Jedna z byliniek, ktoré sa oplatí mať doma po ruke je rumanček kamilkový. Už aj ľudová pranostika hovorí, každý čaj rumančekom vylepšíš. „Odborný názov rumančeka sa dá voľne preložiť ako rastlinka matiek. Pre svoje všestranné účinky ju možno pokladať za univerzálny liek na množstvo chorôb,“ hovorí pediater a odborník na bylinky MUDr. Michal Slivka.
Ľahší dych i trávenie
Podľa odborníka spočíva hlavná hodnota rumančeka kamilkového v silnom dezinfekčnom a protizápalovom účinku.„Predstavuje výborný liečebný prostriedok na zápalové ochorenia kože a zároveň podporuje hojenie rán. Lieči ochorenia dýchacieho i tráviaceho ústrojenstva, menštruačné poruchy, vhodný je na vonkajšie výplachy kože i slizníc,“ približuje účinky bylinky lekár.
„Osemdesiatročný pán si spomína na veľké ťažkosti so sluchom v čase keď bola ešte malým dieťaťom. Lekár skonštatoval, že operačný zákrok je nevyhnutný. Jeho mamka sa dopočula o hojivých účinkoch rumančeka, preto sa rozhodla vyskúšať ho. Každý večer mu prikladala na ucho v teplom rumančeku namočenú gázu.“ Celý postup opakovala niekoľko dní. Ťažkosti očividne ustupovali. Pri kontrole bol lekár zlepšeným stavom príjemne prekvapený a rozhodol, že operácia nie je potrebná.
Keď sa prechladnutie skomplikuje
Rumanček kamilkový vám pomôže zvládnuť zápal prínosových dutín, sinusitídu. Ide o zdravotnú ťažkosť, ktorá často komplikuje prechladnutie. Človeku dokáže poriadne znepríjemniť život. V tomto prípade vám pomôže naparovanie nad odvarom z rumančeka. Jednoduchšie sa zbavíte nepríjemných hlienov, ľahšie si ich vyfúkate z nosa.
„Rumanček je perfektná rastlina na naparovanie pri zápaloch prínosových dutín. Namiesto opakovaného pojedania antibiotík naparujte aspoň tri dni dieťa nad rumančekovým záparom a bude po chorobe,“ pridáva tip pediater Michal Slivka. Či už čaj pijete alebo sa naparujete, siahnite radšaj po sypaných bylinkách, nie vrecúškach.