MENU
novinky-a-odbornici

Príliš častý sex prostate nesvedčí, môže hroziť až rakovina

Rakovina prostaty sa dá zistiť z odberu krvi.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Príliš častý sex prostate nesvedčí, môže hroziť až rakovina

Včasné štádiá rakoviny prostaty prebiehajú veľmi často bezpríznakovo. Existujú však krvné testy, presnejšie ako klasický na zisťovanie hodnôt proteínu PSA, ktoré odhalia viac a môžu zachrániť život.

Riziko rakoviny prostaty sa zvyšuje po 50.roku života, no už aj nad chlapmi po štyridsiatke visí hrozba. Vlani bolo u nás zaznamenaných 677 úmrtí na zhubný nádor prostaty a podľa štatistického úradu je karcinóm prostaty na druhom mieste v úmrtnosti na onkologické ochorenia. Včasné štádiá ochorenia prebiehajú veľmi často bezpríznakovo, no kto nechce, nemusí byť bezmocný. Odhaliť sa totiž táto choroba dá aj vtedy, keď ešte žiadne problémy nerobí a šanca na vyliečenie je vysoká.

Veľa mäsa či veľa sexu nerobí dobrotu

Medzi rizikové faktory, ktoré môžu viesť k vzniku rakoviny prostaty, patrí aj nevhodný jedálniček či životný štýl. „Karcinóm prostaty môže zapríčiniť nadmerný príjem bielkovín, živočíšnych tukov, hormónov a červeného mäsa v strave. Vzhľadom na vysoký príjem tukov s obsahom cholesterolu a nedostatku aktivity sa riziko vzniku karcinómu prostaty zvyšuje aj u obéznych pacientov. Okrem toho môže mať pozitívny vplyv na vznik rakoviny prostaty aj užívanie steroidov, vysoká sexuálna aktivita a promiskuita, hormóny alebo vplyv röntgenového žiarenia, pesticídov či ťažkých kovov,“ upozorňuje  MUDr. Daša Kelényová, odborníčka na klinickú biochémiu.

Nepríjemné príznaky aj bolesti

Príznaky rakoviny prostaty závisia od jej rozsahu. Vo včasných štádiách prebieha často bezpríznakovo. Prvé výraznejšie prejavy môžu muži spozorovať vo chvíli, kedy ochorenie zasiahne práve močové cesty. S tým sú spojené problémy s močením ako únik moču, časté a sťažené močenie či pocit nedostatočne vyprázdneného močového mechúra, ale aj problémy s erekciou. „Spomínané problémy sa však môžu spájať i s nezhubne zväčšenou prostatou. Výrazný rozdiel nastáva v momente, keď sa objaví v moči krv, prípadne dôjde k bolestivej ejakulácii s obsahom krvi. V pokročilom štádiu rakoviny metastázy karcinómu prostaty postihujú najmä chrbticu, panvové a dlhé kosti. Rakovina prostaty sa tiež prejavuje bolesťami v krížoch, v panve, únavou, chudnutím a tiež zhoršením funkcie obličiek,” upozorňuje doktorka Kelényová.

Moderné vyšetrenie z krvi

Lekári odporúčajú preventívne absolvovať jednoduché krvné testy, ktoré pomáhajú odhaliť PHI – Index zdravej prostaty. Ten sa zisťuje na základe vyšetrenia hodnôt PSA, prostatického špecifického antigénu. Samotná zvýšená hodnota PSA totiž ešte nemusí znamenať rakovinu. Môže ju zvýšiť i nezhubné zväčšenie prostaty, infekcia, ale tiež vek, genetické faktory či nevhodný životný štýl. Aby bolo možné zistiť presné príčiny zvýšeného PSA, muži podstupujú biopsiu prostaty. Ide o invazívne vyšetrenie, ktorému sa však dá vyhnúť špecializovanejším krvým testom, spomínaným PHI indexom. Ide o modernú testovaciu metódu, ktorá na detekciu rakoviny využíva algoritmus.

Invazívne vyšetrenie len ak je výsledok testu zlý 

Prostredníctvom testu vie muž zistiť, či sa jedná o agresívny a rýchlo rastúci nádor alebo naopak neagresívnu formu neškodného nálezu, ktorý má tendenciu rásť pomalšie. Zistením daných informácií, ktoré odhalia krvné testy, muž konzultuje s lekárom prípadné ďalšie vyšetrenia v podobe ultrazvuku a histológie, vrátane hmatového vyšetrenia cez konečník. Diagnóza je následne potvrdená odobraním tkaniva z prostaty a mikroskopickým vyšetrením.

Testy PHI je možné podstúpiť na pracoviskách v Bratislave, Košiciach, Prešove a Púchove a pacient si vyšetrenie hradí sám.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Zápal a hnis po tetovaní? Návšteva odborníka je na mieste

Nepíšete, aké veľké je tetovanie, akou metódou a akými chemikáliami vám ho spravili, ani a za aký čas sa dostavil  zápal a hnisanie. Neviem, či neprichádzate v práci alebo inde do styku s chemikáliami, mechanickým dráždením, nečistotami.

Môže ísť o infekciu zanesenú priamo pri tetovaní alebo pri nesprávnom ošetrovaní a následnom domácom zanesení infekcie. Samozrejme, nedá sa vylúčiť ani možná alergia na použitú farbu pri tetovaní. Odporúčam vám navštíviť čo najskôr dermatológa.

čítať viac

Čo znamenajú výsledky môjho gynekologického vyšetrenia?

Z uvedených informácii by som doporučila superkonziliárne ultrazvukové vyšetrenie a tiež by som zvážila MRI malej panvy.

Pri zvýšenom ROMA indexe, je potrebná obozretnosť, nakoľko môžu znamenať aj abnormálne zmeny v bunkách.

Povieme si o tom niečo bližšie. Onkomarkery sú substancie prítomné v tele, ktoré sú produkované nádorovými bunkami alebo aj bežnými bunkami organizmu ako reakcia na prítomnosť nádoru. Vznikajú v dôsledku vzniku a vývoja malígneho procesu. Ak je hodnota onkomarkerov nízka, nie vždy to zaručuje neprítomnosť nádorových zien . Vo všeobecnosti však platí, že pri benígnom ochorení sú zýšené koncentrácie onkomarkera len prechodné, naopak pri malígnych stavoch dlhodobejšie alebo stúpajú. Tu je dôležitou premonnou čas, ten je prognostickým ukazovateľom v priebehu ktorého sa koncentrácia markera zdvojnásobí.

HE4 je Humánny epididymálny proteín 4, ktorý sa vylučuje do krvi a patrí do skupiny proteínov s najvyššou senzitívnosťou na detekciu ovariálneho karcinómu v porovnaní s inými markermi, a to predovšetkým v štádiu I.

ROMA index nám signalizuje riziko prítomnosti epiteliálneho ovariálneho karcinómu.  Ide o algoritmus, ktorý vychádza z hodnôt HE4 a CA 125. Keďže u Vás  bol zvýšený HE4 automaticky to koreluje s vyšším Roma indexom. Celkovo sa tieto hodnoty u nás posudzujú na základe menopauzálneho stavu ženy a to nasledovne:

Premenopauzálne ženy:
ROMA > 11,4%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 11,4%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

Postmenopauzálne ženy:
ROMA > 30%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 30%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor