MENU
novinky-a-odbornici

Ďalšia covid vlna na obzore: Je to horšie, ako si myslíme, varuje virológ

Beach,And,The,Mask.,Woman,Wearing,Facemask,During,Corona,Virus
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Ďalšia covid vlna na obzore: Je to horšie, ako si myslíme, varuje virológ

Všetci by sme najradšej zabudli, ale odhodlanie nového koronavírusu znepríjemňovať nám život je, zdá sa, silnejšie. Najnovšie slová expertov vôbec netešia.

Je vám dobre a na akúsi pandémiu ste už úplne zabudli? Netešte sa predčasne. Hoci sú aktuálne uvoľnené všetky ochranné opatrenia, s covidom sme sa, zdá sa, stále nerozlúčili.

Upozornil na to virológ Boris Klempa z Virologického ústavu Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied počas relácie Braňo Závodský Naživo, kde hneď v úvode pripomenul, že pandémia stále pokračuje, napísal Trend. 

Čo je ešte znepokojivejšie, narozdiel od prechádzajúcich dvoch covidových letných sezón, sa situácia začína veľmi prekvapujúco zhoršovať už teraz, začiatkom leta. Dočkáme sa celých prázdnin bez opatrení? Zahltia sa opäť nemocnice?

Klempa pripomenul, že v európskych krajinách aktuálne stúpa počet prípadov podvariantu BA.4 a BA.5. Problém sú teda hlavne reinfekcie. Ak ste aj ochoreli na omikron v predchádzajúcich vlnách, neznamená to, že sa nemôžete nakaziť opäť.

Situácia u nás vyzerá veľmi dobre z hľadiska počtu hospitalizovaných osôb. Čo sa ale týka počtu prípadov, myslím si, že si užívame sladkú nevedomosť, nakoľko je veľmi málo testov," domnieva sa expert , že o skutočnom počte nakazených presnú informáciu nemáme a tak môže byť situácia oveľa horšia, ako zatiaľ vyzerá v číslach. 

Aké leto nás teda čaká? Pokračovanie na ďalšej strane...

Ešte v lete či až na jeseň?

Stihnete sa vrátiť z dovolenky, alebo sa pandemický stav môže zhoršiť zo dňa na deň, či z týždňa na týždeň? Nič sa nedá vylúčiť, isté je len to, že covid nám nadobro zbohom ešte zďaleka nedal.

Boris Klempa zatiaľ nevie odhadnúť, či výraznejšia vlna príde už v lete alebo až na jeseň. Každopádne podľa neho zrejme nie je dôvod na paniku a scenár zahltených nemocníc sa asi nebude opakovať. 

Z hľadiska očakávaného priebehu logika káže, že vlna by mala byť znova slabšia," má virológ na mysli menší počet ľudí s ťažkými stavmi a hospitalizovaných. Ako príklad udáva  Afriku, kde majú za sebou aktuálne dve vlny subvariantov omikronu, ktoré boli zatiaľ najslabšie v priebehu pandémie. To, ako vlna však naozaj prebehne, do veľkej miery závisí aj od nás - a ochoty očkovať sa prípadnými ďalšími dávkami vakcín. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac

Pri sledovaní TV vidím postavy dvojmo, pomôže očný lekár?

Odporúčam vyhľadať vám očného lekára a absolvovať dôkladné očné vyšetrenie. Jeho súčasťou by malo byť aj tzv. rozkvapkanie, ktoré umožní odhaliť i skryté očné vady. Príznak dvojitého videnia však nemusí súvisieť iba s očným problémom. Môže ísť o prejav iného ochorenia, napríklad endokrinologického alebo neurologického. Nepodceňujte tento problém a začnite spomínanou návštevou oftalmológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor