MENU
novinky-a-odbornici

Prekonalo vaše dieťa COVID-19? S postcovidom môže na liečenie do Vysokých Tatier

Postcovidové problémy majú aj deti, no nemusí ísť vždy len o kašeľ.
Novinky a odborníci

Prekonalo vaše dieťa COVID-19? S postcovidom môže na liečenie do Vysokých Tatier

Lekári na celom svete liečia okrem pacientov s COVID-19 stále viac tých, ktorí trpia postcovidovým syndrómom. Problémy môžu mať aj deti, hoci covid prekonali podstatne ľahšie ako starší ľudia.

Slovenské deti s postcovidovými zdravotnými ťažkosťami môžu absolvovať liečebný pobyt v Tatrách, v Národnom ústave detskej tuberkulózy a respiračných chorôb v Dolnom Smokovci. Kto má na neho nárok? „Neorientujeme sa striktne len na  deti po prekonaní pľúcnej formy covidu.Obvodný pediater alebo odborný lekár, či už alergológ alebo pneumológ, k nám môžu poslať aj deti s nešpecifickými ťažkosťami, ako sú  chronická únava, horšia tolerancia námahy, dlhodobý kašeľ, sťažené dýchanie,“ objasňuje MUDr. Peter Ferenc, PhD., primár Lôžkového oddelenia NUDTaRCH v Dolnom Smokovci.

Národný ústav detskej tuberkulózy a respiračných chorôb v Dolnom Smokovci je obklopený krásnou prírodou.Národný ústav detskej tuberkulózy a respiračných chorôb v Dolnom Smokovci je obklopený krásnou prírodou.
Národný ústav detskej tuberkulózy a respiračných chorôb v Dolnom Smokovci je obklopený krásnou prírodou.
Zdroj: NUSTaRCH

Kompletná starostlivosť na jednom mieste

Doteraz mali hospitalizovaných vyše 50 malých pacientov, ktorí prekonali COVID-19, a ich počet stále rastie. Čo môžu na liečebnom pobyte očakávať? „V rámci diagnosticko-terapeutického pobytu ponúkame  komplexné vyšetrenie, ktoré zahŕňa  posúdenie  imunitného systému, mikrobiologické vyšetrenie  flóry dýchacích ciest,  krvných parametrov špecifických pre srdcový sval,  EKG, vyšetrenie funkčných parametrov pľúc, to je spirometrické vyšetrenie, ktoré robíme deťom po 3. roku veku. Následne podľa potreby dopĺňame CT vyšetrenie pľúc, bronchoskopické vyšetrenie dýchacích ciest, prípadne aj spiroergonometrické vyšetrenie, ktoré sleduje funkčnosť a efektivitu dýchacieho a srdcovo-cievneho systému pri fyzickej záťaži. V nadväznosti na to je deťom určená terapia - lieky, rehabilitácia, úprava režimu -, alebo sa odporučia do starostlivosti iného odborného lekára, napríklad kardiológa,“ objasňuje primár.

Liečenie hradí zdravotná poisťovňa

Liečebný pobyt trvá spravidla 10 až 14 dní a vyšetrenia, ako aj následná zdravotná starostlivosť sú plne hradené zo zdravotného poistenia. Deti môžu byť hospitalizované samostatne, ale aj v sprievode rodiča. Tí starší majú možnosť počas pobytu pokračovať v školskej dochádzke a popoludní je k dispozícii školský klub. „Na základe  vyšetrení a výsledkov  určíme diagnózu a od toho sa ďalej odvíja  liečba a sledovanie v odbornej ambulancii. Náš ústav sa nachádza  v horskom  podnebnom  pásme, takže v rámci pobytu deti absolvujú aj  klimatoterapiu, ktorá má taktiež pozitívny vplyv na regeneráciu a posilnenie imunitného systému,“ dodáva MUDr. Ferenc. 

V rámci protiepidemických opetrení musia pri nástupe na liečenie absolvovať deti aj ich rodičia bezplatný PCR test a v priebehu hospitalizácie raz týždenne aj antigénový test.  

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Na oku sa mi urobila bublina. Lieky ani kvapky nepomohli. Čo mám robiť?

Stretla som sa s tým, že pacienti hovorili o bubline v oku. Išlo napríklad o drobnú cystu pod spojovkou, alebo o jemné nadvihnutie spojovky vo forme hrčky, ktoré spôsobilo nahromadenie tukových látok pod ňou - často tesne na okraji rohovky zo strany od nosa.
Po operácii sietnice môže lekár vložiť do oka bublinu plynu, ktorá vytvára plynovú tamponádu. Pri zmenách sklovca zase pacienti popisujú, že vidia pohybujúce sa mušky, čiarky, vlákna, pavučiny. Niekedy sa uvoľní zadná časť sklovca z miesta, v ktorom je prirastený k sietnici - napríklad na periférii oka, v okolí terča zrakového nervu či v okolí centra sietnice. Hlavne ten z okraja terča zrakového nervu vnímajú pacienti intenzívne a niekedy ho popisujú ako krúžok alebo chumáč.

Keďže som vás nevyšetrovala a nemám k dispozícii viac dát, nemôžem sa bližšie k vášmu problému vyjadriť. Odporúčam vám poradiť sa s ošetrujúcim lekárom alebo s iným odborníkom. Bez vyšetrenia priamo v ambulancii to však nepôjde.

čítať viac

Ako si chrániť vagínu v kúpeľoch pred vniknutím vody?

Mnoho žien má  problém s vaginálnou mykózou, ktorú spôsobuje premnoženie kvasiniek v pošve. Vysoké riziko prináša kúpanie v bazénoch, a to nielen verejných. Mykózu totiž nespôsobuje znečistenie vody v bazéne, ale naopak jej čistota, dezinfekcia a chlór.

Po kúpaní v bazéne či v chemicky upravovanej vode odporúčam  používať preventívne čípky alebo vaginálne krémy, ktoré opätovne navodia správne pH v pošve. Odporúčam tiež vyzliecť si po kúpaní mokré plavky, aby na podbruško nepôsobila vlhkosť a chlad.

Na trhu existujú špeciálne navrhnuté tampóny, ktoré sa od klasických líšia. Majú inú štruktúru a sú napustené látkou, ktorá chráni pred infekciou. Vazelínové tampóny sú nasiaknuté lekárskou vazelínou a dezinfekčnou látkou, ktorá zabráni vode dostať sa do vnútra vašich intímnych partií. Ženy sú tak chránené od baktérií a rôznych infekcií. Počas dovolenky a najmä, ak je žena háklivá na rôzne mykózy či infekcie, môžu vazelínové tampóny používať aj mimo menštruáciu, pre ochranu pred neželaným „ničiteľom“ príjemnej dovolenky.

Na zváženie sú probiotické tampóny. Ich základom je schopnosť prispôsobiť sa prirodzenému prostrediu ženskej pošvy, ktoré má kyslejšie pH, vyžaduje prítomnosť laktobacilov, ktoré nás ženy chránia pred baktériami. 

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor