MENU
novinky-a-odbornici

Ďalšia covid vlna na obzore: Je to horšie, ako si myslíme, varuje virológ

Beach,And,The,Mask.,Woman,Wearing,Facemask,During,Corona,Virus
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Ďalšia covid vlna na obzore: Je to horšie, ako si myslíme, varuje virológ

Všetci by sme najradšej zabudli, ale odhodlanie nového koronavírusu znepríjemňovať nám život je, zdá sa, silnejšie. Najnovšie slová expertov vôbec netešia.

Je vám dobre a na akúsi pandémiu ste už úplne zabudli? Netešte sa predčasne. Hoci sú aktuálne uvoľnené všetky ochranné opatrenia, s covidom sme sa, zdá sa, stále nerozlúčili.

Upozornil na to virológ Boris Klempa z Virologického ústavu Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied počas relácie Braňo Závodský Naživo, kde hneď v úvode pripomenul, že pandémia stále pokračuje, napísal Trend. 

Čo je ešte znepokojivejšie, narozdiel od prechádzajúcich dvoch covidových letných sezón, sa situácia začína veľmi prekvapujúco zhoršovať už teraz, začiatkom leta. Dočkáme sa celých prázdnin bez opatrení? Zahltia sa opäť nemocnice?

Klempa pripomenul, že v európskych krajinách aktuálne stúpa počet prípadov podvariantu BA.4 a BA.5. Problém sú teda hlavne reinfekcie. Ak ste aj ochoreli na omikron v predchádzajúcich vlnách, neznamená to, že sa nemôžete nakaziť opäť.

Situácia u nás vyzerá veľmi dobre z hľadiska počtu hospitalizovaných osôb. Čo sa ale týka počtu prípadov, myslím si, že si užívame sladkú nevedomosť, nakoľko je veľmi málo testov," domnieva sa expert , že o skutočnom počte nakazených presnú informáciu nemáme a tak môže byť situácia oveľa horšia, ako zatiaľ vyzerá v číslach. 

Aké leto nás teda čaká? Pokračovanie na ďalšej strane...

Ešte v lete či až na jeseň?

Stihnete sa vrátiť z dovolenky, alebo sa pandemický stav môže zhoršiť zo dňa na deň, či z týždňa na týždeň? Nič sa nedá vylúčiť, isté je len to, že covid nám nadobro zbohom ešte zďaleka nedal.

Boris Klempa zatiaľ nevie odhadnúť, či výraznejšia vlna príde už v lete alebo až na jeseň. Každopádne podľa neho zrejme nie je dôvod na paniku a scenár zahltených nemocníc sa asi nebude opakovať. 

Z hľadiska očakávaného priebehu logika káže, že vlna by mala byť znova slabšia," má virológ na mysli menší počet ľudí s ťažkými stavmi a hospitalizovaných. Ako príklad udáva  Afriku, kde majú za sebou aktuálne dve vlny subvariantov omikronu, ktoré boli zatiaľ najslabšie v priebehu pandémie. To, ako vlna však naozaj prebehne, do veľkej miery závisí aj od nás - a ochoty očkovať sa prípadnými ďalšími dávkami vakcín. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor