MENU
novinky-a-odbornici

Pripravte sa na letný čas týždeň vopred. 5 tipov ako zvládnuť hodinový posun

Zimný čas sa na letný zmení zo soboty 25. marca 2023 na nedeľu 26.marca 2023.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Pripravte sa na letný čas týždeň vopred. 5 tipov ako zvládnuť hodinový posun

Napriek tomu, že sa už viackrát uvažovalo o zrušení letného času, opäť je tu čas, keď budeme posúvať ručičky na hodinách. Pre organizmus je to značná námaha, nehovoriac o našich vnútorných hodinách. Pripravte sa preto na zmenu postupne. Zostáva týždeň.

Zimný čas sa na letný zmení zo soboty 25. marca 2023 na nedeľu 26.marca 2023. Hodinky si posunieme dopredu, z 2:00 hod. na 3:00 hod.

Posúvanie hodín zo štandardného na letný a naopak bolo navrhnuté ako spôsob optimalizácie denného svetla a úspory energie. Okrem pozitívnych prínosov však posun času môže prinášať aj zdravotné riziká či už krátkodobé alebo dlhodobé. Ohrozený môže byť metabolizmus či kardiovaskulárny systém.

Zmeny času v Európe

Kým v Amerike stále uvažujú nad zrušením striedania zimného s letným časom, v Európe je situácia odlišná. Nad zrušením striedania času sa síce chvíľu uvažovalo, ale už v roku 2021 sa v Európskej únii členské štáty dohodli, že tému odložia minimálne do roku 2027. Nedošlo totiž k zhode, ktorý čas si ponechať.

Kedysi pritom platil len zimný čas, od začiatku 20. storočia sa zavádzali a rušili zmeny v čase, až kým sa v rokoch 1976 až 1981 desať členských štátov vtedajšieho Európskeho spoločenstva nedohodlo a zosúladili svoje časové pásma. V Československu začal pravidelný letný čas platiť od roku 1979 a k jeho zavedeniu prispela energetická kríza. Od roku 1996 trvá letný čas 7 mesiacov, od posledného marcového víkendu až po posledný októbrový.

Článok pokračuje na ďalšej strane  ►►►

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor