MENU
novinky-a-odbornici

Ďalšia covid vlna na obzore: Je to horšie, ako si myslíme, varuje virológ

Beach,And,The,Mask.,Woman,Wearing,Facemask,During,Corona,Virus
Novinky a odborníci

Ďalšia covid vlna na obzore: Je to horšie, ako si myslíme, varuje virológ

Všetci by sme najradšej zabudli, ale odhodlanie nového koronavírusu znepríjemňovať nám život je, zdá sa, silnejšie. Najnovšie slová expertov vôbec netešia.

Je vám dobre a na akúsi pandémiu ste už úplne zabudli? Netešte sa predčasne. Hoci sú aktuálne uvoľnené všetky ochranné opatrenia, s covidom sme sa, zdá sa, stále nerozlúčili.

Upozornil na to virológ Boris Klempa z Virologického ústavu Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied počas relácie Braňo Závodský Naživo, kde hneď v úvode pripomenul, že pandémia stále pokračuje, napísal Trend. 

Čo je ešte znepokojivejšie, narozdiel od prechádzajúcich dvoch covidových letných sezón, sa situácia začína veľmi prekvapujúco zhoršovať už teraz, začiatkom leta. Dočkáme sa celých prázdnin bez opatrení? Zahltia sa opäť nemocnice?

Klempa pripomenul, že v európskych krajinách aktuálne stúpa počet prípadov podvariantu BA.4 a BA.5. Problém sú teda hlavne reinfekcie. Ak ste aj ochoreli na omikron v predchádzajúcich vlnách, neznamená to, že sa nemôžete nakaziť opäť.

Situácia u nás vyzerá veľmi dobre z hľadiska počtu hospitalizovaných osôb. Čo sa ale týka počtu prípadov, myslím si, že si užívame sladkú nevedomosť, nakoľko je veľmi málo testov," domnieva sa expert , že o skutočnom počte nakazených presnú informáciu nemáme a tak môže byť situácia oveľa horšia, ako zatiaľ vyzerá v číslach. 

Aké leto nás teda čaká? Pokračovanie na ďalšej strane...

Ešte v lete či až na jeseň?

Stihnete sa vrátiť z dovolenky, alebo sa pandemický stav môže zhoršiť zo dňa na deň, či z týždňa na týždeň? Nič sa nedá vylúčiť, isté je len to, že covid nám nadobro zbohom ešte zďaleka nedal.

Boris Klempa zatiaľ nevie odhadnúť, či výraznejšia vlna príde už v lete alebo až na jeseň. Každopádne podľa neho zrejme nie je dôvod na paniku a scenár zahltených nemocníc sa asi nebude opakovať. 

Z hľadiska očakávaného priebehu logika káže, že vlna by mala byť znova slabšia," má virológ na mysli menší počet ľudí s ťažkými stavmi a hospitalizovaných. Ako príklad udáva  Afriku, kde majú za sebou aktuálne dve vlny subvariantov omikronu, ktoré boli zatiaľ najslabšie v priebehu pandémie. To, ako vlna však naozaj prebehne, do veľkej miery závisí aj od nás - a ochoty očkovať sa prípadnými ďalšími dávkami vakcín. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je pravda, že jahody obsahujú menej kalórií ako iné druhy ovocia?

Každý cukor má energetickú hodnotu, bez ohľadu na to, z akého zdroja pochádza. Jahody majú naozaj relatívne málo kalórií, hlavne preto, že obsahujú veľa vody. Takže vždy záleží od množstva danej potraviny, ktoré skonzumujete. Pre organizmus sú lepšie prírodné jednoduché cukry, napríklad fruktóza z ovocia, ako priemyselne vyrobené sladkosti. Ovocie obsahuje aj veľa vitamínov, minerálov, vlákniny či stopových prvkov, preto by ste ho mali konzumovať. Jeho energetickú hodnotu si však započítajte do celkového denného príjmu.

čítať viac

Aká je príčina neustále sa opakujúceho opuchu sliznice nosa?

Zistiť príčinu chronickej dlhotrvajúcej nádchy a pokašliavania môže byť zložitá diagnostická výzva. Alergiológ pri diagnostike úzko spolupracuje s ORL špecialistom a s pľúcnym lekárom. Pri základnom diagnostickom postupe sa vylúči infekčný pôvod, teda prítomnosť baktérií, vírusov, húb, a alergický pôvod. ORL lekár pomocou endoskopie, röntgenového vyšetrenia, počítačovej tomografie alebo magnetickej rezonancie vylúči anatomické zmeny či polypy a spraví ster zo sliznice nosa na prítomnosť eozinofilov. Pri pokašliavaní u detí sa zameriavame aj na vylúčenie možného refluxu, cystickej fibrózy či ochorenia týkajúceho sa riasinkového epitelu sliznice nosa. Príčina upchatého nosa je aj napriek diagnostike mnohokrát nejasná.

V lekárskej terminológii sa posledné roky sa zaužívali pojmy ako NANIPER, nealergická neinfekčná celoročná nádcha, NARES, nealergická nádcha s eozinofíliou, a NINAR, neinfekčná nealergická nádcha. Je dôležité vystopovať spúšťač ťažkostí - môže to byť napríklad zmena teploty, vlhkosť, tlak vzduchu, chemické látky, vône, emočné stimuly, fyzická záťaž, hormonálne zmeny, lieky. V minulosti sa predpokladalo, že hlavným mechanizmom nádchy u týchto spúšťačov je rozšírenie ciev v nose za spoluúčasti autonómneho nervového systému, teraz sa zmeny v sliznici nosa dávajú do súvislosti aj so zápalovými procesmi za spoluúčasti imunitného systému.

Liečba lokálnymi kortikoidmi je často veľmi účinná, keďže ovplyvňuje viaceré ťažkosti pacienta. U detí túto liečbu aplikujeme krátkodobo, pričom sledujeme jej efekt. Ako doplnok liečby vyskúšajte u syna preplachovanie nosa pomocou špeciálnej kanvičky a naučte ho dychovú gymnastiku cez nos.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor