MENU
novinky-a-odbornici

Pred infarktom či mŕtvicou vás ochráni kakaová pochúťka, tvrdia vedci

Primeraná konzumácia horkej čokolády ochráni vaše srdce.
Novinky a odborníci

Pred infarktom či mŕtvicou vás ochráni kakaová pochúťka, tvrdia vedci

Americkí vedci prinášajú sladké správy. Okrem toho, že čokoláda zlepšuje náladu či koncentráciu, podľa najnovších štúdií vás táto kakaová pochúťka ochráni pred chorobami srdca.

Konzumácia čokolády v primeraných množstvách môže chráni srdce. To sú výseledky štúdie uverejnenej v Európskom žurnále preventívnej kardiológie, o ktorých informovala CNN.

„Čokoláda obsahuje niekoľko výživných látok, ktoré môžu prospieť srdcu,“ hovorí autor výskumu, Chayakrit Krittanawong z Baylor College of Medicine v americkom Houstone. 

Čokoláda je plná antioxidantov, ktoré pomáhajú znižovať zápal, zlepšujú prietok krvi a zvyšujú náladu a koncentráciu. Táto kakaová pocúťka môže pomôcť udržiavať zdravý srdcový rytmus tým, že prispieva k zdraviu krvných ciev. Vedci tvrdia, že obsahuje množstvo prospešných živín, ako sú flavonoidy, ktoré môžu znižovať zápal a zvyšovať dobrý (HDL) cholesterol.

Horká alebo mliečna? 

Odborníci sa v najnovšej štúdii pozreli aj na závery podobných výskumov o vplyve čokolády za posledných 9 rokov a potvrdili, že konzumácia čokolády viac ako raz týždenne bola spojená s 8% zníženým rizikom koronárnej artérie. 

Konzumácia kakaa sa spája s výrazne nižšou úmrtnosťou na kardiovaskulárne ochorenia. Pomáha zabrániť tvorbe povlaku vo výstelke krvných ciev, ktorý ich upcháva a znižuje krvný tlak. Ukázalo sa, že pomáha predchádzať mozgovej mŕtvici a srdcovému zlyhaniu. Jej schopnosť zlepšovať prietok krvi podľa štúdie prispieva aj k lepšiemu fungovaniu kognitívnych funkcií mozgu.

Priaznivé živiny pochádzajú zo samotnej čokolády, a preto odborníci v oblasti zdravotníctva zvyčajne odporúčajú horkú čokoládu, ktorá má menej prísad ako napríklad mliečna čokoláda.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je v poriadku, ak mi pri nervozite zvlhnú celé nohavičky?

Nie je isté, či ide o vaginálny výtok. Ženy si často zamieňajú výtok s hlienom, ktorý je prirodzený a potrebný. Svetlý nezapáchajúci sekrét je fyziologický a v malom množstve nie je známkou ochorenia. Je dôsledkom hormonálnych zmien, ktoré sa dejú počas menštruačného cyklu, v období dospievania alebo počas tehotenstva. Na presné určenie vašej diagnózy a nasadenie adekvátnej liečby je potrebné gynekologické vyšetrenie. Ak by predsa šlo o opakujúci sa vaginálny zápal, ideálnym riešením je ošetrenie laserom na úpravu pH v pošve, pri ktorom dochádza k remodelácii tkaniva. Výsledkom je rejuvenizácia vagíny a posilnenie imunity v pošve. Táto terapia je rýchla, bezbolestná a bezpečná.

čítať viac
MUDr. Stela Muránska
MUDr. Stela Muránska
Gynekologička

Môže z veľkého plaču dieťa rozbolieť silno bruško?

Pokiaľ lekár neodhalil žiadnu organickú príčinu a synček je temperamentný, predpokladám, že ide o vzdor. Obdobie vzdoru prichádza väčšinou okolo druhého roku a trvá približne do štyroch. Dieťa sa snaží presadiť si svoje, vzpiera sa, kričí, hádže sa o zem alebo sa vám dokonca snaží ublížiť. Neznamená to, že je nevychované, alebo že vás nemá rado, iba si začína uvedomovať samo seba a svoju osobnosť. Nevie ešte vyjadriť to, čo chce, lomcujú ním emócie a ono ich ešte nedokáže správne spracovať. Potrebuje ich zo seba dostať von. Testuje si hranice a rozvíja sebavedomie, preto je správna reakcia rodičov na vzdor veľmi podstatná. Nebráňte mu sa prejaviť. Zanedlho sa opäť upokojí a bude sa tváriť, akoby sa nič nestalo. Ak je záchvat zlosti veľký, odstráňte z dosahu všetko, čím by si mohol ublížiť. Jediná cesta je vyčkať, kým to prejde. Niekedy pomáha pritúliť ho k sebe a pevne objať, až zovrieť. Alebo odviesť pozornosti.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia