MENU
novinky-a-odbornici

Prečo vlasy šedivejú? Vedci poukazujú na kľúčový mechanizmus

Prečo nám šedivejú vlasy? Vedci prišli na zaujímavý objav.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Prečo vlasy šedivejú? Vedci poukazujú na kľúčový mechanizmus

Newyorskí vedci učinili objav, ktorí by mohol zodpovedať otázku, ktorá trápi väčšinu ľudstva. A to, prečo vlasy šedivejú a či sa to dá zvrátiť.

Tím vedcov z Newyorskej univerzity sa domnieva, že objavil mechanizmus, na základe ktorého šedivejú vlasy. Toto zistenie by mohlo pomôcť pri vývoji liečby na zmenu buniek s cieľom zvrátiť alebo zastaviť tento proces.

Nový výskum bol zameraný na pigmentové bunky v koži myší, tiež prítomných u ľudí, ktoré sa nazývajú melanocyty. Štúdia naznačuje, že kmeňové bunky vo vlasových folikuloch sa môžu starnutím zasekávať a strácať tak svoju schopnosť dozrievať a udržiavať farbu vlasov, čo vedie k šediveniu.

Vedci vedení výskumníkmi z Grossmanovej lekárskej Newyorskej univerzity predpokladajú, že ak sa ich zistenia potvrdia aj u ľudí, môžu byť schopní vynájsť spôsob, ako zvrátiť alebo zabrániť šediveniu vlasov. Farba vlasov je riadená tým, či neustále množiace sa zásoby melanocytov vo vlasových folikuloch dostávajú signál, aby sa stali zrelými bunkami, ktoré tvoria proteínové pigmenty zodpovedné za farbu vlasov, píše The Guardian.

„Novo objavené mechanizmy zvyšujú možnosť, že rovnaké pevné umiestnenie melanocytových kmeňových buniek môže existovať aj u ľudí.Ak je to tak, predstavuje to potenciálnu cestu na zvrátenie alebo prevenciu šedivenia ľudských vlasov tým, že pomáha zaseknutým bunkám znovu sa pohybovať medzi vyvíjajúcimi sa oddielmi vlasového folikulu,“ uviedol vedúci výskumník štúdie, Qi Sun, postdoktorand na Newyorskej univerzite.

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor