MENU
novinky-a-odbornici

Koronavírus: Chystáte sa k lekárovi? Na toto určite nezabúdajte!

Ilustračná snímka
Novinky a odborníci

Koronavírus: Chystáte sa k lekárovi? Na toto určite nezabúdajte!

Chystáte sa navštíviť vášho lekára? Nezabúdajte na jednu dôležitú vec!

Pacient by svojho lekára mal kontaktovať najprv telefonicky. Lekár na základe triediacich otázok posúdi, či je nevyhnutné, aby pacient prišiel do ambulancie osobne. Ak nemá respiračné problémy a nebol v kontakte s osobou pozitívnou na ochorenie COVID-19, vyšetrenie sa môže zrealizovať. Každá ambulancia musí byť vybavená ochrannými prostriedkami a pacientov prijímať. Zodpovední však musia byť aj pacienti, je potrebné chrániť sa rúškom a dezinfekciou. 

„Zdôrazňujem, že nevyhnutné a prvoradé pre nás je, aby mali pacienti aj naďalej zabezpečenú dostupnú zdravotnú starostlivosť. Pri odkladných stavoch, teda vtedy, ak pacient vyšetrenie nepotrebuje akútne, je optimálne, vzhľadom na aktuálnu situáciu s COVID-19, využívať telefonickú konzultáciu so svojím lekárom,“ uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Pokiaľ nejde o neodkladnú zdravotnú starostlivosť, Krajčí odporúča racionalizovať vyšetrenia v ambulanciách lekárov, a to predovšetkým z dôvodu zvýšeného rizika prenosu nového koronavírusu. Prostredníctvom telemedicíny lekár vyhodnotí závažnosť pacientovho stavu, zváži riziko ošetrenia a ak je to možné, odporúča telefonický kontakt, SMS alebo e-mail.

Elektronické predpisovanie receptov

Podľa slov šéfa rezortu zdravotníctva sa v praxi ukazuje ako efektívny a užitočný prvok ochrany verejného zdravia práve telemedicína. „Aj preto je vhodné, aby lekári okrem telefonickej konzultácie využívali v čo najvyššej možnej miere aj elektronické predpisovanie receptov. Elektronické zdravotníctvo znižuje riziko prenosu nákazy nového koronavírusu,“ doplnil. Upozornil pritom, že podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií bolo doteraz predpísaných viac ako 115 miliónov e-receptov.

Poskytovanie ambulantnej zdravotnej starostlivosti - všeobecných lekárov aj špecialistov - sa v čase pandémie riadi štandardnými postupmi a metodickými usmerneniami hlavných odborníkov Ministerstva zdravotníctva SR.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dajú sa vybieliť zuby zožltnuté z tetracyklínových antibiotík?

Každý zub je možné vybieliť, len to môže trvať rôzne dlho. Je pravda, že u „tetracyklínových“ zubov je to ťažké, ale nie nemožné. Zväčša je potrebné kombinovať ambulantné a domáce bielenie. Ak sa zveríte do rúk stomatológa, ktorý má na tomto poli skúsenosti, výsledok sa dostaví.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Pomôže mi ionoforéza na spotené dlane? Niekedy mi z nich pot kvapká

Aplikácia ionoforézy je príjemná, pociťujete pri nej iba mierne mravčenie a nie je finančne taká náročná. Ide o špeciálnu vaničku s vodou, kde si ponoríte ruky alebo nohy a nastavíte program na ionoforézu. Zariadenie pracuje ako vodný kúpeľ, cez ktorý vedie slabý elektrický jednosmerný prúd. Časový interval kúpeľa a intenzita „elektrického prúdu“ sa postupne zvyšujú. Jeden kúpeľ trvá päť až desať minút. Minimálny počet ošetrení je desať, ale dajú sa podľa potreby opakovať. Niektoré pracoviská vaničky požičiavajú aj na domáce použitie. Odporúčam vám však navštíviť kožného lekára, pretože pravdepodobne máte hyperhidrózu, nadmerné potenie. Dermatológ vás vyšetrí a bude pátrať po príčine ťažkostí. Hyperhidróza totiž môže súvisieť s viacerými ochoreniami, napríklad štítnej žľazy či s cukrovkou. Hoci – potiť sa môžete aj bez zjavnej príčiny, napríklad pri strese, ako píšete. Lekár ďalej zistí, či sa nadmerne potíte len na rukách, chodidlách a v podpazuší, čo asi bude váš prípad, alebo po celom tele. Ionoforéza sa totiž dá vykonávať iba na rukách a nohách.

čítať viac
Hana Zelenková
MUDr. Hana Zelenková
Dermatologička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia