MENU
novinky-a-odbornici

Pre covid nepodceňujte očkovanie proti chrípke. Odborníci o tom, prečo naň myslieť už teraz

Na očkovanie proti chrípke treba myslieť už teraz, aby sa nezopakoval kolaps z jesene.
Novinky a odborníci

Pre covid nepodceňujte očkovanie proti chrípke. Odborníci o tom, prečo naň myslieť už teraz

Epidémia nového koronavírusu zatienila riziko iných respiračných nákaz. Slovensko v minulom roku zaznamenalo zvýšený záujem verejnosti o očkovanie proti chrípke, no prekážkou bol nedostatok vakcín.

Očkovacie látky sa každoročne menia v závislosti od aktuálne rozšírených chrípkových kmeňov a ich výroba je zložitým procesom. Odborníci preto upozorňujú, že pomôcť predísť situácii z roku 2020 môže predobjednávkový systém.

Slovenská epidemiologická a vakcinologická spoločnosť SLS (SEVS SLS) upozorňuje všeobecných lekárov, lekárnikov aj zdravotnícke zariadenia, že počas pandémie COVID-19 ostáva v úzadí chrípka a jej riziká, hoci ide o ochorenie, ktorému sa dá účinne predchádzať dostupným očkovaním. Na Slovensku sa v období chrípkovej sezóny zaznamenáva priemerne 816 úmrtí ročne, ktoré sa dajú pripísať chrípke, z nich viac ako polovica sú úmrtia na kardiovaskulárne ochorenia v priamej súvislosti s ochorením na chrípku.

Pre zraniteľnú časť populácie znamená vakcína ochranu pred chrípkou a jej komplikáciami. Chrípka oslabuje organizmus, čo môže uľahčiť infikovanie sa koronavírusom a naopak. Priebehy oboch ochorení môžu mať vážny dopad na zdravotný stav rizikových pacientov, pritom obom chorobám a ich komplikáciám môžeme predchádzať očkovaním,“ hovorí predsedníčka SEVS SLS prof. MUDr. Zuzana Krištúfková, PhD., MPH a zdôrazňuje, že rizikové skupiny obyvateľstva sú v prípade chrípky a nového koronavírusu veľmi podobné.

Predobjednávky vakcín

Pre zabezpečenie hladkého priebehu očkovania a ochrany populácie pred epidémiou chrípky je podľa odborníkov nevyhnutné očkovaciu sezónu 2021/2022 plánovať včas. Etablovaným nástrojom pre funkčný systém očkovania na Slovensku je systém predobjednávok.

Lekárnici aj výrobcovia vakcín upozorňujú, že treba myslieť na zvýšený záujem rizikových skupín pacientov o očkovanie proti chrípke a zabezpečiť tak dostatočné kapacity pre každého, kto bude mať o vakcínu záujem. Všeobecní lekári a zdravotnícke zariadenia tak môžu urobiť prostredníctvom lekární iba do 30.4.2021.

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Naše bábätko cez deň nespáva. Ako mu upraviť režim?

Potreba spánku dvoj- až trojmesačného bábätka sa nemení z hľadiska priemerného času spánku, ale dochádza k posunu denného a nočného spánku. Nočný čas sa predlžuje a denný sa skracuje. Priemerná doba denného spánku je 4-5 hodín. Počet odpočinkov počas dňa medzi tretím až štvrtým mesiacom až prvým rokom klesá. Uprednostňujte zaspávanie v pokojnej atmosfére, zachovávajte rovnaký rituál uspávania. Cez deň buďte čo najviac spolu vonku, ak ste doma, vpusťte do bytu čo najviac svetla. Počas dňa sa spolu veľa hrajte, maznajte, rozprávajte, v noci podľa možnosti nerozsvecujte svetlo a obmedzte dlhší kontakt. Buďte flexibilní na potreby a požiadavky dieťatka. Jemný zvuk v pozadí neprekáža, ale veľkému hluku sa vyhnite.

čítať viac

Kedy je najvyšší čas vymeniť detskú kefku za „dospelácku“?

Je to veľmi individuálne. Neexistuje správny vek, alebo tabuľka, podľa ktorej sa riadiť. Dôležité je, aby boli zúbky dobre vyčistené a aby ste ich do 12 roku života dieťatka dočisťovali. Všeobecne ale platí, že menšou kefkou sa zuby čistia lepšie a dôslednejšie. Mám veľa dospelých klientov, ktorí si kvôli menším ústam nedokážu dôkladne vyčistiť zuby „dospeláckou“ kefkou a odporúčam im preto používať tie detské. Keď ju ale budete chcieť vymeniť, siahnite skôr po takej, ktorá má menšiu hlavičku a hlavne rovné štetinky. Určite by som ale aspoň do tých 12 rokov zostala pri detskej kefke.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor