MENU
novinky-a-odbornici

Priberáte? Môže sa za kilami navyše skrývať len obyčajný stres?

Za priberaním sa môže skutočne skrývať aj stres.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Priberáte? Môže sa za kilami navyše skrývať len obyčajný stres?

Nedarí sa vám schudnúť? Chronické napätie sa časom podpíše na psychike. Môže sa však skrývať za nadváhou či obezitou? Prezradí odborníčka.

Žijete v ustavičnom strese? Snažte sa naučiť, ako napä­tie odbúrať. Ch­ronický stres je okrem nevhodnej stravy jednou z hlavných príčin pri­berania. Postupne vedie k nárastu vnútrobrušné­ho tuku, čo si všimnete na zvyšujúcom sa obvode pása. Ruka v ruka so stúpajú­cou hmotnos­ťou postupne dochádza i k oslabeniu imunitného systému.

Všetko sa mení

„Stres enormne zvyšuje energetickú potrebu, ale aj potrebu živín, vitamínov a minerálov, keďže organiz­mus potrebuje kompenzo­vať následky vysokého na­pätia,“ vysvetľuje výživová poradkyňa Katarína Grich. „Na vytvorenie predstavy, už desaťminútový inten­zívny stres si vyžiada takú vysokú dávku vitamínu C, ktorá by nám v stave cito­vého pokoja pokryla celo­dennú potrebu. Problém je v tom, že céčko nie je ulo­žené v rezerve.“ Za ťažkosťami sa skrývajú aj trvalo zvýšené hladiny stresových hormónov, medzi ktoré patrí napríklad kortizol. Všetky hormóny, ktoré or­ganizmus produkuje, majú svoju špecifickú funkciu. Ak sa prirodzený proces naruší, vzniká problém.

Začarovaný kruh

„Kortizol produkuje kôra nadobličiek a jeho urči­té množstvo je pre nás životne dôležité. Tento hormón tlmí zápal, spo­maľuje nadmernú imunitnú reakciu, avšak jeho neu­stále zvýšené hladiny vedú k zvýšeniu hladiny cukru v krvi. Deje sa to preto, aby mal organizmus dosta­tok energie na zvládnutie stresu, čo sa v akútnom stave zabezpečuje z rezerv glykogénu v pečeni,“ objas­ňuje celý proces odborníč­ka. V prípade chronického stresu kortizol brzdí preno­sy, ktoré zaručujú tlmenie hladu, čím sa zvyšuje hlad, ktorý môže prerásť až do vlčieho. Následkom je i zvý­šená produkcia pankreatic­kého hormónu inzulínu.“ Vtedy vzniká začarovaný kruh. Ustavičný hlad vás núti siahnuť po zdrojoch rýchlej energie. V streso­ vých situáciách častejšie jete sladké alebo rozličné cukrovinky, ktoré končia v tukových rezervách.

Hrozia zápaly

Naučte sa stres spracovať, lebo podporuje ukladanie energie predovšetkým vo viscerálnom, teda vnútro­ brušnom tuku. „Je štvornásobne aktívnejší na tvorbu zápalových hormónov, ktoré prispievajú k presti­mulovaniu imunitného systému, čím sa zvyšuje náchylnosť na infekcie. Viscerálny tuk produkuje hormóny, ktoré podporujú rozvoj cukrovky, vysokého krvného tlaku i zrazenín,“ upozorňuje Katarína Grich. Chronický stres a následné priberanie potrápi hlav­ne ľudí v produktívnom veku. Dospievajúci si vedia napätie dobre kompenzovať a u seniorov sa za uklada­ním tuku väčšinou skrýva­ jú iné dôvody ako stres.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor