti v ľavom boku môžu znamenať renálnu koliku. A vo vašom prípade to tak aj bolo. Drobný kamienok prechádzal močovodom, ktorý sa ho silnými bolestivými sťahmi snažil pretlačiť až do mechúra. Keď kamienok zostúpil k mechúru, začal ho dráždiť. To ste pociťovali ako stály pocit na močenie. Kamienok ste vymočili a tým sa problém vyriešil. Nateraz. Podľa skúseností je ale šanca, že sa vám objaví ďalší kamienok do päť rokov, až 50%. Je vhodné doplniť ďalšie vyšetrenia, aby sme vedeli, prečo kamienok v obličke vznikol. Niektoré kamene vznikajú kvôli anatomickým pomerom, inokedy sa jedná o zlé stravovacie návyky či nesprávne fungovanie metabolizmu. Čo sa týka vyšetrenia moču, prítomnosť baktérií vôbec nemusí súvisieť s vašimi ťažkosťami a s močovými kameňmi. Moč by vám mal určite skontrolovať urológ.

čítať viac

Dcérka má horúčku, kŕče a opuchnutý členok. Môže to byť vážne?

Bolesť a/alebo opuch kĺbov je u detí bežným klinickým symptómom širokého spektra chorôb, od benígnych stavov až po závažné stavy vyžadujúce okamžitú intervenciu. Môže sa objaviť ako výsledok prirodzeného rastu a vývoja dieťaťa. Opuch kĺbu, bolesť a horúčka sú často sprievodným javom aj rôznych respiračných a tráviacich ochorení. Tieto príznaky sa ale môžu vyskytovať aj pri iných ochoreniach. Reumatické ochorenie sa prejavuje vo forme horúčky a bolesti kĺbov zápästia, lakťa, členka či kolena. Artritída náhle začína horúčkou, potom sa objavuje opuch kĺbu, bolesť pri pohybe, bolestivé pocity pri dotyku. Odporúčam vyšetrenie u všeobecného lekára pre dorast, ktorý na základe diagnostických kritérií zváži, či je nutné vyšetrenie v ambulancii detského reumatológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor