MENU
novinky-a-odbornici

Príbalové letáky liekov sú občas doslova hororové. Lekári ich radia nečítať!

Bez porady s lekárom lieky nevysadzujte, neznižujte ani neodmietajte.
Novinky a odborníci

Príbalové letáky liekov sú občas doslova hororové. Lekári ich radia nečítať!

Stalo sa vám, že ste si priniesli z lekárne liek, a keď ste si preštudovali príbalový leták, medicínu ste radšej ani nezačali užívať? Aký postup odporúčajú pre liek, ktorý vám "nesadne" lekári?

Pri každom lieku je potrebné počítať s možným výskytom nežiaducich účinkov. Súčasné príbalové letáky dlhé takmer meter drobnými písmenkami informujú o takých možných reakciách, že máme neraz pocit, ako by sme sa išli dobrovoľne tráviť. No podľa odborníkov je to naozaj zbytočné. 

Zoznam nežiaducich účinkov v príbalovom letáku má upriamiť pozornosť na možné reakcie na liek, ktoré sa však u vás nemusia vôbec vyskytnúť. Zoznam nežiaducich účinkov by preto rozhodne nemal vyvolávať obavy a byť dôvodom na ukončenie liečby,“ upozorňuje Mária Lévyová, prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov SR. Podľa nej sa pacienti neraz už v ambulancii  lekára stretnú aj s odporúčaním, aby príbalovú informáciu radšej nečítali vôbec. Lekári dobre vedia, prečo nám to radia...

Rovnaký liek, iný výrobca, iná reakcia

Lekári upozorňujú na to, že pacienti neraz svojvoľne prerušia nastavenú liečbu, prípadne ju vôbec nezačnú. Každý deviaty pacient si vysadí liek, ktorý mu spôsobuje ťažkosti. To by, samozrejme, nemusel byť problém, keby svoj zámer neužívať konkrétny liek prebral s ošetrujúcim lekárom. „Ak sa u pacienta objaví nežiaduci účinok, je dôležité o tom informovať lekára a spoločne hľadať inú vhodnú alternatívu, ktorá pacientovi prinesie rovnaký účinok, a zároveň ju bude dobre tolerovať,“ vysvetľuje MUDr. Marián Šóth, prezident Asociácie súkromných lekárov SR. Väčšina liekov sa podľa neho dá vhodne nahradiť iným liekom, napríklad od iného výrobcu, s mierne odlišným zložením v pomocných látkach, no stále s rovnakým účinkom. 

Ak nie ste lekár, nerobte svojvoľné kroky

Ďalších asi 6% pacientov vysadí liek po tom, ako pociťujú zlepšenie zdravotného stavu, a to aj napriek tomu, že podľa pokynov lekára by mali v užívaní lieku pokračovať. Každý 20. pacient si, dokonca, vyberie predpísaný liek z lekárne a ani ho nezačne užívať. Lekára o tom, samozrejme, neinformuje. Väčšina chronických pacientov pritom deklaruje, že liečbu dodržiava presne podľa pokynov lekára! 

Pacienti si väčšinou neuvedomujú, že svojim rozhodnutím prerušiť predpísanú liečbu bez toho, aby sa o tomto kroku vopred poradili s lekárom, zostávajú neliečení,“ hovorí MUDr. Marián Šóth. Ako dodáva, v dôsledku toho sa môže zdravotný stav  pacienta naďalej zhoršovať a znížiť jeho šance na úspešnú liečbu či skomplikovať ďalšiu liečbu v budúcnosti. Odporúčanie je - každú pochybnosť, nežiaduci účinok ale aj zlepšenie stavu prebrať s lekárom, aby rozhodol, či máte lieky zmeniť, znížiť dávku či dokonca vysadiť. Inak sa nemôžete spoľahnúť, že vaše zdravotné problémy sú pod kontrolou.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže za každodennú bolesť hrdla alergia alebo zápal?

Bolesť v hrdle postihuje deti výrazne častejšie než dospelých, až osemkrát ročne. Detská sliznica v hrdle je veľmi citlivá. Bežne sa spája s infekciou alebo aj neinfekčným zápalom, napríklad z alergie. Môže vzniknúť vďaka obyčajnému pobytu vonku na studenom vzduchu alebo v suchom vzduchu v interiéri. V prípade, že za bolesťami hrdla nie sú vážne infekcie a zápaly, ale iba miernejšie podráždenie či prechladnutie, môžete ho riešiť domácimi prostriedkami. Veľmi dôležité je pravidelné dopĺňanie tekutín. Tam, kde bude dieťa ležať počas dňa aj spať v noci, by ste mali dostatočne zvlhčovať vzduch, nakoľko príliš suché ovzdušie podporuje dráždenie sliznice v hrdle. Pravidelne vetrajte. Na kloktanie aj na pitie využite viacero overených a osvedčených prírodných prostriedkov či rastlín. Pri pretrvávaní bolesti hrdla navštívte vášho pediatra, ktorý na základe aj iných klinických symptómov určí, či dieťa musí vyšetriť alergiológ.

čítať viac

Ako ošetrovať hemoroid, ktorý sa vytvoril počas tehotenstva a po pôrode nezmizol?

Počas tehotenstva je v žilách konečníka veľký pretlak, ktorý spôsobuje ich postupný nárast,  predlžovanie a vytváranie tzv. meandrov. V prípade keď dôjde k zápalu alebo trombóze, tento proces  sa zrýchľuje a vyvrcholí tým, že sa hemoroid (zlatá žila) vyklenie, je tuhý a bolestivý. Keď je hemoroid vyklenutý, ľahšie sa infikuje mykózami či bakteriálnymi infekciami, a to najčastejšie spôsobuje svrbenie.
Odporučil by som čo najskôr navštíviť špecialistu na liečbu hemoroidov (tzv. proktológa) a ochorenie radikálne riešiť. Zákroky je lepšie robiť v prípade, keď žena nedojčí. Pokiaľ je ale bolesť veľmi silná, môžu sa robiť aj u dojčiacich žien. V závislosti od lokálneho nálezu sa robí narezanie, vyrezanie, laserová liečba alebo gumičkovanie (tzv. Barronova ligatúra).
Konzervatívnu liečbu by som vo vašom prípade neodporúčal, nakoľko len predlžuje a zhoršuje ochorenie. Síce na chvíľu pomôže a zlepší nález, ale ochorenie pretrváva a po čase nastane opäť zhoršenie. Konzervatívna liečba čapíkmi a masťami je vhodná len na začiatku ochorenia, v pokročilejších štádiách už je potrebné radikálnejšie riešenie.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia