MENU
Novinky a odborníci

Ochrana pred infarktom? Kardiológ o znížení soli: V tomto sme sa mýlili

Je teda vzdať sa soli úplne zbytočné? Hoci počet cievnych príhod sa neznížil, „...výskumníci zistili zlepšenie príznakov, ako sú opuchy, únava a kašeľ, ako aj zlepšenie celkovej kvality života," komentuje štúdiu Univerzita v Alberte, kde jej hlavný autor, profesor Justin Ezekowitz, pôsobí na oddelení kardiológie. „Síce už nemôžeme dať všeobecné odporúčanie pre všetkých pacientov ..., že obmedzenie príjmu sodíka zníži pravdepodobnosť úmrtia alebo hospitalizácie, môžem spokojne povedať, že by to mohlo celkovo zlepšiť kvalitu života ľudí," cituje experta na svojej stránke univerzita.

Ezekowitz si myslí, že tieto výsledky mohli byť iné, ak by štúdia trvala dlhšie alebo ak by bola úroveň konzumácie soli ešte nižšia. Dodal, že tieto zistenia nie sú povolením jesť toľko soli, koľko chcete, upozorňuje WebMD.

Ľudia by sa mali naďalej zaujímať o množstvo soli vo svojej strave a pokračovať v celkovom znižovaní množstva sodíka v strave," povedal Ezekowitz. „Môžu existovať výhody, ktoré sme v našej klinickej štúdii nemerali a ktoré by mohli získať zo zníženia množstva soli v strave. Strava s nízkym obsahom soli môže v skutočnosti zlepšiť ich celkovú kvalitu života. Skutočným záverom je, že diéta s nízkym obsahom sodíka zostáva dôležitou súčasťou pre väčšinu pacientov," cituje odborníka portál.

Nezabudnite, že pri diagnostikovanom vysokom tlaku iba prestať soliť nestačí. Svoj zdravotný stav vždy konzultujte s lekárom a užívajte predpísané lieky.

SPÄŤ
2/2
ĎALEJ

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Budem môcť mať deti po zistení dysplázie ťažkého stupňa?

V tomto prípade súhlasím s postupom lekára. Ak máte pochybnosti, zvážte ešte kolposkopické vyšetrenie. Ide o kľúčovú diagnostickú metódu na potvrdenie diagnózy, ak cytologické vyšetrenie krčka maternice preukáže prítomnosť abnormálnych buniek. Vykonáva sa špeciálnym mikroskopom – kolposkopom, ktorý počas vyšetrenia ostáva mimo tela ženy. Je to binokulárny optický nástroj, ktorý odhaľuje okom neviditeľné problémy v krčku maternice. Skúmanú obasť dokáže zväčšiť 8-40krát.

Carcinoma in situ je karcinóm v počiatočnom štádiu, ktorý neprekračuje bazálnu membránu, je obmedzený na epitel, takže nádorové bunky zatiaľ nemohli preniknúť do ciev a lymfatického systému a spôsobiť metastázy.

Terapia Carcinoma in situ v oblasti krčka maternice sa podľa našich postupov lieči výhradne chirurgicky. Odoberie sa vzorka ( biopsia) a postihnuté tkanivo sa odstráni mechanicky, elektricky alebo laserovou kónizáciou. Pacientka je zaradená do rizikovej poradne a je sledovaná. Následná gravidita nie je kontraindikovaná, preto je tento spôsob terapie vhodný pre ženy, ktoré plánujú v budúcnosti otehotnieť.

čítať viac

Dospievajúca dcéra pri zvýšenom strese zvracia. Lieky nestačia!

Tetánia je časté neurologické ochorenie. Definuje sa ako prejav zvýšenej nervovo-svalovej dráždivosti a má pestré a variabilné príznaky. Nie je životu nebezpečná, no často spôsobuje veľmi nepríjemné situácie. Zvracanie nie je typickým prejavom tohto ochorenia, ale v prípade vašej dcéry sa dá uvažovať o ich súvislosti. Ďalšie diagnózy, ktoré uvádzate, teda talasémia a Gilbertov syndróm, priamo s tetániou nesúvisia. Treba ich však zohľadňovať v kontexte celkového klinického stavu.

Tetániu najčastejšie spôsobuje nízka hladina vápnika, horčíka alebo draslíka v organizme. V období dospievania je jej častou príčinou, aj keď nie jedinou, stres. A práve stres v kombinácii s acidózou organizmu sa môže prejavovať zvracaním v škole. Symptomatická liečba liekom na zníženie množstva kyseliny, ktorú produkuje žalúdok, teda na úpravu acidózy, však za daných okolností nepostačuje. Bolo by vhodné poradiť sa o ďalšej liečbe s gastroenterológom a zároveň aktualizovať neurologické vyšetrenie, prípadne osloviť psychológa. Dôležitá je aj správna životospráva spojená s dostatkom oddychu, spánku a pohybu a eliminácia stresu.

 

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor