Tím vedcov z Newyorskej univerzity sa domnieva, že objavil mechanizmus, na základe ktorého šedivejú vlasy. Toto zistenie by mohlo pomôcť pri vývoji liečby na zmenu buniek s cieľom zvrátiť alebo zastaviť tento proces.
Nový výskum bol zameraný na pigmentové bunky v koži myší, tiež prítomných u ľudí, ktoré sa nazývajú melanocyty. Štúdia naznačuje, že kmeňové bunky vo vlasových folikuloch sa môžu starnutím zasekávať a strácať tak svoju schopnosť dozrievať a udržiavať farbu vlasov, čo vedie k šediveniu.
Vedci vedení výskumníkmi z Grossmanovej lekárskej Newyorskej univerzity predpokladajú, že ak sa ich zistenia potvrdia aj u ľudí, môžu byť schopní vynájsť spôsob, ako zvrátiť alebo zabrániť šediveniu vlasov. Farba vlasov je riadená tým, či neustále množiace sa zásoby melanocytov vo vlasových folikuloch dostávajú signál, aby sa stali zrelými bunkami, ktoré tvoria proteínové pigmenty zodpovedné za farbu vlasov, píše The Guardian.
„Novo objavené mechanizmy zvyšujú možnosť, že rovnaké pevné umiestnenie melanocytových kmeňových buniek môže existovať aj u ľudí.Ak je to tak, predstavuje to potenciálnu cestu na zvrátenie alebo prevenciu šedivenia ľudských vlasov tým, že pomáha zaseknutým bunkám znovu sa pohybovať medzi vyvíjajúcimi sa oddielmi vlasového folikulu,“ uviedol vedúci výskumník štúdie, Qi Sun, postdoktorand na Newyorskej univerzite.