MENU
novinky-a-odbornici

Prekvapivý liek na problémy s pamäťou: Takto by ste mali spať, zistili vedci

Top,View,Of,Cheerful,Woman,Waking,Up,After,Sleep,And
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Prekvapivý liek na problémy s pamäťou: Takto by ste mali spať, zistili vedci

Zaspíte ako dudok a zobudíte sa až ráno? Najnovšie vysvitlo, že pre skutočný oddych mozgu môže byť užitočné niečo iné.

Myslíte si, že dobrý spánok znamená rýchlo zaspať a zobudiť sa a nič medzitým? Opak by však zrejme mohol byť pravdou. Nový prekvapivý výskum Kodanskej univerzity naznačuje, že príznakom zdravého spánku sú skôr kátke prebudenia, informuje WebMD.

Mozog spí vo vlnách

Mozog niekoľkokrát za noc prebúdza stresový spúšťač noradrenalín. Pedchádzajúce klinické údaje ukazujú, že sa budíme približne 100-krát za noc. Hladina noradrenalínu počas spánku bez rýchlych očných pohybov (NREM) každých 30 sekúnd stúpa a klesá ako vlny. Pri každom vrchole je mozog krátko bdelý a pri každom poklese spí. Zvyčajne sú tieto prebudenia také krátke, že si ich nevšimneme. Čím je však vzostup vyšší, tým je prebudenie dlhšie - a tým pravdepodobnejšie si ho aj uvedomíme. 

Príležitostne dochádza k „hlbokému poklesu", ktoré trvá 3 až 5 minút. V novom výskume sa ukázalo, že tieto krátke oscilačné výbuchy mozgovej aktivity sa spájajú s konsolidáciou pamäte. 

Ukázali sme, že množstvo týchto superpoklesov - takzvaných spánkových vretien, a nie spánok REM, určuje, ako dobre si pamätáme zážitky, ktoré sme mali pred spánkom," cituje portál autorku štúdie Celiu Kjaerby, PhD, odbornú asistentku v univerzitnom Centre pre translačnú neuromedicínu. Z výskumu vyplýva, že čím viac počas tohto mikrozobudenia bdieme,  tým lepšie sa posilňuje pamäť.

A ešte niečo. Hoci nepokojný spánok nie je dobrý, tieto spánkové výbuchy  môžu byť nielen prirodzenou súčasťou spánkových fáz, ale aj znamením, že ste sa dobre vyspali, veria vedci. Dúfajú, že ich objav by v budúcnosti mohol prispieť k liečbe spánkových porúch.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môžem sa po implantácii umelého kĺbu vrátiť do práce?

Po operácii umelého kolenného kĺbu, odborne TEP, sa môžete bez problémov vrátiť do práce - samozrejme, ak sa nevyskytnú komplikácie. Úplná rekonvalescencia po operácii jedného kolenného kĺbu trvá približne pol roka, ale je to individuálne. Dĺžka závisí od vašej kondície, zdravotného stavu, ako aj od druhu vykonávanej práce. Iné je, keď pracujete z domu a sedíte za počítačom, a iné je, keď pracujete fyzicky.

Ak by ste mali absolvovať aj operáciu druhého kolena, ideálne je naplánovať si ju, až keď sa prvá dolná končatina úplne adapatuje na záťaž, budete mať vypracovaný stereotyp chôdze a svalstvo bude dobre tonizované. Samozrejme, na druhý zákrok musí byť človek pripravený aj po psychickej stránke.

čítať viac

Je pravda, že hrčka na očnom bielku je znamienko alergikov?

Deti aj dorast by mali pravidelne podstupovať preventívnu prehliadku u očného lekára. Môžete ubezpečiť svojho syna, že ho takáto návšteva nebude bolieť. V tomto prípade je však tiež potrebné podstúpiť vyšetrenie zraku. Môže ísť o prechodný jav, ale aj nemusí. V prípade prechodného javu možno podstúpiť symptomatickú liečbu vo forme očných kvapiek. O ich výbere musí rozhodnúť očný lekár. Ak ide o trvalý jav a ak to výsledky dôsledného vyšetrenia umožnia, zvážila by som aj chirurgické odstránenie daných hrčiek.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor