MENU
novinky-a-odbornici

Ochrana pred infarktom? Kardiológ o znížení soli: V tomto sme sa mýlili

Young,Woman,Puts,Sea,Salt,Into,Boiling,Pot
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Ochrana pred infarktom? Kardiológ o znížení soli: V tomto sme sa mýlili

Nejde o žiadnu nepodloženú bulvárnu správu, štúdiu uverejnil renomovaný časopis Lancet. Oplatí sa teda naozaj prestať soliť?

Ak máte vysoký tlak, ako prvé vám lekár odporučí vzdať sa soli pre vysoký obsah sodíka, ktorého zvýšený príjem by mohol viesť k nebezpečným srdcovo-cievnym príhodám. Keďže podobné rady vyplývajú skôr z fyziologického zdôvodnenia, klinického pozorovania a odborného názoru, najnovšia štúdia, uverejnená v renomovanom Lancete, sa pozrela na tvrdé dáta. Zachráni vás odloženie soľničky od infarktu?

Žiadny rozdiel

V rámci štúdie výskumný tím sledoval 806 pacientov so srdcovým zlyhávaním s priemerným vekom 67 rokov z 26 zdravotníckych centier v Austrálii, Kanade, Kolumbii, Čile, Mexiku a na Novom Zélande. Polovica z nich dostala výživové poradenstvo o tom, ako znížiť príjem soli v potrave, druhá sa stravovala bežne.

Pred štúdiou pacienti denne konzumovali v priemere 2 217 mg soli, teda približne jednu čajovú lyžičku. Po 12 mesiacoch tí, ktorí nedostali výživové poradenstvo, zjedli denne v priemere 2 072 mg soli, zatiaľ čo tí, ktorí dostali, zjedli 1 658 mg denne, teda čosi viac ako dve tretiny čajovej lyžičky. Výsledok týkajúci sa ich výstupných zdravotných parametrov prekvapil.

V počte úmrtí alebo hospitalizácií pre srdcovo-cievne príhody výskumný tím nezistil žiadne významné rozdiely medzi účastníkmi, ktorí solili viac alebo menej. Zvýšený príjem soli teda v tejto vzorke nezohrával podstatnú rolu v miere infarktov a srdcových zlyhaní. U ambulantných pacientov so srdcovým zlyhávaním diétna intervencia zameraná na zníženie príjmu sodíka neznížila počet klinických príhod," píšu autori v interpretácii výsledkov štúdie.

Môžete teda pokojne soliť ďalej? Pokračovanie na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor