MENU
novinky-a-odbornici

Pre TOTO do záhrady iba v rukaviciach! Choroba z hliny sa prejaví únavou

Gardeners,Hands,Planting,And,Picking,Vegetable,From,Backyard,Garden.,Gardener

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Pre TOTO do záhrady iba v rukaviciach! Choroba z hliny sa prejaví únavou

Ak ste ju prekonali, nemusíte o tom ani len tušiť. Toxoplazmózou sa môžete nakaziť, aj keď nemáte doma mačku.

Elenu z dedinky neďaleko Štúrova vytiahlo ako po iné roky prvé jarné slnko do záhradky. „Bolo to minulý rok v marci. Všetci museli byť povinne doma a ja som bola rada, že nebývame niekde na sídlisku, ale môžem sadiť a tešiť sa, že som vonku,“ píše na úvod svojho listu do redakcie. Približne v máji však dostala vysoké horúčky, bola unavená, bolelo ju hrdlo. „Prvá myšlienka bola samozrejme, že mám covid, ale kde by som ho vzala. Bola som stále doma, nikto v mojom okolí nebol chorý a ani sa nevrátil zo zahraničia,“ opisuje, ako sa jej stav zhoršoval. K lekárovi ju priviedla vnukova manželka, ktorá je zdravotná sestra. „Nedala sa odbiť, vedela, že nemôžem mať nový koronavírus. Po niekoľkých vyšetreniach sa ukázalo, že mám toxoplazmózu. Bola to pre mňa záhada, pretože mačky nemáme odkedy môjmu synovi takmer pred päťdesiatimi rokmi zistili, že má na ne alergiu,“ čuduje sa dodnes, ako sa mohla nakaziť.

Prečo mačka?

Malý a v mnohých prípadoch nenápadný parazit Toxoplasma gondii spôsobuje nevyliečiteľné ochorenie s názvom toxoplazmóza. Podľa odhadov ju hostí asi tretina populácie. Na človeka sa prenáša zo zvierat, pričom sa dokáže množiť len v tele mačky. Napáda stavovce, najčastejšie vtáky a hlodavce, teda zvieratá, na ktorých si štvornohý domáci miláčik rád pochutí.

Infikovaná mačka vylučuje v stolici 1 až 3 týždne po nakazení vajíčka toxoplazmózy. Čerstvé mačacie výkaly sa stávajú infekčnými pri izbovej teplote a optimálnych podmienkach vlhkosti a prístupu kyslíka za 24 až 48 hodín. Voľným okom neviditeľné vajíčka môžu za vhodných podmienok prežívať v pôde niekoľko mesiacov až jeden rok. Sú odolné proti mrazu, vysušeniu a dezinfekčným látkam. Ale teplota sedemdesiat stupňov Celzia ich počas desiatich minút spoľahlivo usmrcuje,“ hovorí docentka Lucia Zeleňáková z Katedry hygieny a bezpečnosti potravín na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre. Po čase sa v tele mačky vytvoria protilátky, nie je už infekčná a ani po opätovnom nakazení vajíčka už nevylučuje. 

Kde sa nakazíte?

Podľa odborníčky je veľmi ojedinelé, aby ste infekciu chytili priamym kontaktom s mačkou. Oveľa rizikovejšie je napríklad, ak sa do prác v záhrade pustíte bez rukavíc. „Človek sa najčastejšie nakazí toxoplazmózou zo zle umytej zeleniny alebo ovocia, kontaminovanou vodou alebo konzumáciou nakazeného surového či nedostatočne tepelne upraveného mäsa. Zdrojom problému môžu byť domáce a voľne žijúce teplokrvné zvieratá, ako ošípané, ovce, kozy, psy, domáce králiky, poľné zajace, srnčia, jelenia zver či diviaky, u ktorých prebieha infekcia ako skrytá dlhotrvajúca nákaza,“ vysvetľuje odborníčka na bezpečnosť a kontrolu potravín.

Woman,Eating,Meat.,Closeup,Of,Healthy,Hungry,Girl,With,BeautifulWoman,Eating,Meat.,Closeup,Of,Healthy,Hungry,Girl,With,Beautiful
Zdroj: Shutterstock

Budúce mamičky a ženy, ktoré sa snažia o dieťa, by preto mali zabudnúť na tatarák či ochutnávanie nedovareného mäsa. Riziko sa skrýva aj v pití nepasterizovaného mlieka.

Komu škodí?

Pre bežného zdravého človeka nie je toxoplazmóza nebezpečná. „Najväčšie riziko predstavuje pre tehotné ženy a pacientov s poruchami imunitného systému. V prípade akútnej infekcie počas tehotenstva hrozí závažné poškodenie plodu až potrat. Pacienti s poruchou imunity sú ohrození závažným ložiskovým postihnutím centrálnej nervovej sústavy, ktoré je sprevádzané kŕčmi, poruchami motoriky i vedomia,“ varuje infektologička MUDr. Kristína Kaňuchová z nemocnice v Michalovciach.

Choroba môže ovplyvniť aj psychiku a správanie. „U infikovaných ľudí bolo zistené až trikrát vyššie riziko dopravných nehôd, čo súviselo so spomalením reakčného času.“ U myší sa infekcia prejavila spomalením obrannej reakcie, čím sa myš stala ľahšou korisťou mačky, a tá následne ochorenie ďalej šíri. 

Ako sa toxoplazmóza prejaví? Čítajte na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mesačná dcérka dýcha nepravidelne, je to normálne?

Nemajte žiadne obavy, u mesačného aj staršieho bábätka je celkom normálne nepravidelné dýchanie počas spánku. Spánok má určité fázy. Keď bábätko zaspáva, očné viečka sa stále chvejú, nepravidelne dýcha. Je uvoľnené, občas sa mykne alebo sa smeje. Dostáva sa len do fázy ľahkého spánku. Ľahko sa prebudí. Ak budeme v uspávaní pokračovať, zistíme, že pravidelne a pokojne dýcha, má uvoľnené svaly, mykanie a naťahovanie sa vytratí. Bábätko prešlo do fázy hlbokého spánku, kedy ho môžeme uložiť do postieľky bez následného prebudenia.  Fáza hlbokého spánku trvá asi hodinu, ľahký spánok, ak prebehne nerušene, len 10 minút.

čítať viac

Zistili mi Crohnovu chorobu. Naozaj je to na celý život?

Áno, liečba Crohnovej choroby je celoživotná a patrí do rúk odborného lekára, ktorý ju podľa aktuálneho stavu riadi a upravuje. Nemusíte sa obávať, na Slovensku je na vysokej úrovni. Pacienti majú už okrem iného k dispozícii aj biologickú liečbu, ktorá výrazne zvyšuje ich šance na normálny život. Musíte však rátať s celoživotnou diétou.

Toto ochorenie spôsobuje zápal v stene tráviacej sústavy. Postihnutá môže byť ktorákoľvek jej časť- vrátane tenkého alebo hrubého čreva, dutiny ústnej, pažeráka a žalúdka. Prejavuje sa najmä hnačkami, niekedy krvavými, a bolesťami brucha. Príznaky sa objavujú aj v ďalších častiach tela: oči - začervenanie a svrbenie, ústa -rany, kĺby - opuch a bolesť, koža - opuchy a iné poškodenia, kosti - osteoporóza, obličky - kamene, pečeň - hepatitída a cirhóza, ale len zriedkavo. Postihnuté môžu byť všetky vrstvy čreva. Úseky zdravého čreva sa môžu striedať s chorými časťami. Ide o takzvané „preskočené“ oblasti. Naproti tomu ulcerózna kolitída sa rozširuje rovnomernejšie a súvislejšie a ovplyvňuje len povrchové vrstvy hrubého čreva. Crohnovu chorobu má v Európe asi milión ľudí. Môže sa vyvinúť v akomkoľvek veku, ale najčastejšie sa začína v období od 15 do 25 rokov. Rovnako postihuje mužov aj ženy. V posledných rokoch sa rozšírila, no príčinu tohto rozšírenia zatiaľ nepoznáme.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor