MENU
novinky-a-odbornici

Ochrana pred infarktom? Kardiológ o znížení soli: V tomto sme sa mýlili

Young,Woman,Puts,Sea,Salt,Into,Boiling,Pot
Novinky a odborníci

Ochrana pred infarktom? Kardiológ o znížení soli: V tomto sme sa mýlili

Nejde o žiadnu nepodloženú bulvárnu správu, štúdiu uverejnil renomovaný časopis Lancet. Oplatí sa teda naozaj prestať soliť?

Ak máte vysoký tlak, ako prvé vám lekár odporučí vzdať sa soli pre vysoký obsah sodíka, ktorého zvýšený príjem by mohol viesť k nebezpečným srdcovo-cievnym príhodám. Keďže podobné rady vyplývajú skôr z fyziologického zdôvodnenia, klinického pozorovania a odborného názoru, najnovšia štúdia, uverejnená v renomovanom Lancete, sa pozrela na tvrdé dáta. Zachráni vás odloženie soľničky od infarktu?

Žiadny rozdiel

V rámci štúdie výskumný tím sledoval 806 pacientov so srdcovým zlyhávaním s priemerným vekom 67 rokov z 26 zdravotníckych centier v Austrálii, Kanade, Kolumbii, Čile, Mexiku a na Novom Zélande. Polovica z nich dostala výživové poradenstvo o tom, ako znížiť príjem soli v potrave, druhá sa stravovala bežne.

Pred štúdiou pacienti denne konzumovali v priemere 2 217 mg soli, teda približne jednu čajovú lyžičku. Po 12 mesiacoch tí, ktorí nedostali výživové poradenstvo, zjedli denne v priemere 2 072 mg soli, zatiaľ čo tí, ktorí dostali, zjedli 1 658 mg denne, teda čosi viac ako dve tretiny čajovej lyžičky. Výsledok týkajúci sa ich výstupných zdravotných parametrov prekvapil.

V počte úmrtí alebo hospitalizácií pre srdcovo-cievne príhody výskumný tím nezistil žiadne významné rozdiely medzi účastníkmi, ktorí solili viac alebo menej. Zvýšený príjem soli teda v tejto vzorke nezohrával podstatnú rolu v miere infarktov a srdcových zlyhaní. U ambulantných pacientov so srdcovým zlyhávaním diétna intervencia zameraná na zníženie príjmu sodíka neznížila počet klinických príhod," píšu autori v interpretácii výsledkov štúdie.

Soliť pokojne ďalej?

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Prečo sa mi tvoria modriny bez príčiny? Sú nebezpečné?

Dobrá správa je, že ste boli na odberoch krvi, predpokladám, že lekár vám dal vyšetriť aj parametre, ktoré by mohli súvisieť so zvýšenou tvorbou modrín. Výsledky, ako píšete, boli v poriadku. Na zvýšenej tvorbe modrín sa okrem iného môže podieľať aj stav cievnej steny. Jej kvalita sa u jednotlivcov odlišuje. Niekedy sa môže prechodne zhoršovať pri nedostatku niektorých živín, stopových prvkov či vitamínov. Najčastejšie je na príčine nedostatok rutínu a vitamínu C. Rutín je bioflavonoid a antioxidant, a jeho bohatým zdrojom je pohánka. Ak môžete, konzumujte ju ako prílohu či kašu, prípadne vo forme výživového doplnku. Užívajte aj vitamín C v lipozómovej forme, ktorá sa najlepšie vstrebáva. Prípadne si v lekárni kúpte voľne dostupné vazoprotektívum, teda liek s ochranným vplyvom na cievy, s obsahom trihydrátu rutozidu a kyseliny askorbovej.

čítať viac

Mám cukrovku a trápi ma sucho v ústach. Čo môže byť príčinou?

Suchosť v ústach je prirodzeným prejavom starnutia a objavuje sa po päťdesiatom roku najmä u žien. Vo väčšine prípadov však súvisí s prítomnými ochoreniami, najmä s diabetom a s užívaním mnohých liekov. Príčina problému môže byť aj v dýchaní ústami a v chrápaní, vtedy dochádza k vysušovaniu sliznice ústnej dutiny vdychovaným vzduchom. Aj nadmerná konzumácia kávy a ďalších nápojov s obsahom kofeínu môže viesť k zhoršeniu funkcie slinných žliaz.

Liečba suchosti v ústach závisí od vyvolávajúcej príčiny. Pri užívaní liekov s týmto vedľajším účinkom požiadajte lekára, ktorý vám liečbu odporučil, o jej ukončenie, prípadne o upravenie dávkovania tak, aby sa tento problém zmiernil. Užívajte len lieky, ktoré vám odporučil lekár, nie lekárnik.

Dôležitá je správna starostlivosť o chrup. Pomáhajú aj prípravky na zvlhčenie sliznice dutiny úst, vrátane žuvačiek, obsahujú xylitol, ale aj hydroxyetylcelulózu alebo karboxymetylcelulózu. Medzi lieky na podporu tvorby slín patrí pilokarpín, používaný najmä v očnom lekárstve. Na noc si zapnite zvlhčovač vzduchu a spálňu pred spaním dobre vyvetrajte.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor