Žijete v ustavičnom strese? Snažte sa naučiť, ako napätie odbúrať. Chronický stres je okrem nevhodnej stravy jednou z hlavných príčin priberania. Postupne vedie k nárastu vnútrobrušného tuku, čo si všimnete na zvyšujúcom sa obvode pása. Ruka v ruka so stúpajúcou hmotnosťou postupne dochádza i k oslabeniu imunitného systému.
Všetko sa mení
„Stres enormne zvyšuje energetickú potrebu, ale aj potrebu živín, vitamínov a minerálov, keďže organizmus potrebuje kompenzovať následky vysokého napätia,“ vysvetľuje výživová poradkyňa Katarína Grich. „Na vytvorenie predstavy, už desaťminútový intenzívny stres si vyžiada takú vysokú dávku vitamínu C, ktorá by nám v stave citového pokoja pokryla celodennú potrebu. Problém je v tom, že céčko nie je uložené v rezerve.“ Za ťažkosťami sa skrývajú aj trvalo zvýšené hladiny stresových hormónov, medzi ktoré patrí napríklad kortizol. Všetky hormóny, ktoré organizmus produkuje, majú svoju špecifickú funkciu. Ak sa prirodzený proces naruší, vzniká problém.
Začarovaný kruh
„Kortizol produkuje kôra nadobličiek a jeho určité množstvo je pre nás životne dôležité. Tento hormón tlmí zápal, spomaľuje nadmernú imunitnú reakciu, avšak jeho neustále zvýšené hladiny vedú k zvýšeniu hladiny cukru v krvi. Deje sa to preto, aby mal organizmus dostatok energie na zvládnutie stresu, čo sa v akútnom stave zabezpečuje z rezerv glykogénu v pečeni,“ objasňuje celý proces odborníčka. „V prípade chronického stresu kortizol brzdí prenosy, ktoré zaručujú tlmenie hladu, čím sa zvyšuje hlad, ktorý môže prerásť až do vlčieho. Následkom je i zvýšená produkcia pankreatického hormónu inzulínu.“ Vtedy vzniká začarovaný kruh. Ustavičný hlad vás núti siahnuť po zdrojoch rýchlej energie. V streso vých situáciách častejšie jete sladké alebo rozličné cukrovinky, ktoré končia v tukových rezervách.
Hrozia zápaly
Naučte sa stres spracovať, lebo podporuje ukladanie energie predovšetkým vo viscerálnom, teda vnútro brušnom tuku. „Je štvornásobne aktívnejší na tvorbu zápalových hormónov, ktoré prispievajú k prestimulovaniu imunitného systému, čím sa zvyšuje náchylnosť na infekcie. Viscerálny tuk produkuje hormóny, ktoré podporujú rozvoj cukrovky, vysokého krvného tlaku i zrazenín,“ upozorňuje Katarína Grich. Chronický stres a následné priberanie potrápi hlavne ľudí v produktívnom veku. Dospievajúci si vedia napätie dobre kompenzovať a u seniorov sa za ukladaním tuku väčšinou skrýva jú iné dôvody ako stres.