MENU
novinky-a-odbornici

Prekvapivý liek na problémy s pamäťou: Takto by ste mali spať, zistili vedci

Top,View,Of,Cheerful,Woman,Waking,Up,After,Sleep,And
Novinky a odborníci

Prekvapivý liek na problémy s pamäťou: Takto by ste mali spať, zistili vedci

Zaspíte ako dudok a zobudíte sa až ráno? Najnovšie vysvitlo, že pre skutočný oddych mozgu môže byť užitočné niečo iné.

Myslíte si, že dobrý spánok znamená rýchlo zaspať a zobudiť sa a nič medzitým? Opak by však zrejme mohol byť pravdou. Nový prekvapivý výskum Kodanskej univerzity naznačuje, že príznakom zdravého spánku sú skôr kátke prebudenia, informuje WebMD.

Mozog spí vo vlnách

Mozog niekoľkokrát za noc prebúdza stresový spúšťač noradrenalín. Pedchádzajúce klinické údaje ukazujú, že sa budíme približne 100-krát za noc. Hladina noradrenalínu počas spánku bez rýchlych očných pohybov (NREM) každých 30 sekúnd stúpa a klesá ako vlny. Pri každom vrchole je mozog krátko bdelý a pri každom poklese spí. Zvyčajne sú tieto prebudenia také krátke, že si ich nevšimneme. Čím je však vzostup vyšší, tým je prebudenie dlhšie - a tým pravdepodobnejšie si ho aj uvedomíme. 

Príležitostne dochádza k „hlbokému poklesu", ktoré trvá 3 až 5 minút. V novom výskume sa ukázalo, že tieto krátke oscilačné výbuchy mozgovej aktivity sa spájajú s konsolidáciou pamäte. 

Ukázali sme, že množstvo týchto superpoklesov - takzvaných spánkových vretien, a nie spánok REM, určuje, ako dobre si pamätáme zážitky, ktoré sme mali pred spánkom," cituje portál autorku štúdie Celiu Kjaerby, PhD, odbornú asistentku v univerzitnom Centre pre translačnú neuromedicínu. Z výskumu vyplýva, že čím viac počas tohto mikrozobudenia bdieme,  tým lepšie sa posilňuje pamäť.

A ešte niečo. Hoci nepokojný spánok nie je dobrý, tieto spánkové výbuchy  môžu byť nielen prirodzenou súčasťou spánkových fáz, ale aj znamením, že ste sa dobre vyspali, veria vedci. Dúfajú, že ich objav by v budúcnosti mohol prispieť k liečbe spánkových porúch.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Prečo sa mi tvoria modriny bez príčiny? Sú nebezpečné?

Dobrá správa je, že ste boli na odberoch krvi, predpokladám, že lekár vám dal vyšetriť aj parametre, ktoré by mohli súvisieť so zvýšenou tvorbou modrín. Výsledky, ako píšete, boli v poriadku. Na zvýšenej tvorbe modrín sa okrem iného môže podieľať aj stav cievnej steny. Jej kvalita sa u jednotlivcov odlišuje. Niekedy sa môže prechodne zhoršovať pri nedostatku niektorých živín, stopových prvkov či vitamínov. Najčastejšie je na príčine nedostatok rutínu a vitamínu C. Rutín je bioflavonoid a antioxidant, a jeho bohatým zdrojom je pohánka. Ak môžete, konzumujte ju ako prílohu či kašu, prípadne vo forme výživového doplnku. Užívajte aj vitamín C v lipozómovej forme, ktorá sa najlepšie vstrebáva. Prípadne si v lekárni kúpte voľne dostupné vazoprotektívum, teda liek s ochranným vplyvom na cievy, s obsahom trihydrátu rutozidu a kyseliny askorbovej.

čítať viac

Mám cukrovku a trápi ma sucho v ústach. Čo môže byť príčinou?

Suchosť v ústach je prirodzeným prejavom starnutia a objavuje sa po päťdesiatom roku najmä u žien. Vo väčšine prípadov však súvisí s prítomnými ochoreniami, najmä s diabetom a s užívaním mnohých liekov. Príčina problému môže byť aj v dýchaní ústami a v chrápaní, vtedy dochádza k vysušovaniu sliznice ústnej dutiny vdychovaným vzduchom. Aj nadmerná konzumácia kávy a ďalších nápojov s obsahom kofeínu môže viesť k zhoršeniu funkcie slinných žliaz.

Liečba suchosti v ústach závisí od vyvolávajúcej príčiny. Pri užívaní liekov s týmto vedľajším účinkom požiadajte lekára, ktorý vám liečbu odporučil, o jej ukončenie, prípadne o upravenie dávkovania tak, aby sa tento problém zmiernil. Užívajte len lieky, ktoré vám odporučil lekár, nie lekárnik.

Dôležitá je správna starostlivosť o chrup. Pomáhajú aj prípravky na zvlhčenie sliznice dutiny úst, vrátane žuvačiek, obsahujú xylitol, ale aj hydroxyetylcelulózu alebo karboxymetylcelulózu. Medzi lieky na podporu tvorby slín patrí pilokarpín, používaný najmä v očnom lekárstve. Na noc si zapnite zvlhčovač vzduchu a spálňu pred spaním dobre vyvetrajte.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor