MENU
novinky-a-odbornici

Prvý príznak mnohí prehliadnu: Rakovina pľúc začína aj takto, varuje lekár

Rakovina pľúc sa nemusí hneď prejaviť len kašľom.
Zdroj: Aliancia NIE RAKOVINE

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Prvý príznak mnohí prehliadnu: Rakovina pľúc začína aj takto, varuje lekár

S rakovinou pľúc treba prísť k lekárovi včas, varuje odborník. Buďte opatrní, prvý príznak mnohí prehliadnu!

Nie je pravdou, že nádory na pľúcach sa týkajú iba fajčiarov, ani to, že nimi trpia iba muži! Rakovina pľúc môže postihnúť prakticky každého, dokonca aj človeka, ktorý nikdy nefajčil alebo s fajčením prestal pred mnohými rokmi.

Príkladom je česká herečka Libuša Šafránková, dlhoročná (porazená) bojovníčka s karcinómom pľúc alebo hollywoodska legenda Paul Newman, ktorému nepomohlo vzdať sa fajčenia ani 30 rokov pred svojím skonom.

Klinická onkologička MUDr. Lucia Denková upozorňuje na prevenciu rakoviny pľúc.Klinická onkologička MUDr. Lucia Denková upozorňuje na prevenciu rakoviny pľúc.
Klinická onkologička MUDr. Lucia Denková upozorňuje na prevenciu rakoviny pľúc.
Zdroj: Aliancia NIE RAKOVINE

Prevencia rakoviny pľúc nie je stopercentne možná, no znížiť riziko môžete, ak:

  • nadobro skoncujete s fajčením – alebo s ním nikdy nezačnete - dlhoroční a tuhí fajčiari majú niekoľkonásobne vyššie riziko vzniku rakoviny pľúc oproti nefajčiarom
  • vyhnite sa cigaretovému dymu – riziko predstavuje aj pasívne fajčenie, znečistené ovzdušie a genetická predispozícia
  • jedzte pestro a vyvážene – zdravá strava a dostatok fyzickej aktivity sú veľmi dôležitým krokom v prevencii všetkých onkologických ochorenie
Nadrozmerná maketa pľúc, s ktorou aliancia NIE RAKOVINE chodí vzdelávať o rizikách rakoviny pľúc žiakov po školách i verejnosť.Nadrozmerná maketa pľúc, s ktorou aliancia NIE RAKOVINE chodí vzdelávať o rizikách rakoviny pľúc žiakov po školách i verejnosť.
Nadrozmerná maketa pľúc, s ktorou aliancia NIE RAKOVINE chodí vzdelávať o rizikách rakoviny pľúc žiakov po školách i verejnosť.
Zdroj: Aliancia NIE RAKOVINE

Rakovina pľúc nebolí

Prvé symptómy sa, bohužiaľ, objavia až v pokročilejších štádiách, no ani vtedy im mnohí nevenujú pozornosť. Typickým príznakom je zanedbávaný „fajčiarsky kašeľ“, ďalej časté zápaly pľúc, vykašliavanie krvi, bolesti v hrudníku, dýchavica, zachrípnutie, sipot a extrémna únava.

Nutne sa musíme po pandémii vrátiť k prevencii, ku ktorej patrí aj snímka pľúc, čo je najjednoduchšie vyšetrenie, ktoré môže ordinovať každý lekár,“ hovorí doc. MUDr. Ivan Solovič, CSc., svetová kapacita v oblasti tuberkulózy a pľúcnych chorôb a expert WHO pre liečbu tuberkulózy.

Práve röntgen je v otázke včasnej diagnostiky zásadný. Hoci neodhalí typ nádoru ani jeho prípadnú zhubnosť, na snímkoch je dobre viditeľný. Druhým krokom je počítačová tomografia (CT), ktorá poskytuje podrobnejší – „citlivejší“ obraz. To znamená, že dokáže odhaliť aj malé nádory a prípadné postihnutie lymfatických uzlín, pohrudnice, pečene, nadobličiek a kostí metastázami.

Patrik Herman, spoluzakladateľ aliancie NIE RAKOVINE, s docentom MUDr. Ivanom Solovičom.Patrik Herman, spoluzakladateľ aliancie NIE RAKOVINE, s docentom MUDr. Ivanom Solovičom.
Patrik Herman, spoluzakladateľ aliancie NIE RAKOVINE, s docentom MUDr. Ivanom Solovičom.
Zdroj: Aliancia NIE RAKOVINE

Od diagnózy k liečbe

Diagnostika začína rozhovorom s lekárom, ktorý na základe zdravotného záznamu a príznakov môže nariadiť niekoľko testov na potvrdenie alebo vylúčenie iných pľúcnych ochorení. Ak však snímky v ďalšej fáze odhalia rakovinu, samotná liečba závisí od štádia, v ktorom sa nachádza.

Niekedy je potrebné chirurgicky odstrániť polovicu pľúc alebo aj celý lalok. Neoperovateľné klinické štádiá, ktorých je žiaľ väčšina, sa liečia systémovo podľa špecifík nádoru a stavu pacienta. Reč je o chemoterapii, imunoterapii, kombinácii imunoterapie s chemoterapiou a cielenej terapii. V niektorých prípadoch je potrebná aj kombinácia s rádioterapiou.

A tu nastáva problém

Slovensko má totiž minimum inovatívnej liečby (cielenej a imunoterapie) ako aj problém so špecifickou diagnostikou, ktorá identifikuje, aká liečba je pre daného pacienta vhodná.

Oproti vyspelej Európe, kde sú dostupné inovatívne terapie hneď pre niekoľko desiatok indikácií, je situácia našich pacientov zúfalo neporovnateľná,“ upozorňuje Jana Pifflová Španková, prezidentka pacientskej aliancie NIE RAKOVINE a vytrvalá obhajkyňa práv onkologických pacientov. „Máme síce tendenciu hovoriť, že liečime imunoterapiou, no reálne máme k dispozícii iba zlomok možností, ktoré využívajú okolité krajiny, s tým sa nemôžeme zmieriť!

Čo znamenajú nové lieky a prečo ich potrebujeme?

S novou modernou liečbou je možné predĺžiť pacientom s rakovinou pľúc život, zabrániť jej návratu alebo premeniť túto závažnú diagnózu „len“ na chronické ochorenie. Lenže, podľa štatistík aliancie NIE RAKOVINE je z registrovaných 95 moderných liekov na onkologické ochorenia u nás dostupná len tretina, teda 31.

Za rok 2020 vstúpil do systému úhrad zo zdravotného poistenia iba 1 onkologický liek a z dostupných 37 nových indikácií (v rámci liekov na karcinóm pľúc) máme k dispozícii iba zopár.

Navyše, cesta k adekvátnej liečbe trvá neúnosne dlho. Doc. MUDr. Ivan Solovič, CSc: „Proces trvá aj dva mesiace, je pridlhý, komplikovaný, plný medzičlánkov s neistým výsledkom. A dva mesiace sú v prípade karcinómu pľúc priveľa...

Rakovina pľúc: Chráňte si pľúca, pretože každý nádych je život.Rakovina pľúc: Chráňte si pľúca, pretože každý nádych je život.
Zdroj: Aliancia NIE RAKOVINE

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Zápal a hnis po tetovaní? Návšteva odborníka je na mieste

Nepíšete, aké veľké je tetovanie, akou metódou a akými chemikáliami vám ho spravili, ani a za aký čas sa dostavil  zápal a hnisanie. Neviem, či neprichádzate v práci alebo inde do styku s chemikáliami, mechanickým dráždením, nečistotami.

Môže ísť o infekciu zanesenú priamo pri tetovaní alebo pri nesprávnom ošetrovaní a následnom domácom zanesení infekcie. Samozrejme, nedá sa vylúčiť ani možná alergia na použitú farbu pri tetovaní. Odporúčam vám navštíviť čo najskôr dermatológa.

čítať viac

Čo znamenajú výsledky môjho gynekologického vyšetrenia?

Z uvedených informácii by som doporučila superkonziliárne ultrazvukové vyšetrenie a tiež by som zvážila MRI malej panvy.

Pri zvýšenom ROMA indexe, je potrebná obozretnosť, nakoľko môžu znamenať aj abnormálne zmeny v bunkách.

Povieme si o tom niečo bližšie. Onkomarkery sú substancie prítomné v tele, ktoré sú produkované nádorovými bunkami alebo aj bežnými bunkami organizmu ako reakcia na prítomnosť nádoru. Vznikajú v dôsledku vzniku a vývoja malígneho procesu. Ak je hodnota onkomarkerov nízka, nie vždy to zaručuje neprítomnosť nádorových zien . Vo všeobecnosti však platí, že pri benígnom ochorení sú zýšené koncentrácie onkomarkera len prechodné, naopak pri malígnych stavoch dlhodobejšie alebo stúpajú. Tu je dôležitou premonnou čas, ten je prognostickým ukazovateľom v priebehu ktorého sa koncentrácia markera zdvojnásobí.

HE4 je Humánny epididymálny proteín 4, ktorý sa vylučuje do krvi a patrí do skupiny proteínov s najvyššou senzitívnosťou na detekciu ovariálneho karcinómu v porovnaní s inými markermi, a to predovšetkým v štádiu I.

ROMA index nám signalizuje riziko prítomnosti epiteliálneho ovariálneho karcinómu.  Ide o algoritmus, ktorý vychádza z hodnôt HE4 a CA 125. Keďže u Vás  bol zvýšený HE4 automaticky to koreluje s vyšším Roma indexom. Celkovo sa tieto hodnoty u nás posudzujú na základe menopauzálneho stavu ženy a to nasledovne:

Premenopauzálne ženy:
ROMA > 11,4%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 11,4%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

Postmenopauzálne ženy:
ROMA > 30%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 30%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor