Myslíte si, že dobrý spánok znamená rýchlo zaspať a zobudiť sa a nič medzitým? Opak by však zrejme mohol byť pravdou. Nový prekvapivý výskum Kodanskej univerzity naznačuje, že príznakom zdravého spánku sú skôr kátke prebudenia, informuje WebMD.
Mozog spí vo vlnách
Mozog niekoľkokrát za noc prebúdza stresový spúšťač noradrenalín. Pedchádzajúce klinické údaje ukazujú, že sa budíme približne 100-krát za noc. Hladina noradrenalínu počas spánku bez rýchlych očných pohybov (NREM) každých 30 sekúnd stúpa a klesá ako vlny. Pri každom vrchole je mozog krátko bdelý a pri každom poklese spí. Zvyčajne sú tieto prebudenia také krátke, že si ich nevšimneme. Čím je však vzostup vyšší, tým je prebudenie dlhšie - a tým pravdepodobnejšie si ho aj uvedomíme.
Príležitostne dochádza k „hlbokému poklesu", ktoré trvá 3 až 5 minút. V novom výskume sa ukázalo, že tieto krátke oscilačné výbuchy mozgovej aktivity sa spájajú s konsolidáciou pamäte.
„Ukázali sme, že množstvo týchto superpoklesov - takzvaných spánkových vretien, a nie spánok REM, určuje, ako dobre si pamätáme zážitky, ktoré sme mali pred spánkom," cituje portál autorku štúdie Celiu Kjaerby, PhD, odbornú asistentku v univerzitnom Centre pre translačnú neuromedicínu. Z výskumu vyplýva, že čím viac počas tohto mikrozobudenia bdieme, tým lepšie sa posilňuje pamäť.
A ešte niečo. Hoci nepokojný spánok nie je dobrý, tieto spánkové výbuchy môžu byť nielen prirodzenou súčasťou spánkových fáz, ale aj znamením, že ste sa dobre vyspali, veria vedci. Dúfajú, že ich objav by v budúcnosti mohol prispieť k liečbe spánkových porúch.