MENU
novinky-a-odbornici

Prečo zostávajú po akné jazvičky a ako ich možno vyhladiť?

Akné a jazvičky

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Prečo zostávajú po akné jazvičky a ako ich možno vyhladiť?

Niekedy sú jazvičky nepríjemným výsledkom akné a prekvapiť môžu nielen pubertiakov. Pleť však možno vylepšiť. Kedy začať s procedúrami a aké výsledky možno očakávať?

Ak akné sprevádza hlboký zápal a poškodí kožu až do väziva, hojí sa akné jazvičkami,“ vysvetľuje dermatologička MUDr. Zora Haviarová. „Zostávajú po nich priehlbinky, podobné ako v prípade kiahní. Aknózne jazvy majú jednu nevýhodu, veľmi často pigmentujú alebo sa dlho hoja fialovo-červenkastými fľakmi, takže sa zvýrazňujú.“

Radšej počkajte

Dobrou správou je, že ich možno veľmi úspešne dorovnať, čím sa stanú takmer neviditeľnými. Keď začnete riešiť jazvičky po akné, musí byť už vyliečené. Počkajte, kým sa pokožka upokojí, jazva vyhojí a je už definitívna. Pokojne môžete s vylepšovaním začať aj po roku od preliečenia akné. Keďže jazvičky sú drobné priehlbiny, pomôžu ošetrenia, pri ktorých sa využíva zbrusovanie. Bežné prostriedky určené na vylepšovanie jaziev po chirurgických zákrokoch, ktoré sú dostupné v lekárni, vám v tomto prípade nepomôžu. Ich úlohou je splošťovať, čo je pri priehlbinkách zbytočné.

Najčastejšie laser

„Na dorovnanie sa momentálne najčastejšie využívajú laserové ošetrenia. Pokožka sa do určitej hĺbky zbrúsi, nemôže sa ísť však príliš hlboko, aby nevznikla veľká plošná jazva. Princíp týchto ošetrení je podobný,“ približuje skúsená odborníčka. „Rozrušená pokožka sa stimuluje na regeneráciu, začne sa od okrajov jazvičky hojiť, vďaka čomu bude nakoniec plytšia.“ Na ošetrenie sa využíva napríklad ablačný laser, ale jednou z metód môže byť aj ihličková rádiofrekvencia.

Pomôžu vpichy?

Pri tipoch, ako riešiť jazvičky po akné, nájdete aj ošetrenie kyselinou hyalurónovou. Využiť ju môžete, ak máte na tvári možno len pár „pamiatok“ na akné. Do úvahy však musíte brať ešte jeden dôležitý bod. „Teoreticky môžeme jednotlivé jazvičky podpichovať kyselinou hyalurónovou, ale výsledok nie je trvalý. Na opakovaný zákrok by ste museli chodiť približne každý rok,“ vysvetľuje dermatologička, ktorá vidí najefektívnejšie riešenie v takzvaných zbrusovacích ošetreniach.

Stratia sa?

V minulosti sa na jazvičky používali aj zlupovacie metódy. „Išlo napríklad o rezorcínové pasty, ktorými sa spálil povrch kože, ale napríklad aj CO2 s acetónom. Pokožku sme zmrazili, a preto sa olupovala. Akékoľvek poškodenie a následné hojenie jazvičky splytčí,“ opisujte doktorka Zora Haviarová. Počítajte s tým, že pri hlbokých jazvách je aj ošetrenie laserom dlhší boj. Vo väčšine prípadov treba zákroky opakovať dovtedy, kým nie ste úplne spokojní. Niektoré jazvy zmiznú úplne, iné sa výrazne splytčia. V každom prípade je efekt vždy veľmi pekný.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Naše bábätko cez deň nespáva. Ako mu upraviť režim?

Potreba spánku dvoj- až trojmesačného bábätka sa nemení z hľadiska priemerného času spánku, ale dochádza k posunu denného a nočného spánku. Nočný čas sa predlžuje a denný sa skracuje. Priemerná doba denného spánku je 4-5 hodín. Počet odpočinkov počas dňa medzi tretím až štvrtým mesiacom až prvým rokom klesá. Uprednostňujte zaspávanie v pokojnej atmosfére, zachovávajte rovnaký rituál uspávania. Cez deň buďte čo najviac spolu vonku, ak ste doma, vpusťte do bytu čo najviac svetla. Počas dňa sa spolu veľa hrajte, maznajte, rozprávajte, v noci podľa možnosti nerozsvecujte svetlo a obmedzte dlhší kontakt. Buďte flexibilní na potreby a požiadavky dieťatka. Jemný zvuk v pozadí neprekáža, ale veľkému hluku sa vyhnite.

čítať viac

Kedy je najvyšší čas vymeniť detskú kefku za „dospelácku“?

Je to veľmi individuálne. Neexistuje správny vek, alebo tabuľka, podľa ktorej sa riadiť. Dôležité je, aby boli zúbky dobre vyčistené a aby ste ich do 12 roku života dieťatka dočisťovali. Všeobecne ale platí, že menšou kefkou sa zuby čistia lepšie a dôslednejšie. Mám veľa dospelých klientov, ktorí si kvôli menším ústam nedokážu dôkladne vyčistiť zuby „dospeláckou“ kefkou a odporúčam im preto používať tie detské. Keď ju ale budete chcieť vymeniť, siahnite skôr po takej, ktorá má menšiu hlavičku a hlavne rovné štetinky. Určite by som ale aspoň do tých 12 rokov zostala pri detskej kefke.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor