MENU
novinky-a-odbornici

Problémy s trávením? Vieme, ako im predchádzať

Ilustračné foto.
Novinky a odborníci

Problémy s trávením? Vieme, ako im predchádzať

K veľmi častým zdravotným komplikáciám počas leta patria črevné problémy. Krušné chvíľky ale nie to jediné, čo vám môžu privodiť. Hnačka môže celkovo rozhodiť rytmus vášho organizmu. Existuje však jednoduché riešenie.

Ako funguje naše trávenie

Keď tráviaci systém funguje v normálnom rytme, potrava a tekutiny riadne prechádzajú zo žalúdka do tenkého čreva. Tam sa potrava rozkladá a živiny sa spolu s väčšou časťou tekutín vstrebávajú. Zvyšná nestrávená časť a menšie množstvo vody sa dostanú do hrubého čreva, kde sa voda ďalej vstrebáva, a zvyšok sa napokon z tela vylúči.

Ak sú bunky tenkého a hrubého čreva podráždené, prirodzený a pravidelný pohyb čriev sa môže nadmerne zintenzívniť. Základné soli a tekutiny, ako aj živiny zo skonzumovaných potravín, prejdú hrubým črevom príliš rýchlo. Keďže telo vstrebe menej tekutín, výsledkom je riedka alebo vodnatá stolica, ktorú bežne označujeme ako hnačka.

Typy hnačky

Existujú dva základné typy hnačky:

Infekčná hnačka

Hnačku môže vyvolávať množstvo vírusov. Jedným z najčastejších je norovírus, ktorý vyvoláva určitú formu gastroenteritídy (črevnej virózy), ktorá sa často označuje aj ako zimná črevná viróza. Táto forma hnačky sa môže objaviť aj vtedy, ak zjete alebo vypijete kontaminované jedlo alebo vodu. Preto je dôležité dbať na správnu hygienu, a to najmä na cestách. Deti sú náchylné na infekciu vyvolanú podobným vírusom, ktorý sa nazýva rotavírus. Ďalšími príznakmi infekčnej hnačky môžu byť žalúdočná nevoľnosť, vracanie, bolesť hlavy a mierne zvýšená teplota. Príznaky zvyčajne ustúpia za niekoľko dní.

Neinfekčná hnačka

Táto forma hnačky je častejšia, pretože ju vyvolávajú mnohé faktory, s ktorými sa stretávame každý deň, ako napríklad niektoré potraviny alebo dokonca aj stres. Väčšina ľudí máva hnačku len občas, u niektorých sa vyskytuje častejšie. Preto je dôležité nájsť liečbu, ktorá prinesie rýchly účinok. Zároveň je dobré poznať potraviny a tipy týkajúce sa životného štýlu, ktoré u vás zaberajú na posilnenie celkového zdravia tráviacej sústavy.

Najčastejšie príčiny gastroenteritídy sú:

Otrava potravinami. Keď dostanete gastroenteritídu, môžete ju pripisovať otrave potravinami. Vždy dávajte pozor, aby bolo jedlo riadne tepelne upravené, čo nespotrebujete po vychladnutí uložte do chladničky a pred jedlom si vždy dôkladne umyte ruky.
Cestovateľskáhnačka. Keď dostanete gastroenteritídu v zahraničí, môžete ju považovať za takzvanú cestovateľskú hnačku, ktorá môže byť spôsobená konzumáciou kontaminovanej stravy alebo pitím kontaminovanej vody. Môže byť tiež spôsobená konzumáciou neznámej ťažkej alebo korenenej stravy alebo vystaveniu sa novým typom baktérií.
Norovírus. Norovírus, ktorého prejavy sú známe tiež ako zimná črevná viróza, je jednou z najčastejších príčin gastroenteritídy a obvyklou príčinou hnačky a vracania.

Je veľmi dôležité hnačku okamžite zastaviť a predísť tak dehydratácii organizmu!

DÔLEŽITÉ INFORMÁCIE

• Neliečená hnačka môže mať za následok stratu tekutín a solí, čo môže spôsobiť dehydratáciu.
• Dehydratácia kvôli strate vody riedkou stolicou môže mať závažné následky – najmä u detí, dlhodobo chorých ľudí a seniorov.
• Aby sa predišlo následkom dehydratácie, je potrebné okamžite konať a zastaviť príznaky hnačky pomocou liekov proti hnačke, ako sú napr. lieky Imodium® a správnym spôsobom telo hydratovať.

Šťastie praje pripraveným

Buďte teda pripravení aj vy. Neustále so sebou noste antibakteriálny gél alebo obrúsky, ktorými si môžete utrieť ruky pred konzumáciou akéhokoľvek jedla. Majte vo svojej domácej lekárničke aj S.O.S. liek, ktorý rýchlo vyrieši prípadné ťažkosti. Odporúčame zvoliť taký, ktorý obsahuje liečivo loperamid, ktoré reguluje pohyb čriev a tým predlžuje priechod potravy črevom, ako je Imodium® Instant. Lieky Imodium® neovplyvňujú prirodzenú črevnú mikroflóru a svojím účinkom pomáhajú obnoviť prirodzený rytmus čriev. Vďaka predĺženiu priechodu potravy črevom môže telo začať vstrebávať tekutiny, soli a živiny, ako to robí za normálneho stavu. Imodium® Instant sa okamžite rozpúšťa na jazyku a nie je potrebné ho zapíjať vodou, má príjemnú mätovú príchuť a je vhodný aj pre deti od 6 rokov. Pri hnačke platí zásada rýchlo ju zastaviť, aby nedošlo k dehydratácii. Buďte na takéto situácie vždy pripravení a užite si leto bez zdravotných problémov.

Tvrdé kapsuly Imodium® a orodispergovateľné tablety Imodium® Instant obsahujú loperamidiumchlorid a sú určené na vnútorné užitie. Pred užitím lieku si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa alebo sa poraďte so svojím lekárom alebo lekárnikom. Držiteľ rozhodnutia o registrácii lieku: McNeil Healthcare (Ireland) Limited, Írsko. Miestny zástupca v SR: Johnson & Johnson, s.r.o., Karadžičova 12, 821 08 Bratislava.  SK-IM-2000041Tvrdé kapsuly Imodium® a orodispergovateľné tablety Imodium® Instant obsahujú loperamidiumchlorid a sú určené na vnútorné užitie. Pred užitím lieku si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa alebo sa poraďte so svojím lekárom alebo lekárnikom. Držiteľ rozhodnutia o registrácii lieku: McNeil Healthcare (Ireland) Limited, Írsko. Miestny zástupca v SR: Johnson & Johnson, s.r.o., Karadžičova 12, 821 08 Bratislava.  SK-IM-2000041
Tvrdé kapsuly Imodium® a orodispergovateľné tablety Imodium® Instant obsahujú loperamidiumchlorid a sú určené na vnútorné užitie. Pred užitím lieku si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa alebo sa poraďte so svojím lekárom alebo lekárnikom. Držiteľ rozhodnutia o registrácii lieku: McNeil Healthcare (Ireland) Limited, Írsko. Miestny zástupca v SR: Johnson & Johnson, s.r.o., Karadžičova 12, 821 08 Bratislava. SK-IM-2000041
Zdroj: Johnson & Johnson, s.r.o.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Pri hryzení jedla ma bolí zub, inak nie. Treba to riešiť?

Zub môže bolieť na záhryz z troch príčin.

1. Prvou je zápal tkanív okolo hrotu koreňa z dôvodu infekcie šíriacej sa z vnútra zuba. Ide teda o neošetrené, alebo zle ošetrené mŕtve zuby, vnútri ktorých sa množia baktérie. Tie sa uvoľňujú do okolitej kosti, v ktorej sa rozvíja infekcia. Keď na takýto zub zahryznete, zub narazí hrotom koreňa do podráždenej kosti, čo vyvolá bolesť. Riešením je koreňová liečba (tzv.endodontické ošetrenie), v krajných prípadoch extrakcia zuba.

2. Druhou príčinou je náhryzovej bolesti je preťaženie zuba. Dôvodom býva čerstvo zhotovená výplň alebo korunka, ktorá pri záhryze predčasne naráža do oproti stojaceho zuba. Ľudovo sa tomu hovorí, že výplň je "vysoká". Zábrusom sa korunka alebo výplň zníži a problémy pominú. Iným dôvodom na preťaženie zuba môže byť nočné zatínanie, prípadne nasadenie strojčeka na posun zubov.

3. Treťou príčinou je prasklina skloviny alebo časti zuba, ktorá sa objavuje najmä vedľa väčších amalgámových výplní. V takomto prípade je nutné prasknutú časť zuba znížiť a výplň prerobiť.

Je zjavné, že ani jednu z príčin neviete riešiť svojpomocne a je preto vhodné obrátiť sa na zubného lekára.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Dcérka nechce nosiť rúško, neviem ako ju presvedčiť

Rúška, či obdobnú ochranu tváre, nemusia nosiť iba deti mladšie ako dva roky. Skúste si spolu ušiť rúško s detským motívom, ktoré sa dieťaťu bude páčiť. Naučte sa riekanku: „Dve gumičky za ušká, noštek, ústa do rúška“. Deti sa rúško naučia tolerovať úplne v pohode, nevnímajú ho ako problém, keď vidia, že to nevnímajú ako problém rodičia.  Zo začiatku sa tomu detičky možno budú brániť, ale treba im vysvetliť, že ho majú preto, aby neochoreli. Buďte deťom príkladom a vzorom v zodpovednom správaní. Vysvetlite a komunikujte s dieťaťom o aktuálnom dianí primerane jeho veku.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia

K tomuto článku nie je možné pridávať diskusné príspevky.