MENU
novinky-a-odbornici

Pred a po očkovaní proti covidu by ste sa mali zriecť jednej maličkosti

Očkovanie proti chrípke má zmysel.
Novinky a odborníci

Pred a po očkovaní proti covidu by ste sa mali zriecť jednej maličkosti

Ak chcete, aby bolo očkovanie proti ochoreniu COVID-19 čo najúčinnejšie, podľa britských odborníkov by ste sa mali pred a po podaní vakcíny vyhnúť konzumácii alkoholických nápojov.

Alkohol mení zloženie mikroorganizmov žijúcich v črevách, čo ovplyvňuje aj biele krvinky vrátane lymfocytov. Tie vysielajú protilátky proti všetkým vírusom a sú zodpovedné aj za reakciu organizmu na ne.

Podľa zistení odborníkov z Británie má alkohol negatívny vplyv na množstvo lymfocytov v krvi. To môže v konečnom dôsledku ovplyvniť dpoveď imunitného systému na vakcínu, ktorá môže byť obmedzená.

Britskej špecialistka na urgentnú medicínu Ronx Ikhariová pre Daily Mail uviedla, že už pri vypití 3 pohárov šumivého vína dochádza až k 50% zníženiu počtu lymfocytov v krvi. Lymfocyty pritom tvoria 20-40% z celkového počtu bielych krviniek a sú koncentrované v centrálnych lymfatických orgánoch a tkanivách - v slezine, mandliach a lymfatických uzlinách, kde pravdepodobne dochádza aj k počiatočnej imunitnej reakcii na vakcínu.

„Pri zníženom počte lymfocytov v tele teda môže dôjsť ku slabšej odpovedi organizmu," upozorňuje aj imunologička Sheena Cruickshanková z Manchestru.

Podľa tímu vedcov z čínskeho Wu-chan majú lymfocyty v imunitnom systéme veľmi zásadný význam, pretože určujú imunitnú odpoveď, ale aj pamäť na infekčné mikroorganizmy a iné cudzie látky, akým je aj vírus SARS-CoV-2.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže za každodennú bolesť hrdla alergia alebo zápal?

Bolesť v hrdle postihuje deti výrazne častejšie než dospelých, až osemkrát ročne. Detská sliznica v hrdle je veľmi citlivá. Bežne sa spája s infekciou alebo aj neinfekčným zápalom, napríklad z alergie. Môže vzniknúť vďaka obyčajnému pobytu vonku na studenom vzduchu alebo v suchom vzduchu v interiéri. V prípade, že za bolesťami hrdla nie sú vážne infekcie a zápaly, ale iba miernejšie podráždenie či prechladnutie, môžete ho riešiť domácimi prostriedkami. Veľmi dôležité je pravidelné dopĺňanie tekutín. Tam, kde bude dieťa ležať počas dňa aj spať v noci, by ste mali dostatočne zvlhčovať vzduch, nakoľko príliš suché ovzdušie podporuje dráždenie sliznice v hrdle. Pravidelne vetrajte. Na kloktanie aj na pitie využite viacero overených a osvedčených prírodných prostriedkov či rastlín. Pri pretrvávaní bolesti hrdla navštívte vášho pediatra, ktorý na základe aj iných klinických symptómov určí, či dieťa musí vyšetriť alergiológ.

čítať viac

Ako ošetrovať hemoroid, ktorý sa vytvoril počas tehotenstva a po pôrode nezmizol?

Počas tehotenstva je v žilách konečníka veľký pretlak, ktorý spôsobuje ich postupný nárast,  predlžovanie a vytváranie tzv. meandrov. V prípade keď dôjde k zápalu alebo trombóze, tento proces  sa zrýchľuje a vyvrcholí tým, že sa hemoroid (zlatá žila) vyklenie, je tuhý a bolestivý. Keď je hemoroid vyklenutý, ľahšie sa infikuje mykózami či bakteriálnymi infekciami, a to najčastejšie spôsobuje svrbenie.
Odporučil by som čo najskôr navštíviť špecialistu na liečbu hemoroidov (tzv. proktológa) a ochorenie radikálne riešiť. Zákroky je lepšie robiť v prípade, keď žena nedojčí. Pokiaľ je ale bolesť veľmi silná, môžu sa robiť aj u dojčiacich žien. V závislosti od lokálneho nálezu sa robí narezanie, vyrezanie, laserová liečba alebo gumičkovanie (tzv. Barronova ligatúra).
Konzervatívnu liečbu by som vo vašom prípade neodporúčal, nakoľko len predlžuje a zhoršuje ochorenie. Síce na chvíľu pomôže a zlepší nález, ale ochorenie pretrváva a po čase nastane opäť zhoršenie. Konzervatívna liečba čapíkmi a masťami je vhodná len na začiatku ochorenia, v pokročilejších štádiách už je potrebné radikálnejšie riešenie.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia