MENU
novinky-a-odbornici

Tehulky, zbystrite pozornosť: Pri predčasnom pôrode vás čaká pomocná ruka

Predčasný pôrod s rodičmi zamáva. Teraz majú k dispozícii psychologickú pomoc.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Tehulky, zbystrite pozornosť: Pri predčasnom pôrode vás čaká pomocná ruka

Na predčasný pôrod nie sú žiadni rodičia pripravení. Stane sa to náhle ako autonehoda. Odborníčky z oblasti psychológie sa rozhodli pomôcť.

Rodičia predčasne narodených detí majú častokrát potrebu sa podeliť o to, čo práve prežívajú. Psychologickú podporu sa v tejto ťažkej životnej situácii rozhodli podať tri psychologičky, a to: klinická psychologička Zuzana Navrátilová z Bratislavy, psychologička Simona Šimková z Košíc a pediatrička a odborná konzultantka pre vývin, Martina Švekušová z Košíc.

„Našim cieľom je pomáhať predčasne narodeným a rizikovým bábätkám, ale aj ich rodinám, k čomu patrí i podpora v náročnom životnom období po predčasnom pôrode. Preto sme v jeseni minulého roka odprezentovali koncept psychologickej podpory, ktorej prvá fáza je poskytovať ju rodičom v online forme. V spolupráci s neonatologickými oddeleniami je našim cieľom následne zabezpečiť psychológa priamo na ich oddeleniach,“ vysvetľuje Ľubica Kaiserová, predsedníčka OZ malíček.

Psychologickú podporu môžu rodičia využiť prostredníctvom tohto formulára na stránke OZ malíček.

Táto forma pomoci je určená pre všetkých rodičov predčasniatok, ktorí potrebujú poradiť či podporiť v akejkoľvek súvislosti s predčasným pôrodom a narodením ich bábätka predčasne, ale aj v prípade rôznych komplikácií, problémov, či po tom, ako z nemocnice rodičia odchádzajú s ´prázdnou náručou´.

Memorandum 

Novorodenecké oddelenie v nemocnici na Antolskej ulici.Novorodenecké oddelenie v nemocnici na Antolskej ulici.
Novorodenecké oddelenie v nemocnici na Antolskej ulici.
Zdroj: TONY ŠTEFUNKO

Koncept psychologickej podpory vychádza z Memoranda o spolupráci v tejto oblasti medzi OZ malíček a neonatologickými pracoviskami. Cieľom je poskytovať rodičom psychologickú podporu v online forme zabezpečenú prostredníctvom OZ malíček v prvej fáze, kedy sa kontinuálne realizujú kroky k vytvoreniu psychologickej pomoci priamo na oddelení, a to prítomnosťou klinického psychológa.

Tento koncept zároveň vlani podporili aj partnerské organizácie malíčka, ako napr. Neonatologická sekcia Slovenskej pediatrickej spoločnosti, Sekcia sestier pracujúcich v neonatológii, Asociácia na ochranu práv pacientov na Slovensku, Liga za duševné zdravie, Platforma rodín detí so zdravotným znevýhodnením, ale aj niektoré vedenia slovenských nemocníc či zástupcovia Ministerstva zdravotníctva SR.

Prečo vznikla online podpora

Predčasne narodené deti potrebujú tú najlepšiu starostlivosť.Predčasne narodené deti potrebujú tú najlepšiu starostlivosť.
Predčasne narodené deti potrebujú tú najlepšiu starostlivosť.
Zdroj: OZ malíček

Potreba psychologickej podpory na oddeleniach vyplýva z prieskumu Očami rodičov – Starostlivosť zameraná na novorodenca a rodinu, ktorý realizovalo OZ malíček v roku 2020 medzi rodičmi predčasniatok, kedy 70% rodičov predčasniatok uviedlo, že by v situácii po predčasnom pôrode prijali psychologickú, rodičovskú pomoc od skúsených rodičov s podobnou skúsenosťou či podpornú skupinu.

Malíček podporuje rodičov predčasniatok už dvanásty rok. Každé 13. dieťa sa na Slovensku aktuálne narodí predčasne, čo predstavuje približne 4 500 detí ročne. „Predčasný pôrod predstavuje závažné riziká, kedy na svet prichádzajú krehké bábätká, doslova, bojujúce o svoje zdravie a budúcnosť. Ich štart do života sa veľmi líši od donosených bábätiek a kým sa dostanú do náruče svojich rodičov, musia prejsť dlhú a náročnú cestu v nemocnici. Naše združenie preto už dvanásty rok sprevádza rodičov predčasniatok počas ich hospitalizácie, podporuje nemocnice materiálne, aby sme prispievali k zlepšeniu podmienok bábätiek ´do dlane´ a realizuje projekty, ktoré pomáhajú týmto deťom a ich rodinám,“ dodáva k činnosti malíčka jeho predsedníčka, Ľubica Kaiserová.

OZ malíček súčasne poskytuje podporu rodičov aj prostredníctvom certifikovaného laického poradenstva, kedy rodič s konkrétnou skúsenosťou, ktorý prešiel vzdelávacím programom na tento účel, sprevádza na tejto ceste iného rodiča, v našom prípade na ceste pred a po predčasnom pôrode.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor