MENU
novinky-a-odbornici

Kávu si správne načasujte! Ak ste sa nevyspali, nepite ju v tomto čase

Aerial,View,Of,Various,Coffee
Novinky a odborníci

Kávu si správne načasujte! Ak ste sa nevyspali, nepite ju v tomto čase

Pre mnohých ľudí je šálka kávy dôležitým ranným rituálom. Vedci však odporúčajú vyhnúť sa káve, ak ste predtým dobre nespali.

Ani vy si neviete predstaviť ráno bez šálky kávy? Na tomto nápoji nie je v podstate nič zlé, napokon, niekoľko štúdií už dokázalo, že káva je v určitom množste pre zdravie prospešná. Ak však máte za sebou nepokojnú noc so zlým spánkom, podľa vedcov z Britskej univerzity v Bathe by ste si šálku kávy po prebudení mali odpustiť. 

Naruší metabolizmus

Dôvodom sú výsledky novej štúdie, ktorú vedci publikovali v odbornom časopise British Journal of Nutrition. Pitie kávy pred raňajkami po nekvalitnom spánku, môže podľa nej narušiť reguláciu hladiny cukru v krvi v tele. V rámci štúdie sa skúmali vzorky krvi celkovo 29 dospelých ľudí, ktorí sa zúčastnili sledovania počas troch dní. V priebehu nich podstúpili 3 glukózove testy. 

Prvý deň sa robil test po pokojnom nočnom spánku, ktorý trval približne 8 hodín. Druhý deň  potom ako boli počas noci pravidelne každú hodinu prebúdzaní. Tretí deň boli účastníci štúdie takisto počas noci pravidelne prebúdzaní a 30 minút pred testovaním vypili šálku kávy, ktorá obsahovala 300 miligramov kofeínu. 

Štúdia ukázala, že jedna nepokojná noc nemala žiadny vplyv na hladinu curkuv v krvi nasledujúci deň v porovnaní s obvyklým nerušeným nočným spánkom u mladých, zdravých mužov a žien. Avšak konzumácia kávy po prerušovanej noci zvýšila hladinu cukru v krvi približne o 50 %.  Hoci sa hodnoty cukru v krvi po raňajkách vo všeobecnosti zvýšili u všetkých účastníkov štúdie, neboli také výrazné ako po vypití kávy.

Odložte si ju na neskôr 

To samozrejme neznamená, že sa teraz musíme kávy úplne vzdať. Ako naznačuje nová štúdia, je lepšie si ju dopriať až po raňajkách. Netreba tiež zabúdať, že pravidelne nekvalitný spánok môže aj tak negatívne ovplyvniť metabolizmus – aký veľký je tento vplyv však treba ďalej skúmať.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Prečo sa mi tvoria modriny bez príčiny? Sú nebezpečné?

Dobrá správa je, že ste boli na odberoch krvi, predpokladám, že lekár vám dal vyšetriť aj parametre, ktoré by mohli súvisieť so zvýšenou tvorbou modrín. Výsledky, ako píšete, boli v poriadku. Na zvýšenej tvorbe modrín sa okrem iného môže podieľať aj stav cievnej steny. Jej kvalita sa u jednotlivcov odlišuje. Niekedy sa môže prechodne zhoršovať pri nedostatku niektorých živín, stopových prvkov či vitamínov. Najčastejšie je na príčine nedostatok rutínu a vitamínu C. Rutín je bioflavonoid a antioxidant, a jeho bohatým zdrojom je pohánka. Ak môžete, konzumujte ju ako prílohu či kašu, prípadne vo forme výživového doplnku. Užívajte aj vitamín C v lipozómovej forme, ktorá sa najlepšie vstrebáva. Prípadne si v lekárni kúpte voľne dostupné vazoprotektívum, teda liek s ochranným vplyvom na cievy, s obsahom trihydrátu rutozidu a kyseliny askorbovej.

čítať viac

Mám cukrovku a trápi ma sucho v ústach. Čo môže byť príčinou?

Suchosť v ústach je prirodzeným prejavom starnutia a objavuje sa po päťdesiatom roku najmä u žien. Vo väčšine prípadov však súvisí s prítomnými ochoreniami, najmä s diabetom a s užívaním mnohých liekov. Príčina problému môže byť aj v dýchaní ústami a v chrápaní, vtedy dochádza k vysušovaniu sliznice ústnej dutiny vdychovaným vzduchom. Aj nadmerná konzumácia kávy a ďalších nápojov s obsahom kofeínu môže viesť k zhoršeniu funkcie slinných žliaz.

Liečba suchosti v ústach závisí od vyvolávajúcej príčiny. Pri užívaní liekov s týmto vedľajším účinkom požiadajte lekára, ktorý vám liečbu odporučil, o jej ukončenie, prípadne o upravenie dávkovania tak, aby sa tento problém zmiernil. Užívajte len lieky, ktoré vám odporučil lekár, nie lekárnik.

Dôležitá je správna starostlivosť o chrup. Pomáhajú aj prípravky na zvlhčenie sliznice dutiny úst, vrátane žuvačiek, obsahujú xylitol, ale aj hydroxyetylcelulózu alebo karboxymetylcelulózu. Medzi lieky na podporu tvorby slín patrí pilokarpín, používaný najmä v očnom lekárstve. Na noc si zapnite zvlhčovač vzduchu a spálňu pred spaním dobre vyvetrajte.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor