MENU
zdravy-zivot

Z nôh až do PĽÚC: Čo sa odohráva v tele pri krvných zrazeninách?

Young,Fitness,Man,Holding,His,Sports,Leg,Injury.,Muscle,Painful

Súvisiace témy

Zdravý život

Z nôh až do PĽÚC: Čo sa odohráva v tele pri krvných zrazeninách?

Ako a prečo vzniká krvná zrazenina? Dá sa jej vôbec vyhnúť?

Správne zrážanie krvi je prirodzený jav, ktorý je potrebný kvôli včasnému zastaveniu krvácania, napríklad po úraze. Niekedy sa však krvná zrazenina môže objaviť aj vo chvíli, keď to nie je potrebné, a narobiť vážne problémy. 

Ťažkosti môžu byť o to väčšie, ak sa zrazenina vytvorí v tzv. hlbokých žilách. Vtedy hovoríme o hlbokej žilovej trombóze. V krvnom riečisku sa vytvára blokácia, ktorá znemožňuje prietok krvi. Najčastejšie sa objavuje v žilách dolných končatín, no môže postihnúť aj väčšie žily na ruke alebo v hrudnej oblasti.

Horšia situácia môže nastať, ak sa časť  uvoľní a pravú časť srdca sa môže dostať až do pľúc. Ak upchá niektorú z pľúcnych ciev, dochádza k pľúcnej embólii, pri ktorej je dôležitý okamžitý zásah lekára. Pomoc vyhľadajte, ak pocítite:

 • nevysvetliteľnou náhlu dýchavičnosť a kašeľ,
 • bolesť na hrudi zhoršujúce sa pri hlbokom nádychu alebo pri kašli,
 • motanie sa hlavy, pocit na odpadnutie,
 • zrýchlený pulz,
 • vykašliavanie krvi.

O krvných zrazeninách sa začalo o čosi viac hovoriť v súvisloti s ochorením COVID-19 a očkovaním proti nemu, no boli tu aj pred pandémiou. Riziko vzniku krvných zrazením zvyšujú tieto faktory:

 • sedavé zamestnanie
 • stres
 • fajčenie
 • obezita
 • užívanie antikoncepcia
 • genetika
 • vek nad 60 rokov

Niektorí ľudia sú k žilovým trombózam náchylnejšie ako iní. Ako zistíte, že krvná zrazenina hrozí práve vám? Ako jej predchádzať? Pýtali sme sa odborníkov a všetky dôležité informácie prinášame v júnovom čísle mesačníka Zdravie.

Na čo sa môžete v júnovom Zdraví ešte tešiť?

 • Nenapravideľná optimistka Zuzana Haasová si v živote váži každú sekundu. V rozhovore nám úprimne porozprávala, čo ju naučila cukrovka.
 • Prečo by ste aj k voľnopredajným liekom mali pristupovať s rešpektom a čo si môžete spôsobiť, ak si ich „predpíšete“ sami?
 • Chcete si užiť leto na horách? Večer pred  tútou určite neponocujte! Odborník poradí, čo by ste si mali zbaliť do batoha.
 • Sú naozaj lepšie kvalitné slnečné okuliare, keď aj tie lacné majú UV filter? Poradíme vám, ako ich čistiť, aby sa nezničili. 
 • Ploché bruško do plaviek? Trénerka Peťa Križanová nám prezradila 9 TOP cvikov, s ktorými to pôjde aj vám! 
 • Chcete vedieť, prečo Štefan Skrúcaný jedáva raz denne a vstáva až o jedenástej? Viac nám prezradil v rozhovore. 
Nové číslo mesačníka Zdravie práve v predaji!Nové číslo mesačníka Zdravie práve v predaji!
Nové číslo mesačníka Zdravie práve v predaji!
Zdroj: NMH

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si mám pri kúpaní chrániť vagínu pred vniknutím vody?

Mnoho žien má  problém s vaginálnou mykózou, ktorú spôsobuje premnoženie kvasiniek v pošve. Vysoké riziko prináša kúpanie v bazénoch, a to nielen verejných. Mykózu totiž nespôsobuje znečistenie vody v bazéne, ale naopak jej čistota, dezinfekcia a chlór.

Po kúpaní v bazéne či v chemicky upravovanej vode odporúčam  používať preventívne čípky alebo vaginálne krémy, ktoré opätovne navodia správne pH v pošve. Odporúčam tiež vyzliecť si po kúpaní mokré plavky, aby na podbruško nepôsobila vlhkosť a chlad.

Na trhu existujú špeciálne navrhnuté tampóny, ktoré sa od klasických líšia. Majú inú štruktúru a sú napustené látkou, ktorá chráni pred infekciou. Vazelínové tampóny sú nasiaknuté lekárskou vazelínou a dezinfekčnou látkou, ktorá zabráni vode dostať sa do vnútra vašich intímnych partií. Ženy sú tak chránené od baktérií a rôznych infekcií.

Počas dovolenky a najmä, ak je žena háklivá na rôzne mykózy či infekcie, môžu vazelínové tampóny používať aj mimo menštruáciu, pre ochranu pred neželaným „ničiteľom“ príjemnej dovolenky. Na zváženie sú probiotické tampóny. Ich základom je schopnosť prispôsobiť sa prirodzenému prostrediu ženskej pošvy, ktoré má kyslejšie pH, vyžaduje prítomnosť laktobacilov, ktoré nás ženy chránia pred baktériami. 

čítať viac

Naša jedenásťročná máva občas výtok z pošvy. Je to bežné?

V predpubertálnom období normálny výtok neexistuje. U dievčat počas dospievania vplyvom hormónov sa mení prostredie pošvy. Žliazky krčku maternice začínajú produkovať hlienový sekrét. Tie vytvárajú kyselinu mliečnu, ktorá premieňa chemické prostredie pošvy z neutrálneho na výrazne kyslé. Kým sa však hormóny a činnosť žliazok „zabehnú“, chvíľu to trvá. Preto býva v puberte  sekrécia hojnejšia ako v dospelosti a môže dráždiť doposiaľ nezvyknutú kožu rodidiel. Toto je jediná výnimka, kedy môžeme výtok označiť za „normálny“. Je číry, páchne kyslo, na spodnej bielizni zanechá bezfarebné škvrny, akoby bola naškrobená. Liečbu netreba, na mieste je zvýšená hygiena. Nie strečové vypasované rifle!

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor