Melanóm je typ rakoviny kože, ktorý sa vyvíja z buniek obsahujúcich pigment nazývaných melanocyty. Má schopnosť veľmi rýchlo metastázovať a na jej vzniku sa podieľajú dva faktory – prostredie, v ktorom človek žije a genetická predispozícia. Vznik melanómu súvisí aj vystavovaním kože UV žiareniu.
Melanóm je nádor z pigmentových buniek. Býva iný ako okolité znamienka. Stále sa vyvíja, mení sfarbenie, ohraničenie a veľkosť. Ako píše portál Rakovina Kože, za posledných 35 rokov sa výskyt melanómu zvýšil až štvornásobne. Je to najsmrteľnejšia forma rakoviny kože. Na Slovensku bolo podľa najnovších dostupných údajov z roku 2018 viac ako 7400 dospelých pacientov s diagnostikovaným melanómom.
Ako uviedla agentúra Reuters, biotechnologická spoločnosť Moderna vyvinula priekopnícku vakcínu proti melanómu, ktorej bol teraz udelený prelomový status lieku americkým Úradom pre kontrolu potravín a liečiv (FDA).
Prelomové označenie stavu lieku udeľuje FDA s cieľom urýchliť vývoj a preskúmanie liekov, ktoré preukázali potenciál výrazne zlepšiť výsledky liečby závažných alebo život ohrozujúcich chorôb. Je navrhnutý tak, aby urýchlil schvaľovací proces a rýchlejšie poskytol pacientom nové liečby.
Ide o nový prístup k liečbe rakoviny a to technológiou mRNA, personalizovanými vakcínami proti rakovine. Zahŕňa sekvenovanie genetickej výbavy nádoru pacienta s cieľom identifikovať špecifické mutácie, ktoré sú jedinečné pre rakovinu daného jedinca. Vakcína je potom prispôsobená tak, aby sa zamerala na tieto špecifické mutácie, vďaka čomu je vysoko personalizovaná a potenciálne účinnejšia.
Konkrétne o pripravovanej vakcíne na ďalšej strane ►►►