MENU
novinky-a-odbornici

Posledné štádium. Očkovanie proti rakovine už nebude scifi

Biotechnologická spoločnosť Moderna vyvinula priekopnícku vakcínu proti melanómu
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Posledné štádium. Očkovanie proti rakovine už nebude scifi

Niekedy sa zázraky dejú. A tak to môže byť aj v prípade vakcíny proti rakovine, ktorá je v štádiu vývoja a má za sebou druhú fázu. Od lieku nás delí už len krôčik.

Melanóm je typ rakoviny kože, ktorý sa vyvíja z buniek obsahujúcich pigment nazývaných melanocyty. Má schopnosť veľmi rýchlo metastázovať a na jej vzniku sa podieľajú dva faktory – prostredie, v ktorom človek žije a genetická predispozícia. Vznik melanómu súvisí aj vystavovaním kože UV žiareniu.

Melanóm je nádor z pigmentových buniek. Býva iný ako okolité znamienka. Stále sa vyvíja, mení sfarbenie, ohraničenie a veľkosť. Ako píše portál Rakovina Kože, za posledných 35 rokov sa výskyt melanómu zvýšil až štvornásobne. Je to najsmrteľnejšia forma rakoviny kože. Na Slovensku bolo podľa najnovších dostupných údajov z roku 2018 viac ako 7400 dospelých pacientov s diagnostikovaným melanómom.

Ako uviedla agentúra Reuters, biotechnologická spoločnosť Moderna vyvinula priekopnícku vakcínu proti melanómu, ktorej bol teraz udelený prelomový status lieku americkým Úradom pre kontrolu potravín a liečiv (FDA).

Prelomové označenie stavu lieku udeľuje FDA s cieľom urýchliť vývoj a preskúmanie liekov, ktoré preukázali potenciál výrazne zlepšiť výsledky liečby závažných alebo život ohrozujúcich chorôb. Je navrhnutý tak, aby urýchlil schvaľovací proces a rýchlejšie poskytol pacientom nové liečby.

Melanóm sa stále vyvíja, mení sfarbenie, ohraničenie a veľkosť.Melanóm sa stále vyvíja, mení sfarbenie, ohraničenie a veľkosť.
Melanóm sa stále vyvíja, mení sfarbenie, ohraničenie a veľkosť.
Zdroj: Shutterstock

Ide o nový prístup k liečbe rakoviny a to technológiou mRNA, personalizovanými vakcínami proti rakovine. Zahŕňa sekvenovanie genetickej výbavy nádoru pacienta s cieľom identifikovať špecifické mutácie, ktoré sú jedinečné pre rakovinu daného jedinca. Vakcína je potom prispôsobená tak, aby sa zamerala na tieto špecifické mutácie, vďaka čomu je vysoko personalizovaná a potenciálne účinnejšia.

Konkrétne o pripravovanej vakcíne na ďalšej strane ►►►

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor