MENU
novinky-a-odbornici

Lekár: Slovenky veria viac fámam ako gynekológom, a to je škoda

Už žiadne obavy z milovania a navyše zdravotné benefity. Aj to je HAK.
Novinky a odborníci

Lekár: Slovenky veria viac fámam ako gynekológom, a to je škoda

Počet Sloveniek užívajúcich hormonálnu antikoncepciu stále klesá. Prečo je v Holandsku nastavených na HAK vyše 70% žien a u nás iba 10%?

Asi všetky sme už počuli, že užívanie hormonálnej antikoncepcie (HAK), prináša aj také problémy ako priberanie, zvýšené ochlpenie, akné, stratu libida, ohrozenie rakovinou... Gynekológovia však nad týmito informáciami len zalamujú rukami. "Je to presne naopak. Žena, ktorá užíva HAK, vyzerá ešte ženskejšie a netrápia ju príznaky androgenizácie, čiže mužské zmeny ako ochlpenie, hrubšia pleť či vyrážky," vysvetľuje profesor Miroslav Borovský, prednosta I. gynekologicko-pôrodníckej kliniky Nemocnice sv. Cyrila a Metoda v Bratislave.

"Dnešná HAK je úplne iná ako pred rokmi. Obsahuje minimálne dávky hormónov a okrem toho, že bráni počatiu, prináša aj viaceré zdravotné výhody. Napríklad znižuje riziko rakoviny sliznice maternice a vaječníkov, ale aj riziko rakoviny hrubého čreva a konečníka," dodáva prezident Slovenskej gynekologicko-pôrodníckej spoločnosti docent Martin Redecha.

Konečne máme na výber

Gynekológovia však uznávajú, že niektorým ženám môže užívanie HAK spôsobovať problémy ako bolesť brucha, nevoľnosť, bolesť hlavy, napätie v prsníkoch alebo ich zvýšenú citlivosť. "Tieto nežiaduce účinky súvisia najmä s estrogénnou zložkou HAK," vraví profesor Borovský. Estrogénová zložka bola donedávna takmer vo všetkých kombinovaných antikoncepčných preparátoch totožná a rozdiel medzi prípravkami bol najmä v gestagénovej zložke.

Teraz však majú ženy na výber aj HAK, ktorá neobsahuje doteraz používaný estrogén estradiol a jeho syntetické formy, ale estrogén estetrol. V čom je rozdiel? Hlavne v tom, že konečne je na výber HAK s iným estrogénom. Lebo práve tento hormón nemusia všetky ženy znášať najlepšie. "Estetrol je navyše neutrálny pre pečeň, nezaťažuje ju, má minimálny vplyv na cholesterol, má slabý účinok na tkanivo prsníka a celkovo menšie riziko nežiaducich účinkov," vysvetľuje gynekológ. "A najlepšia je taká antikoncepcia, o ktorej žena ani nevie, že ju užíva," dodáva.

Graf užívania HAK v Európe. Slovensko je 4. mieste od konca, posledné je Rumunsko. Naopak najviac sa užíva v Holandsku, Nórsku a Belgicku.Graf užívania HAK v Európe. Slovensko je 4. mieste od konca, posledné je Rumunsko. Naopak najviac sa užíva v Holandsku, Nórsku a Belgicku.
Graf užívania HAK v Európe. Slovensko je 4. mieste od konca, posledné je Rumunsko. Naopak najviac sa užíva v Holandsku, Nórsku a Belgicku.
Zdroj: SGPS

Zmení sa niečo?

Gynekológovia dúfajú, že aj toto zlepšenie výberu na poli HAK prispeje k tomu, že sa u nás konečne zvýši počet užívateliek antikoncepcie, ktorý v posledných rokoch stále klesal. V Európe patríme takmer na úplný chvost, čo lekári označujú za katastrofálny stav. Aj z hľadiska neželaných tehotenstiev, ale aj z hľadiska mnohých zdravotných benefitov HAK pre ženské zdravie, o ktoré naše ženy prichádzajú. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Prečo ma kríže nezačnú bolieť hneď po väčšej fyzickej námahe?

Ľudské telo je nastavené tak, aby odolávalo rôznym ochoreniam spúšťaním obranných mechanizmov. Vďaka dobrej imunite nemusí každý ochorieť na chrípku či iné infekčné ochorenie. Podobné je to aj s pohybovým aparátom. Každý z nás má inú toleranciu na fyzickú záťaž či cvičenie, preto aj reakcie na ne sú veľmi individuálne. Dôležitým faktorom je aj aktuálny klinický nález chrbtice, od ktorého tiež závisí, či sa už vyčerpali kompenzačné mechanizmy a objaví sa bolesť, ktorá signalizuje, že niečo nie je v poriadku.

Predpokladám, že u vás už nastali nejaké zmeny na chrbtici a preto vás trápia problémy po záťaži. Keďže nemám bližšie údaje o vašom veku a zdravotnom stave, môžem vám len všeobecne odporučiť odborné vyšetrenie. Po ňom by mala nasledovať eliminácia rizikových a spúšťacích faktorov, ktoré vás znepokojujú, prípadne preliečenie a rehabilitácia.

čítať viac

Dcérka vykakala krvnú zrazeninu. Čo to je? Mám sa báť?

Prímes krvi v stolici môže a nemusí signalizovať závažný problém. Pri náleze krvi je vždy potrebné zhodnotiť celkový stav dieťa a hľadať ďalšie príznaky. Ak je prítomná krv v malom množstve na povrchu stolice, zvyčajne sa jedna o fisúru - drobnú trhlinu sliznice konečníka. Krv je vtedy jasno červená. Ak je stolica tmavá ide o natrávenú krv z horných častí tráviaceho traktu, prípadne prehltnutú krv pri ragádach na prsníku. Krv vo vnútri stolice môže byť následkom alergie na bielkovinu  kravského mlieka, ale aj následkom  krvácivej choroby novorodencov spôsobenej  nedostatkom vitamínu K. Ak má dieťa teplotu, krvavé hlieny v zelenej stolici môžu byť prejavom infekcie najčastejšie Campylobacter. Vo vašom prípade mohlo ísť o drobnú ragádu na prsníku u vás a dcérka s mliečkom vypila aj krv z poškodenej cievy.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor