MENU
novinky-a-odbornici

Ochrana tela pred rakovinou: Dôležitá je táto aktivita, radí odborníčka

Rehabilitácia pomáha zabrániť aj návratu rakoviny u onkologických pacientov.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Ochrana tela pred rakovinou: Dôležitá je táto aktivita, radí odborníčka

Ak zvíťazíte nad nádorovým ochorením, už nikdy nechcete, aby sa vrátilo. Čo pomáha ako účinná prevencia?

Rehabilitácia pomáha zabrániť aj návratu rakoviny u onkologických pacientov. Fyzioterapia je nápomocná pri získaní svalovej sily, zväčšení rozsahu pohyblivosti kĺbov či odstránení lymfedému.

„V rámci rehabilitácie sa stretávame aj s onkologickými pacientmi, tiež s pacientmi, ktorí sa vyliečili z rakoviny a väčšina z nich nachádza novú prioritu v živote - zabrániť návratu rakoviny," načrtla vedúca fyzioterapeutka nemocnice v Bánovciach nad Bebravou Libuša Klamárová

V rehabilitácii onkologických pacientov je podľa nej dôležitý prístup, ktorý je závislý od typu nádoru, postihnutého miesta, štádia ochorenia, veku pacienta, sociálneho zázemia, ale aj psychického stavu.

Závraty i ťažkosti s pamäťou

Onkologickí pacienti prichádzajú na rehabilitáciu najčastejšie s problémom s rovnováhou či závratmi. Po chemoterapii sa u nich vyskytujú aj ťažkosti s pamäťou a koncentráciou. „Pri rakovine krku môžu byť zasa poškodené nervy, ktoré ovplyvňujú schopnosť usmievať sa, zatvárať oči, rozprávať alebo jesť. Výnimočná nie je ani inkontinencia, kde sa fyzioterapeuti zameriavajú na cvičenie panvového dna," priblížila fyzioterapeutka.

Pacienti podľa nej bývajú po liečbe často unavení, preto odborníci prispôsobujú tempo cvičenia. Ak majú pacienti problém s mobilitou, cvičenie sa zameriava na svalovú silu a rozsah pohyblivosti kĺbov.

Problémy s uzlinami

Špecifickým problémom je lymfedém. Lymfatické uzliny sú štruktúry veľkosti fazule, ktoré cirkulujú a filtrujú tekutiny ako súčasť imunitného systému. Ich poškodenie či odstránenie môže viesť k nahromadeniu tekutín, čo spôsobuje opuch a bolesť. Fyzioterapeut napomáha k odstráneniu lymfedému špeciálnou masážou, kompresným obväzom a cvičením, čím sa kvalita života pacienta zvyšuje," ozrejmila Klamárová.

„Hlavným cieľom rehabilitačnej starostlivosti je obnovenie a uchovanie funkcie pohybového systému, zlepšenie vytrvalosti, sily, zvýšenie sebavedomia, vyrovnávanie sa s úzkosťou a emocionálnymi problémami spôsobenými diagnózou rakoviny a následnou liečbou," dodala fyzioterapeutka.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor