MENU
novinky-a-odbornici

Ako dlho vydržia protilátky po prekonaní COVID-19? Kratšie, než by ste dúfali

Koronavírus tu s nami ostane ešte veľmi dlho.
Novinky a odborníci

Ako dlho vydržia protilátky po prekonaní COVID-19? Kratšie, než by ste dúfali

Prekonaním infekcie novým koronavírusom neznamená, že neochoriete znova. Protilátky v tele vydržia len krátko. Ďalšia viróza by mala mať miernejší priebeh.

Lekári stále skúmajú, nakoľko sú ľudia, ktorí prekonali COVID-19, chránení pred opätovnou nákazou. Výsledky sledovania ukazujú, že protilátky v krvi proti koronavírusu výrazne klesajú už po dvoch až troch mesiacoch. Vedci z Mayo kliniky prišli k záveru, že najviac protilátok je 20 až 30 dní po objavení sa príznakova potom rýchlo klesajú. „Zdá sa, že oveľa rýchlejšie klesajú u jedincov, ktorí boli asymptomatickí alebo mali len mierne formy choroby,“ uvádzajú odborníci z Mayo kliniky.

Potvrdená opätovná nákaza

Doteraz sa o znovuinfikovaných pacientoch len hovorilo, teraz ale lekári oficiálne potvrdili, že 33-ročný muž z Hongkongu má potvrdený SARS-CoV-2 druhýkrát. Mužovi prvý raz vírus potvrdili 26.marca. Vtedy mal mierne príznaky ochorenia vrátane kašľa, bolesti v krku, bolesti hlavy a horúčky. Hoci jeho príznaky ustúpili, bol 29. marca hospitalizovaný a z nemocnice ho prepustili 14. apríla po dvojnásobnom testovaní, pričom u neho už vírus nenašli.  Informuje o tom portál livescience.com.

Imunita nie, vyššia odolnosť áno

O štyri a pol mesiaca neskôr sa tento muž vrátil do Hongkongu zo Španielska cez Spojené kráľovstvo a pri skríningu na letisku v Hongkongu 15. augusta sa ukázal ako pozitívny. Opäť bol hospitalizovaný, ale nemal žiadne príznaky.  Nakazený bol geneticky odlišným kmeňom koronavírusu ako prvý raz. „Aj keď jeho imunita nestačila na zablokovanie opätovnej infekcie, chránila ho pred prepuknutím choroby,“ informoval Akiko Iwasaki, profesor imunobiológie a molekulárnej, bunkovej a vývojovej biológie na Yale School of Medicine.

Ide v podstate o dobrú správu

Podľa odborníka to nie je až taká zlá správa, ako by sme si mohli myslieť. Dokonca si mysli, že je to povzbudivé! „Je to dobrý príklad toho, ako môže primárna infekcia zabrániť chorobe pri následnej infekcii," vysvetľuje Iwasaki. Odborníci sa väčšinou zhodujú v tom, že ak prekonáte prvú infekciu, nezískate síce imunitu, ale  prípadné ďalšie infekcie budú mať miernejší priebeh.

Vakcína ochráni asi len dočasne

Zároveň si odborníci myslia, že COVID-19 bude pravdepodobne pokračovať v cirkulácii v ľudskej populácii, podobne ako iné koronavírusy, ktoré spôsobujú nachladnutie. Ďalším dôsledkom sa zdá byť, že vakcíny nebudú schopné poskytnúť celoživotnú ochranu proti COVID-19, ale bude potrebné ich opakovať, podobne ako je tomu u chrípky. A naďalej platí jednoznačne pravidlo, že významnou ochranou pred COVID-19 je nosenie rúška, dezinfekcia rúk a dodržiavanie aspoň metrových odstupov od iných.

 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Čo mám robiť, aby sa mi v tehotenstve nekazili zuby?

Tehotenstvo samo o sebe nespôsobuje zvýšenú kazivosť zubov, len na ňu vytvára podmienky. Budúce mamičky strácajú zuby zo štyroch príčin:

1. Ranné zvracania dramaticky oslabujú sklovinu a urýchľujú rozvoj kazov.

2. Nevoľnosti spôsobujú, že budúca mamička prijíma malé dávky jedla v skrátených intervaloch, čo znamená neustále „kŕmenie“ kazotvorných baktérií, najmä, ak ide o sladké jedlá.

3. Únava v tehotenstve často spôsobuje výrazné zhoršenie starostlivosti o vlastnú zubnú hygienu.

4. Pozmenená hladina hormónov podporuje rozvoj zápalu ďasien a tkanív okolo zuba a je jediným skutočným negatívnym faktorom tehotenstva vplývajúcim na stav chrupu.

Dôležité je dať si do poriadku zuby už pred tehotenstvom. Znamená to zbaviť sa kazov a zubného kameňa. Počas tehotenstva je dobré absolvovať preventívnu prehliadku a dentálnu hygienu. Pre chrup aj budúce dieťatko je dobré vzdať sa sladkostí medzi jedlami. Večerné čistenie neodkladať na čas tesne pred odchodom do postele, ale očistiť si zuby hneď po večeri a potom už nič nejesť a piť iba čistú vodu. K večernému čisteniu patrí aj zubná niť alebo medzizubná kefka. V prípade ranného zvracania si hneď po tom treba dôsledne vypláchnuť ústa čistou vodou. Po približne 15 minútach je možné si zuby umyť, nie však skôr. Nie je na škodu používať denne ústnu vodu s obsahom aminfluoridu. Kto má strach z fluoridov, môže ich účinok nahradiť krémom „tooth mousse“.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Dajú sa vybieliť zuby zožltnuté z tetracyklínových antibiotík?

Každý zub je možné vybieliť, len to môže trvať rôzne dlho. Je pravda, že u „tetracyklínových“ zubov je to ťažké, ale nie nemožné. Zväčša je potrebné kombinovať ambulantné a domáce bielenie. Ak sa zveríte do rúk stomatológa, ktorý má na tomto poli skúsenosti, výsledok sa dostaví.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia