MENU
novinky-a-odbornici

Prostatu vylieči za pár minút! Toto je nová účinná metóda

Nezhubné zväčšenie prostaty možno liečiť po novom už aj injekciou vodnej pary do prostaty.
Novinky a odborníci

Prostatu vylieči za pár minút! Toto je nová účinná metóda

Podľa Slovenskej urologickej spoločnosti sa nezhubné zväčšenie prostaty vyskytuje najmä u mužov po päťdesiatke. Aby bola liečba tohto ochorenia efektívna, dôležité je začať s ňou už pri prvých príznakoch.

Nezhubné zväčšenie prostaty postihuje  asi 20 % šesťdesiatnikov a 40 % mužov vo veku 80 rokov. Hoci nejde o život ohrozujúce ochorenie, významne ovplyvňuje kvalitu života pacientov. Problémom je podľa lekárov v to, že zväčšujúca sa prostata spôsobuje stlačenie močovej trubice a poruchu vyprázdňovania močového mechúra. 

Prezident Slovenskej urologickej spoločnosti Ivan Minčík priblížil, že Slováci síce prichádzajú na urologické vyšetrenia zodpovednejšie ako v minulosti, mnohí ale stále vymieňajú návštevu lekára za vlastnú liečbu podporovanú rôznymi komerčnými preparátmi. „U týchto mužov sa môže ochorenie postupne zhoršovať, pričom štandardná farmakologická liečba môže výrazne zlepšiť kvalitu života u pacientov, ktorí prídu na odborné vyšetrenie včas," vysvetlil.

Ak sa tento stav nelieči, podľa Minčíka existuje riziko úplného zablokovania prietoku moču. Vtedy je však potrebné zavedenie katétra do močového mechúra a následne sa určí chirurgická liečba, pri ktorej sa prostata odstráni alebo sa zmenší jej veľkosť.

Nová liečebná metóda 

Nezhubné zväčšenie prostaty možno liečiť po novom už aj injekciou vodnej pary do prostaty. Ide o minimálne invazívny zákrok, dá sa realizovať aj v lokálnej anestéze za ambulantných podmienok.

Primár Urologického oddelenia Nemocnice sv. Cyrila a Metoda Univerzitnej nemocnice Bratislava Boris Kollárik vysvetlil, že nová liečba spočíva v tom, že pacientovi sa cez močovú trubicu zavedie špeciálny aplikátor. „Následne si lekár vyberie správne miesta naaplikáciu vodnej pary do zväčšených lalokov prostaty. Systém automaticky v deväťsekundových intervaloch aplikuje vodnú paru, ktorá sa dostáva k bunkám zväčšenej prostaty. Vplyvom generovaného tepla a tlaku dochádza k poškodeniu týchto buniek. Po výkone je pacientovi zavedený permanentný katéter na 1 až 2 týždne po operácii," povedal. Výkon trvá niekoľko minút v závislosti od veľkosti prostaty a skúsenosti operatéra.

Minčík doplnil, že pacient je na nasledujúci deň schopný normálne fungovať, má však zavedený katéter. V prvých týždňoch po zákroku môže byť tkanivo zväčšenej prostaty opuchnuté v dôsledku zápalovej reakcie na odumierajúce bunky. Táto akútna fáza trvá zvyčajne 4 až 6 týždňov. Podľa štúdií však neboli pozorované žiadne závažné nežiaduce účinky po aplikácii vodnej pary, dodal.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Cestovanie s dieťaťom v MHD počas pandémie

Obmedzte pohyb mimo bydliska na nevyhnutnú mieru – dochádzanie do práce, nákup potravín, hygieny, liekov, domácej sociálnej starostlivosti, nevyhnutná návšteva zdravotníckeho zariadenia. Autobusové spoločnosti na Slovensku prijali preventívne opatrenia na zvýšenie bezpečnosti cestujúcich a zabezpečujú dezinfekciu vozidiel čistiacimi prostriedkami s najnovším typom polymérovej vodou riediteľnej dezinfekcie, ktorá nie je dráždivá ani toxická. Pokiaľ je nutné cestovať s dieťaťom vo verejnej doprave, dodržujte vzdialenosť medzi spolucestujúcimi. Vhodné je sedieť vždy na každom druhom sedadle, pri okne. Počas pobytu na verejnom priestranstve dávajte sebe a deťom rúško. Po príchode domov si umyte dôkladne ruky, a to 20 až 30 sekúnd s mydlom pod tečúcou vodou a aj medzi prstami. Môžete použiť aj dezinfekčný gél s obsahom 60 percent alkoholu.

čítať viac

Po úraze mám vybočenú priehradku. Chrápem a dýcham ústami

Podľa opisu vašich ťažkostí predpokladám, že pred úrazom ste nemali s dýchaním cez nos problém. Ak aj napriek operácii vaše ťažkosti pretrvávajú, treba posúdiť, či pri  zákroku bola naozaj  vyrovnaná vybočená priehradka, prípadne, či v nosovej dutine nie sú viditeľné iné prekážky. Odporúčam vám opätovne navštíviť ORL lekára, najlepšie iného kvôli objektívnosti. Ak nie ste alergik a máte stále upchatý nos, príčinou bude s najväčšou pravdepodobnosťou nejaká mechanická prekážka v nose. V takom prípade vám nepomôžu žiadne lieky, iba jej odstránenie. Je prirodzené, že ak nemôžete voľne dýchať cez nos počas dňa, budete mať problém aj v noci, pričom môžu vznikať až apnoické prestávky – zástavy dýchanie. Váš stav si vyžaduje  podrobné vyšetrenie a následné riešenie.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia