MENU
novinky-a-odbornici

Pri komplikovaných prechladnutiach vám pomôže tradičná bylinka

Bylinkový čaj sa oplatí piť pri prechladnutí.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Pri komplikovaných prechladnutiach vám pomôže tradičná bylinka

V zime vám mnohé bylinky pomôžu ľahšie zvládnuť klasické virózy, ale i zápaly. Odborník vám prezradí ako účinkuje jedna z najtradičnejších.

Jedna z byliniek, ktoré sa oplatí mať doma po ruke je rumanček kamilkový. Už aj ľudová pranostika hovorí, každý čaj rumančekom vylepšíš. „Odborný názov rumančeka sa dá voľne preložiť ako rastlinka matiek. Pre svoje všestranné účinky ju možno pokladať za univerzálny liek na množstvo chorôb,“ hovorí pediater a odborník na bylinky MUDr. Michal Slivka.

Ľahší dych i trávenie

Podľa odborníka spočíva hlavná hodnota rumančeka kamilkového v silnom dezinfekčnom a protizápalovom účinku.„Predstavuje výborný liečebný prostriedok na zápalové ochorenia kože a zároveň podporuje hojenie rán. Lieči ochorenia dýchacieho i tráviaceho ústrojenstva, menštruačné poruchy, vhodný je na vonkajšie výplachy kože i slizníc,“ približuje účinky bylinky lekár.

Rumanček kamilkovýRumanček kamilkový
Zdroj: Shutterstock

„Osemdesiatročný pán si spomína na veľké ťažkosti so sluchom v čase keď bola ešte malým dieťaťom. Lekár skonštatoval, že operačný zákrok je nevyhnutný. Jeho mamka sa dopočula o hojivých účinkoch rumančeka, preto sa rozhodla vyskúšať ho. Každý večer mu prikladala na ucho v teplom rumančeku namočenú gázu.“ Celý postup opakovala niekoľko dní. Ťažkosti očividne ustupovali. Pri kontrole bol lekár zlepšeným stavom príjemne prekvapený a rozhodol, že operácia nie je potrebná.

Keď sa prechladnutie skomplikuje

Rumanček kamilkový vám pomôže zvládnuť zápal prínosových dutín, sinusitídu. Ide o zdravotnú ťažkosť, ktorá často komplikuje prechladnutie. Človeku dokáže poriadne znepríjemniť život. V tomto prípade vám pomôže naparovanie nad odvarom z rumančeka. Jednoduchšie sa zbavíte nepríjemných hlienov, ľahšie si ich vyfúkate z nosa.

„Rumanček je perfektná rastlina na naparovanie pri zápaloch prínosových dutín. Namiesto opakovaného pojedania antibiotík naparujte aspoň tri dni dieťa nad rumančekovým záparom a bude po chorobe,“ pridáva tip pediater Michal Slivka.  Či už čaj pijete alebo sa naparujete, siahnite radšaj po sypaných bylinkách, nie vrecúškach. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môžem sa po implantácii umelého kĺbu vrátiť do práce?

Po operácii umelého kolenného kĺbu, odborne TEP, sa môžete bez problémov vrátiť do práce - samozrejme, ak sa nevyskytnú komplikácie. Úplná rekonvalescencia po operácii jedného kolenného kĺbu trvá približne pol roka, ale je to individuálne. Dĺžka závisí od vašej kondície, zdravotného stavu, ako aj od druhu vykonávanej práce. Iné je, keď pracujete z domu a sedíte za počítačom, a iné je, keď pracujete fyzicky.

Ak by ste mali absolvovať aj operáciu druhého kolena, ideálne je naplánovať si ju, až keď sa prvá dolná končatina úplne adapatuje na záťaž, budete mať vypracovaný stereotyp chôdze a svalstvo bude dobre tonizované. Samozrejme, na druhý zákrok musí byť človek pripravený aj po psychickej stránke.

čítať viac

Je pravda, že hrčka na očnom bielku je znamienko alergikov?

Deti aj dorast by mali pravidelne podstupovať preventívnu prehliadku u očného lekára. Môžete ubezpečiť svojho syna, že ho takáto návšteva nebude bolieť. V tomto prípade je však tiež potrebné podstúpiť vyšetrenie zraku. Môže ísť o prechodný jav, ale aj nemusí. V prípade prechodného javu možno podstúpiť symptomatickú liečbu vo forme očných kvapiek. O ich výbere musí rozhodnúť očný lekár. Ak ide o trvalý jav a ak to výsledky dôsledného vyšetrenia umožnia, zvážila by som aj chirurgické odstránenie daných hrčiek.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor