MENU
novinky-a-odbornici

Pri gélových či akrylových nechtoch dodržte dôležité pravidlo

Chcete si dať upraviť nechty? Dávajte si pozor na výber salónu.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Pri gélových či akrylových nechtoch dodržte dôležité pravidlo

Túžite po pekných nechtoch alebo si len chcete dať prekryť problémy? Nie je to dobrý nápad, upozorňuje dermatologička.

Za ťažkosťami s nechtmi sa môžu skrývať i psychické problémy. „Vtedy sú poškodzované mechanicky, škrabkaním alebo hryzením nechtovej kožtičky, či samotného nechtu. Postupne môže dôjsť k poškodeniu nechtového lôžka, k deformácii nechtu a niekedy až k jeho odumretiu,“ upozorňuje dermatologička MUDr. Alexandra Rozborilová, PhD.

„Veľmi častým ochorením je panaricium, keď sa do drobnej ranky dostanú baktérie stafylokoka alebo streptokoka, niekedy aj E.coli a miesto nahnisá. Je veľmi dôležité, aby sa to hneď liečilo. Ak nezaberie domáca dezinfekcia alkoholom, vyhľadajte lekára. V krajnom prípade hrozí až strata článku prsta,“ hovorí o možných ťažkostiach dermatologička. Určite sa nesnažte zakrývať problémy „umelými" nechtami.

Len na zdravé

Akrylové alebo gélové nechty si vždy dajte urobiť len na zdravý podklad a nemajte ich nepretržite. Vždy doprajte prirodzeným nechtom čas na oddych. Kým si dáte urobiť nechty, skontrolujte aspoň vizuálne hygienický štandard nechtového štúdia a nedajte sa zlákať nízkou cenou. Po každom zákazníkovi by sa mali pomôcky vymeniť či vysterilizovať. Práve pod umelými nechtami sa môže skrývať baktéria, ktorá zafarbí vaše prirodzené nechty až na zelonočiernu farbu. Ak sa chystáte na návštevu nechtového štúdia, určite si dávajte pozor, na aké nechty si dávate akryl či gél aplikovať.

Ako vyzerajú najbežnejšie problémy?

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor