MENU
novinky-a-odbornici

Mŕtvici a infarktu sa vyhnete drobnou zmenou v jedálničku. Toto urobte už dnes inak

Food,On,Heart,Plate,With,Stethoscope,Cardiology,Concept,On,Blue
Novinky a odborníci

Mŕtvici a infarktu sa vyhnete drobnou zmenou v jedálničku. Toto urobte už dnes inak

Nová štúdia poukázala na zaujímavosť súvisiacu so zdravím srdca a stravovaním. Je rozdiel či si dáte nezdravé jedlo na raňajky alebo večeru?

Kardiovaskulárne ochorenia, ako napríklad infarkt, zlyhanie srdca či náhla cievna mozgová príhoda, sú celosvetovo najčastejšou príčinou smrti a každoročne si vyžiadajú 17,9 milióna životov. Výnimkou nie je ani Slovensko.  

V súvislosti s tým lekári dlhodobo upozorňujú, že nadmerná konzumácia nasýtených tukov, spracovaného mäsa a rafinovaných cukrov môže byť spojená s nebezpečenstvom zvýšenia cholesterolu. Ten potom môže mať za následok rastúce riziko práve ochorenia srdca a ciev. 

Ľudia, ktorí si pravidelne večerajú príliš veľa mastného mäsa a rafinovaných sacharidov, majú vyššie riziko vzniku srdcovo-cievnych ochorení ako tí, ktorí si toto jedlo doprajú na raňajky. Ukázala výskum zverejnený v časopise Endocrine Society Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism.

Správne načasovanie

Štúdia sa zamerala na to, či má na vznik kardiovaskulárnych chorôb vplyv aj to, kedy počas dňa „nezdravé“ potraviny jeme. Do výskumu sa zapojilo vyše 27 900 Američanov v rámci národného prieskumu.  

Vedci skúmali súvislosť medzi konzumáciou rôznych typov tukov, sacharidov a bielkovín a mierou srdcových chorôb u účastníkov. Všímali si tiež, či nezdravé jedlá konzumovali ľudia na raňajky alebo na večeru. 

Závery štúdie ukázali, že večera založená najmä na rastlinnej strave znižovala riziko srdcovo-cievnych problémov približne o 20%. „Načasovanie jedla a jeho kvalita sú dôležitými faktormi, ktoré je potrebné brať do úvahy pri hľadaní spôsobov, ako znížiť riziko srdcových ochorení,“ uviedla spoluautorka štúdie Jing Liová z čínskej Harbin Medical University.

Ľuďom, ktorí majú vyššie riziko vzniku ochorení srdca sa vždy odporúča hlavne zdravá strava. No ukázalo sa, že ak si mäso a rafinované sacharidy doprajte na raňajky, pre vaše srdce je to menej nebezpečné, ako keď si nezdravé jedlá dopriajete večer. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si mám pri kúpaní chrániť vagínu pred vniknutím vody?

Mnoho žien má  problém s vaginálnou mykózou, ktorú spôsobuje premnoženie kvasiniek v pošve. Vysoké riziko prináša kúpanie v bazénoch, a to nielen verejných. Mykózu totiž nespôsobuje znečistenie vody v bazéne, ale naopak jej čistota, dezinfekcia a chlór.

Po kúpaní v bazéne či v chemicky upravovanej vode odporúčam  používať preventívne čípky alebo vaginálne krémy, ktoré opätovne navodia správne pH v pošve. Odporúčam tiež vyzliecť si po kúpaní mokré plavky, aby na podbruško nepôsobila vlhkosť a chlad.

Na trhu existujú špeciálne navrhnuté tampóny, ktoré sa od klasických líšia. Majú inú štruktúru a sú napustené látkou, ktorá chráni pred infekciou. Vazelínové tampóny sú nasiaknuté lekárskou vazelínou a dezinfekčnou látkou, ktorá zabráni vode dostať sa do vnútra vašich intímnych partií. Ženy sú tak chránené od baktérií a rôznych infekcií.

Počas dovolenky a najmä, ak je žena háklivá na rôzne mykózy či infekcie, môžu vazelínové tampóny používať aj mimo menštruáciu, pre ochranu pred neželaným „ničiteľom“ príjemnej dovolenky. Na zváženie sú probiotické tampóny. Ich základom je schopnosť prispôsobiť sa prirodzenému prostrediu ženskej pošvy, ktoré má kyslejšie pH, vyžaduje prítomnosť laktobacilov, ktoré nás ženy chránia pred baktériami. 

čítať viac

Naša jedenásťročná máva občas výtok z pošvy. Je to bežné?

V predpubertálnom období normálny výtok neexistuje. U dievčat počas dospievania vplyvom hormónov sa mení prostredie pošvy. Žliazky krčku maternice začínajú produkovať hlienový sekrét. Tie vytvárajú kyselinu mliečnu, ktorá premieňa chemické prostredie pošvy z neutrálneho na výrazne kyslé. Kým sa však hormóny a činnosť žliazok „zabehnú“, chvíľu to trvá. Preto býva v puberte  sekrécia hojnejšia ako v dospelosti a môže dráždiť doposiaľ nezvyknutú kožu rodidiel. Toto je jediná výnimka, kedy môžeme výtok označiť za „normálny“. Je číry, páchne kyslo, na spodnej bielizni zanechá bezfarebné škvrny, akoby bola naškrobená. Liečbu netreba, na mieste je zvýšená hygiena. Nie strečové vypasované rifle!

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor