Pri každom lieku je potrebné počítať s možným výskytom nežiaducich účinkov. Súčasné príbalové letáky dlhé takmer meter drobnými písmenkami informujú o takých možných reakciách, že máme neraz pocit, ako by sme sa išli dobrovoľne tráviť. No podľa odborníkov je to naozaj zbytočné.
„Zoznam nežiaducich účinkov v príbalovom letáku má upriamiť pozornosť na možné reakcie na liek, ktoré sa však u vás nemusia vôbec vyskytnúť. Zoznam nežiaducich účinkov by preto rozhodne nemal vyvolávať obavy a byť dôvodom na ukončenie liečby,“ upozorňuje Mária Lévyová, prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov SR. Podľa nej sa pacienti neraz už v ambulancii lekára stretnú aj s odporúčaním, aby príbalovú informáciu radšej nečítali vôbec. Lekári dobre vedia, prečo nám to radia...
Rovnaký liek, iný výrobca, iná reakcia
Lekári upozorňujú na to, že pacienti neraz svojvoľne prerušia nastavenú liečbu, prípadne ju vôbec nezačnú. Každý deviaty pacient si vysadí liek, ktorý mu spôsobuje ťažkosti. To by, samozrejme, nemusel byť problém, keby svoj zámer neužívať konkrétny liek prebral s ošetrujúcim lekárom. „Ak sa u pacienta objaví nežiaduci účinok, je dôležité o tom informovať lekára a spoločne hľadať inú vhodnú alternatívu, ktorá pacientovi prinesie rovnaký účinok, a zároveň ju bude dobre tolerovať,“ vysvetľuje MUDr. Marián Šóth, prezident Asociácie súkromných lekárov SR. Väčšina liekov sa podľa neho dá vhodne nahradiť iným liekom, napríklad od iného výrobcu, s mierne odlišným zložením v pomocných látkach, no stále s rovnakým účinkom.
Ak nie ste lekár, nerobte svojvoľné kroky
Ďalších asi 6% pacientov vysadí liek po tom, ako pociťujú zlepšenie zdravotného stavu, a to aj napriek tomu, že podľa pokynov lekára by mali v užívaní lieku pokračovať. Každý 20. pacient si, dokonca, vyberie predpísaný liek z lekárne a ani ho nezačne užívať. Lekára o tom, samozrejme, neinformuje. Väčšina chronických pacientov pritom deklaruje, že liečbu dodržiava presne podľa pokynov lekára!
„Pacienti si väčšinou neuvedomujú, že svojim rozhodnutím prerušiť predpísanú liečbu bez toho, aby sa o tomto kroku vopred poradili s lekárom, zostávajú neliečení,“ hovorí MUDr. Marián Šóth. Ako dodáva, v dôsledku toho sa môže zdravotný stav pacienta naďalej zhoršovať a znížiť jeho šance na úspešnú liečbu či skomplikovať ďalšiu liečbu v budúcnosti. Odporúčanie je - každú pochybnosť, nežiaduci účinok ale aj zlepšenie stavu prebrať s lekárom, aby rozhodol, či máte lieky zmeniť, znížiť dávku či dokonca vysadiť. Inak sa nemôžete spoľahnúť, že vaše zdravotné problémy sú pod kontrolou.