MENU
novinky-a-odbornici

Kávu si správne načasujte! Ak ste sa nevyspali, nepite ju v tomto čase

Aerial,View,Of,Various,Coffee
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Kávu si správne načasujte! Ak ste sa nevyspali, nepite ju v tomto čase

Pre mnohých ľudí je šálka kávy dôležitým ranným rituálom. Vedci však odporúčajú vyhnúť sa káve, ak ste predtým dobre nespali.

Ani vy si neviete predstaviť ráno bez šálky kávy? Na tomto nápoji nie je v podstate nič zlé, napokon, niekoľko štúdií už dokázalo, že káva je v určitom množste pre zdravie prospešná. Ak však máte za sebou nepokojnú noc so zlým spánkom, podľa vedcov z Britskej univerzity v Bathe by ste si šálku kávy po prebudení mali odpustiť. 

Naruší metabolizmus

Dôvodom sú výsledky novej štúdie, ktorú vedci publikovali v odbornom časopise British Journal of Nutrition. Pitie kávy pred raňajkami po nekvalitnom spánku, môže podľa nej narušiť reguláciu hladiny cukru v krvi v tele. V rámci štúdie sa skúmali vzorky krvi celkovo 29 dospelých ľudí, ktorí sa zúčastnili sledovania počas troch dní. V priebehu nich podstúpili 3 glukózove testy. 

Prvý deň sa robil test po pokojnom nočnom spánku, ktorý trval približne 8 hodín. Druhý deň  potom ako boli počas noci pravidelne každú hodinu prebúdzaní. Tretí deň boli účastníci štúdie takisto počas noci pravidelne prebúdzaní a 30 minút pred testovaním vypili šálku kávy, ktorá obsahovala 300 miligramov kofeínu. 

Štúdia ukázala, že jedna nepokojná noc nemala žiadny vplyv na hladinu curkuv v krvi nasledujúci deň v porovnaní s obvyklým nerušeným nočným spánkom u mladých, zdravých mužov a žien. Avšak konzumácia kávy po prerušovanej noci zvýšila hladinu cukru v krvi približne o 50 %.  Hoci sa hodnoty cukru v krvi po raňajkách vo všeobecnosti zvýšili u všetkých účastníkov štúdie, neboli také výrazné ako po vypití kávy.

Odložte si ju na neskôr 

To samozrejme neznamená, že sa teraz musíme kávy úplne vzdať. Ako naznačuje nová štúdia, je lepšie si ju dopriať až po raňajkách. Netreba tiež zabúdať, že pravidelne nekvalitný spánok môže aj tak negatívne ovplyvniť metabolizmus – aký veľký je tento vplyv však treba ďalej skúmať.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor