MENU
novinky-a-odbornici

Pri komplikovaných prechladnutiach vám pomôže tradičná bylinka

Bylinkový čaj sa oplatí piť pri prechladnutí.
Novinky a odborníci

Pri komplikovaných prechladnutiach vám pomôže tradičná bylinka

V zime vám mnohé bylinky pomôžu ľahšie zvládnuť klasické virózy, ale i zápaly. Odborník vám prezradí ako účinkuje jedna z najtradičnejších.

Jedna z byliniek, ktoré sa oplatí mať doma po ruke je rumanček kamilkový. Už aj ľudová pranostika hovorí, každý čaj rumančekom vylepšíš. „Odborný názov rumančeka sa dá voľne preložiť ako rastlinka matiek. Pre svoje všestranné účinky ju možno pokladať za univerzálny liek na množstvo chorôb,“ hovorí pediater a odborník na bylinky MUDr. Michal Slivka.

Ľahší dych i trávenie

Podľa odborníka spočíva hlavná hodnota rumančeka kamilkového v silnom dezinfekčnom a protizápalovom účinku.„Predstavuje výborný liečebný prostriedok na zápalové ochorenia kože a zároveň podporuje hojenie rán. Lieči ochorenia dýchacieho i tráviaceho ústrojenstva, menštruačné poruchy, vhodný je na vonkajšie výplachy kože i slizníc,“ približuje účinky bylinky lekár.

Rumanček kamilkovýRumanček kamilkový
Zdroj: Shutterstock

„Osemdesiatročný pán si spomína na veľké ťažkosti so sluchom v čase keď bola ešte malým dieťaťom. Lekár skonštatoval, že operačný zákrok je nevyhnutný. Jeho mamka sa dopočula o hojivých účinkoch rumančeka, preto sa rozhodla vyskúšať ho. Každý večer mu prikladala na ucho v teplom rumančeku namočenú gázu.“ Celý postup opakovala niekoľko dní. Ťažkosti očividne ustupovali. Pri kontrole bol lekár zlepšeným stavom príjemne prekvapený a rozhodol, že operácia nie je potrebná.

Keď sa prechladnutie skomplikuje

Rumanček kamilkový vám pomôže zvládnuť zápal prínosových dutín, sinusitídu. Ide o zdravotnú ťažkosť, ktorá často komplikuje prechladnutie. Človeku dokáže poriadne znepríjemniť život. V tomto prípade vám pomôže naparovanie nad odvarom z rumančeka. Jednoduchšie sa zbavíte nepríjemných hlienov, ľahšie si ich vyfúkate z nosa.

„Rumanček je perfektná rastlina na naparovanie pri zápaloch prínosových dutín. Namiesto opakovaného pojedania antibiotík naparujte aspoň tri dni dieťa nad rumančekovým záparom a bude po chorobe,“ pridáva tip pediater Michal Slivka.  Či už čaj pijete alebo sa naparujete, siahnite radšaj po sypaných bylinkách, nie vrecúškach. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je pravda, že jahody obsahujú menej kalórií ako iné druhy ovocia?

Každý cukor má energetickú hodnotu, bez ohľadu na to, z akého zdroja pochádza. Jahody majú naozaj relatívne málo kalórií, hlavne preto, že obsahujú veľa vody. Takže vždy záleží od množstva danej potraviny, ktoré skonzumujete. Pre organizmus sú lepšie prírodné jednoduché cukry, napríklad fruktóza z ovocia, ako priemyselne vyrobené sladkosti. Ovocie obsahuje aj veľa vitamínov, minerálov, vlákniny či stopových prvkov, preto by ste ho mali konzumovať. Jeho energetickú hodnotu si však započítajte do celkového denného príjmu.

čítať viac

Aká je príčina neustále sa opakujúceho opuchu sliznice nosa?

Zistiť príčinu chronickej dlhotrvajúcej nádchy a pokašliavania môže byť zložitá diagnostická výzva. Alergiológ pri diagnostike úzko spolupracuje s ORL špecialistom a s pľúcnym lekárom. Pri základnom diagnostickom postupe sa vylúči infekčný pôvod, teda prítomnosť baktérií, vírusov, húb, a alergický pôvod. ORL lekár pomocou endoskopie, röntgenového vyšetrenia, počítačovej tomografie alebo magnetickej rezonancie vylúči anatomické zmeny či polypy a spraví ster zo sliznice nosa na prítomnosť eozinofilov. Pri pokašliavaní u detí sa zameriavame aj na vylúčenie možného refluxu, cystickej fibrózy či ochorenia týkajúceho sa riasinkového epitelu sliznice nosa. Príčina upchatého nosa je aj napriek diagnostike mnohokrát nejasná.

V lekárskej terminológii sa posledné roky sa zaužívali pojmy ako NANIPER, nealergická neinfekčná celoročná nádcha, NARES, nealergická nádcha s eozinofíliou, a NINAR, neinfekčná nealergická nádcha. Je dôležité vystopovať spúšťač ťažkostí - môže to byť napríklad zmena teploty, vlhkosť, tlak vzduchu, chemické látky, vône, emočné stimuly, fyzická záťaž, hormonálne zmeny, lieky. V minulosti sa predpokladalo, že hlavným mechanizmom nádchy u týchto spúšťačov je rozšírenie ciev v nose za spoluúčasti autonómneho nervového systému, teraz sa zmeny v sliznici nosa dávajú do súvislosti aj so zápalovými procesmi za spoluúčasti imunitného systému.

Liečba lokálnymi kortikoidmi je často veľmi účinná, keďže ovplyvňuje viaceré ťažkosti pacienta. U detí túto liečbu aplikujeme krátkodobo, pričom sledujeme jej efekt. Ako doplnok liečby vyskúšajte u syna preplachovanie nosa pomocou špeciálnej kanvičky a naučte ho dychovú gymnastiku cez nos.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor