Ako funguje naše trávenie
Keď tráviaci systém funguje v normálnom rytme, potrava a tekutiny riadne prechádzajú zo žalúdka do tenkého čreva. Tam sa potrava rozkladá a živiny sa spolu s väčšou časťou tekutín vstrebávajú. Zvyšná nestrávená časť a menšie množstvo vody sa dostanú do hrubého čreva, kde sa voda ďalej vstrebáva, a zvyšok sa napokon z tela vylúči.
Ak sú bunky tenkého a hrubého čreva podráždené, prirodzený a pravidelný pohyb čriev sa môže nadmerne zintenzívniť. Základné soli a tekutiny, ako aj živiny zo skonzumovaných potravín, prejdú hrubým črevom príliš rýchlo. Keďže telo vstrebe menej tekutín, výsledkom je riedka alebo vodnatá stolica, ktorú bežne označujeme ako hnačka.
Typy hnačky
Existujú dva základné typy hnačky:
Infekčná hnačka
Hnačku môže vyvolávať množstvo vírusov. Jedným z najčastejších je norovírus, ktorý vyvoláva určitú formu gastroenteritídy (črevnej virózy), ktorá sa často označuje aj ako zimná črevná viróza. Táto forma hnačky sa môže objaviť aj vtedy, ak zjete alebo vypijete kontaminované jedlo alebo vodu. Preto je dôležité dbať na správnu hygienu, a to najmä na cestách. Deti sú náchylné na infekciu vyvolanú podobným vírusom, ktorý sa nazýva rotavírus. Ďalšími príznakmi infekčnej hnačky môžu byť žalúdočná nevoľnosť, vracanie, bolesť hlavy a mierne zvýšená teplota. Príznaky zvyčajne ustúpia za niekoľko dní.
Neinfekčná hnačka
Táto forma hnačky je častejšia, pretože ju vyvolávajú mnohé faktory, s ktorými sa stretávame každý deň, ako napríklad niektoré potraviny alebo dokonca aj stres. Väčšina ľudí máva hnačku len občas, u niektorých sa vyskytuje častejšie. Preto je dôležité nájsť liečbu, ktorá prinesie rýchly účinok. Zároveň je dobré poznať potraviny a tipy týkajúce sa životného štýlu, ktoré u vás zaberajú na posilnenie celkového zdravia tráviacej sústavy.
Najčastejšie príčiny gastroenteritídy sú:
• Otrava potravinami. Keď dostanete gastroenteritídu, môžete ju pripisovať otrave potravinami. Vždy dávajte pozor, aby bolo jedlo riadne tepelne upravené, čo nespotrebujete po vychladnutí uložte do chladničky a pred jedlom si vždy dôkladne umyte ruky.
• Cestovateľskáhnačka. Keď dostanete gastroenteritídu v zahraničí, môžete ju považovať za takzvanú cestovateľskú hnačku, ktorá môže byť spôsobená konzumáciou kontaminovanej stravy alebo pitím kontaminovanej vody. Môže byť tiež spôsobená konzumáciou neznámej ťažkej alebo korenenej stravy alebo vystaveniu sa novým typom baktérií.
• Norovírus. Norovírus, ktorého prejavy sú známe tiež ako zimná črevná viróza, je jednou z najčastejších príčin gastroenteritídy a obvyklou príčinou hnačky a vracania.
Je veľmi dôležité hnačku okamžite zastaviť a predísť tak dehydratácii organizmu!
DÔLEŽITÉ INFORMÁCIE
• Neliečená hnačka môže mať za následok stratu tekutín a solí, čo môže spôsobiť dehydratáciu.
• Dehydratácia kvôli strate vody riedkou stolicou môže mať závažné následky – najmä u detí, dlhodobo chorých ľudí a seniorov.
• Aby sa predišlo následkom dehydratácie, je potrebné okamžite konať a zastaviť príznaky hnačky pomocou liekov proti hnačke, ako sú napr. lieky Imodium® a správnym spôsobom telo hydratovať.
Šťastie praje pripraveným
Buďte teda pripravení aj vy. Neustále so sebou noste antibakteriálny gél alebo obrúsky, ktorými si môžete utrieť ruky pred konzumáciou akéhokoľvek jedla. Majte vo svojej domácej lekárničke aj S.O.S. liek, ktorý rýchlo vyrieši prípadné ťažkosti. Odporúčame zvoliť taký, ktorý obsahuje liečivo loperamid, ktoré reguluje pohyb čriev a tým predlžuje priechod potravy črevom, ako je Imodium® Instant. Lieky Imodium® neovplyvňujú prirodzenú črevnú mikroflóru a svojím účinkom pomáhajú obnoviť prirodzený rytmus čriev. Vďaka predĺženiu priechodu potravy črevom môže telo začať vstrebávať tekutiny, soli a živiny, ako to robí za normálneho stavu. Imodium® Instant sa okamžite rozpúšťa na jazyku a nie je potrebné ho zapíjať vodou, má príjemnú mätovú príchuť a je vhodný aj pre deti od 6 rokov. Pri hnačke platí zásada rýchlo ju zastaviť, aby nedošlo k dehydratácii. Buďte na takéto situácie vždy pripravení a užite si leto bez zdravotných problémov.