MENU
novinky-a-odbornici

Psoriáza sa môže prejaviť aj bolesťou chrbta. Čo ju spúšťa?

Psoriázu môže sprevádzať aj nepríjemné svrbenie. Väčšinou sa hlási na lakťoch.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Psoriáza sa môže prejaviť aj bolesťou chrbta. Čo ju spúšťa?

Čo patrí k spúšťačom psoriázy a ako sa prejavuje, vysvetlí lekárka. Jeseň a zima sú pre toto kožné ochorenie náročnejšie.

Psoriázu vnímate ako začervenané a šupinaté lakte, ruky či kolená. Hoci sa jej prejavy dajú zmierniť, niekedy vás môže skutočne potrápiť.

Čo ju spustí?

„Ide o systémové, zápalové a autoimunitné ochorenie. Navonok sa prejavuje zapálenými šupinatými ložiskami na koži, škvrnami na nechtoch, šupinami vo vlasovej časti hlavy i bolesťami kĺbov,“ približuje prejavy psoriázy dermatologička MUDr. Michaela Blaško, PhD. „Na to, aby sa choroba rozvinula, sú potrebné dva predpoklady, genetika a spúšťacie faktory.“ Najčastejšie medzi ne patria rôzne infekcie, napríklad chronický zápal mandlí, ale i nezdravý životný štýl, s ktorým ide ruka v ruke obezita, stres, fajčenie alebo pitie alkoholu.

Rovnako medzi provokačné faktory patrí aj cukrovka, vysoký krvný tlak a užívanie niektorých liekov. Nepodliehajte však panike, psoriáza nemusí zákonite vzniknúť po každom zápale v tele. Najčastejšie sa choroba prejaví do tridsiateho piateho roku života. Približne len desať percent prípadov sa objaví už v detstve. Vyskytuje sa rovnako u mužov i žien.

Podľa odhadov je u nás približne dvestotisíc psoriatikov, ale len tretina z nich vyhľadá odbornú lekársku pomoc.
Michaela Blaško, dermatologička

Na lakťoch i nechtoch

Existuje viacero foriem psoriázy. Najčastejšie sa vyskytuje takzvaná chronická ložisková psoriáza. Prejavuje sa začervenaním kože so suchými, striebristými šupinami na povrchu. Ložiská sú najčastejšie vo vlasoch, na lakťoch, kolenách, v spodnej časti chrbta, v oblasti krížov a drieku. „Môžu, ale nemusia byť postihnuté kĺby a nechty. Pri ložiskovej psoriáze môžu byť postihnuté najčastejšie drobné kĺby prstov rúk, chrbtica či krížovo-panvový kĺb,“ približuje doktorka Michaela Blaško. Na nechtoch ju prezradia olejové škvrny, drobné jamy a čierne bodky.

Skontrolujte záhyby

U detí a mladých sa najmä po infekciách horných dýchacích ciest vyskytuje takzvaná kvapkovitá, gutátna, forma psoriázy. Prejavuje sa ložiskami červenej farby, ktoré sú však oveľa menšie ako pri chronickej forme ochorenia. Svrbia a nachádzajú sa najmä na trupe a končatinách. Zriedkavejšie sa vyskytuje takzvaná palmoplantárna psoriáza, ktorá sa prejavuje na chodidlách a dlaniach alebo takzvaná inverzná. Tá sa objavuje v kožných záhyboch.

Máte podozrenie?

Možnosti liečby sú vo všetkých prípadoch viaceré. Je lepšie, ak sa ochorenie podchytí čo najskôr „Podľa odhadov je u nás približne dvestotisíc psoriatikov, ale len tretina z nich vyhľadá odbornú lekársku pomoc. Jednoznačne odporúčam, aby ste pri podozrení na psoriázu navštívili dermatológa čo najskôr,“ zdôrazňuje kožná lekárka.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor