MENU
novinky-a-odbornici

Máte nádchu? Ak sa liečite na vysoký tlak, musíte byť opatrní

×

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Máte nádchu? Ak sa liečite na vysoký tlak, musíte byť opatrní

Dobre známa a otravná nádcha je jedným z najčastejších ochorení dýchacích ciest u dospelých aj u detí. Hoci sú komplikácie skôr zriedkavé, určite ju netreba podceniť. Najmä, ak sa liečite na vysoký tlak či zelený zákal oka.

Nádcha je zápalové ochorenie sliznice nosa často spojené so zápalom prínosových dutín. Jej charakteristickými znakmi sú predovšetkým zníženie kvality až znemožnenie dýchania cez nos, pálenie a svrbenie nosovej sliznice, kýchanie, vodnatý alebo hnisavý výtok z nosa. Ojedinelé nie sú ani ďalšie príznaky ako strata čuchu, bolesť hlavy, tlak na tvári, očné prejavy ako opuch viečok, slzenie, pálenie alebo svrbenie. Potrápiť vás môže aj zvýšená teplota, poruchy spánku spojené s únavou, nervozitou a frustráciou. „Hlavným pôvodcom tohto ochorenia sú rinovírusy, ktoré sa prenášajú kvapôčkovou infekciou, napríklad pri kýchaní, kašľaní alebo priamym kontaktom pri podávaní rúk,“ vysvetľuje farmaceutka PharmDr. Júlia Kollárová z lekárne v Sabinove.

Začína šteklením

Z hľadiska dĺžky trvania môžeme ochorenie rozdeliť na akútne a chronické. „Akútna nádcha trvá menej ako štyri týždne, vymiznú pri nej všetky príznaky. Často sa jedná o nekomplikovanú infekčnú nádchu alebo sezónnu alergickú nádchu. Za chronickú považujeme každú nádchu, ktorá trvá dlhšie ako dvanásť týždňov s čiastočným ústupom príznakov. Začleniť tu môžeme ťažko liečiteľné infekčné nádchy, celoročné alergické nádchy, ako aj nealergické nádchy,“ pokračuje farmaceutka. Podľa pôvodcu ochorenia môžeme nádchu rozdeliť do niekoľkých skupín. Infekčná nádcha je spôsobená vírusmi, baktériami alebo plesňami. U detí sa vyskytuje 7 až 10-krát ročne, u dospelých 2 až 5-krát za rok, v závislosti od imunitného stavu organizmu. „Začína zvyčajne šteklením a škriabaním v nose, pocitom vysušenej nosovej sliznice a kýchaním. Celkové príznaky sú mierne nechutenstvo, bolesť hlavy, zimnica, zvýšená teplota, ktorá trápi najmä deti. Po tomto suchom štádiu dochádza pomerne rýchlo k zvýšenej tvorbe riedkeho hlienu, upchatiu nosa a k slzeniu očí. Následne sa tvorba hlienov redukuje a hlien je hustejší, dýchanie nosom je ľahšie, pretrváva však pocit tlaku v nose  a dutinách, môžu sa objaviť bolesti hlavy. Ak je ochorenie nekomplikované končí približne v priebehu sedem dní,“ hovorí odborníčka z lekárne.

Aj napriek minimálnym systémovým účinkom pri používaní týchto prípravkov, treba zvýšiť opatrnosť pri pacientoch, ktorí sa liečia na glaukóm, vysoký krvný tlak, štítnu žľazu alebo srdce.
farmaceutka PharmDr. Júlia Kollárová

Aj svrbenie viečok

Ďalším typom je senná alebo alergická nádcha, vyvolaná pôsobením alergénov na organizmus. Ako pri typickej alergickej reakcii, jej spúšťačom je kontakt organizmu s alergénom, ktorý následne vyvoláva zvýšenie prekrvenia nosovej sliznice a nádchu. Ide o systémové ochorenie s prejavmi na nosovej sliznici. „Alergická nádcha je pomerne bežné ochorenie, ktoré prebieha veľmi podobne ako pri akútnej infekčnej nádche avšak vzhľadom na vyššiu hladinu histamínu sa dajú očakávať aj ďalšie prejavy ako svrbenie a slzenie očí, opuch viečok a podobne,“ opisuje prejavy Júlia Kollárová. Ďalším typom je nealergická nádcha, ktorá môže byť spôsobená napríklad liekmi, chorobami, dráždivými látkami, potravinami. So špeciálnym typom nádchy sa môžeme stretnúť aj u tehotných žien, ide o hormonálne podmienenú nádchu.

Kedy spozornieť?                                                                                                                         

Aj keď sú komplikácie nádchy skôr zriedkavé, určite ju netreba podceniť. „Opuch nosovej sliznice môže pri akútnej infekčnej nádche sťažiť odtekanie nahromadeného sekrétu. Tým sa vytvárajú vhodné podmienky pre rast a množenie ďalších mikroorganizmov. Vzniká druhotná bakteriálna infekcia, pri ktorej je už vhodné vyhľadať lekára, pretože sa môže šíriť a prerásť do zápalu priedušiek, stredného ucha, kostnej dreni alebo mozgových blán,“ vysvetľuje farmaceutka.

Spozornieť treba najmä pri deťoch, komplikáciou alergickej nádchy môže byť vznik chronického zápalu a tvorba polypov. „Neliečená alergická nádcha môže prechádzať až do bronchiálnej astmy. Lekársku pomoc netreba odkladať ani v prípade, ak opakované a pravidelné podávanie prípravkov nevyvoláva zlepšenie do týždňa, u detí mladších ako jeden rok do troch dní, v období gravidity a laktácie, prípadne pri stavoch sprevádzaných horúčkou,“ dodáva Júlia Kollárová.    

Ako sa liečiť                                                                                                                                    

Pri liečbe bežnej nádchy je najdôležitejšia lokálna liečba, ktorá je zameraná na odstránenie alebo zmiernenie hlavných príznakov, ktorými sú upchatie a výtok z nosa. Do nosa aplikujte roztoky vo forme kvapiek alebo sprejov, ktoré znižujú prekrvenie nosovej sliznice a dochádza k stiahnutiu opuchnutej sliznice nosa. Môžu sa aplikovať viackrát za deň a ich účinok trvá niekoľko hodín. Nesmú sa však používať dlhodobo. U dospelých je to maximálne sedem po sebe nasledujúcich dní, u detí je to maximálne päť dní. „Pri dlhodobom používaní dochádza k paradoxnému zhoršeniu príznakov poškodením nosovej sliznice a k vytvoreniu návyku. Aj napriek minimálnym systémovým účinkom pri používaní týchto prípravkov, treba zvýšiť opatrnosť pri pacientoch, ktorí sa liečia na glaukóm, vysoký krvný tlak, štítnu žľazu alebo srdce. Pri liečbe alergickej nádchy sa uprednostňuje komplexná liečba alergického ochorenia. Preto je dôležité pri samoliečbe, čo najlepšie opísať  príčiny vzniku nádchy lekárnikovi alebo lekárovi,“ radí odborníčka z lekárne.

Morská voda

Výplachy morskou vodou sú už dlhodobo známe a zaužívané. Môžu sa používať na každodennú hygienu nosa, ale aj na liečbu nádchy. Pri výbere treba zohľadniť ich účinok. Na preventívne účinky sú vhodné izotonické roztoky, ktoré majú rovnakú koncentráciu soli ako telesné tekutiny. Slúžia na obnovenie správnej funkcie nosovej sliznice, neovplyvňujú však jej opuch a tvorbu sekrétu. „Takéto účinky majú hypertonické roztoky, ktoré obsahujú vyššiu koncentráciu soli ako telesné tekutiny. Účinnosť soľných roztokov, ale aj prípravkov s obsahom účinných zložiek môžu podporiť rôzne pomocné látky. Medzi najčastejšie používané patrí dexpantenol, ktorý má regeneračné vlastnosti na nosovú sliznicu alebo kyselina hyalurónová, ktorá sliznicu nosa hydratuje. Mentol a silice pôsobia osviežujúco, mangán a meď majú dezinfekčné a antialergické účinky,“  uzatvára Júlia Kollárová.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je ich toľko druhov. Aké sú vhodné probiotiká na zápal žalúdka?

Ak sa jedná o gastritídu alebo žalúdočné vredy, ktoré spôsobuje Helicobacter pylori, tak ako doplnková starostlivosť k liečbe antibiotikami, ale aj preventívne, je vhodné podávanie probiotík. Vhodným kmeňom v boji proti H. pylori je Lactobacilus reuteri. Táto probiotická skupina ako jediná produkuje látku reuterin, ktorá má preukázateľné antimikróbne  vlastnosti.

Vhodné sú aj kmene Lactobacillus  acidophillus LA-5 a Bifidobacterium lactis BB-12. Probiotiká majú pozitívny vplyv na trávenie. Stimulujú tvorbu žalúdočných mucínov (ochranných faktorov žalúdočnej steny) a pomáhajú zvyšovať imunitnú odpoveď v čreve.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor