Na Slovensku máme liečených viac ako 241-tisíc astmatikov a každým rokom ich pribúda. Odhaduje sa, že do roku 2025 bude astmou trpieť jeden z dvanástich Slovákov. Jednému z najčastejších chronických ochorení postihujúcich dýchacie cesty sa darí aj z dôvodu klimatických zmien, ktoré predlžujú peľovú sezónu či znečisteného ovzdušia, v ktorom žijeme.
Dobrou správou je, že astmu vieme liečiť až do takej miery, že pacient môže žiť celkom normálny a plnohodnotný život bez vážnejších prejavov ochorenia. Aj v tomto prípade je však podstatné, aby pacient spolupracoval s lekárom a aby sme v systéme zdravotníctva vedeli už počiatočne problémy zachytiť a riešiť včas, zhodli sa odborníci v neformálnej diskusii.
Liečba astmy sa za posledné desaťročia výrazne posunula vpred. Najdôležitejšími míľnikmi boli vývoj inhalačných kortikoidov, vývoj fixných kombinácií – keď sa v jednom inhalátore nachádzajú dva alebo tri lieky, a vývoj biologickej liečby, ktorá sa považuje za mimoriadny prelom v liečení astmatikov. „Nastal výrazný odklon od systémovej liečby v podobe tabletiek, do inhalačnej lokálnej liečby, ktorá priamo pôsobí v dýchacích cestách. V ponuke moderných a inovatívnych liekov Slovensko nezaostáva a ich dostupnosť je porovnateľná so západným svetom," spresnil imunológ a alergiológ Prof. MUDr. Miloš Jeseňák, PhD.
Správna indikácia je základ
Úlohou alergiológa je podľa neho predovšetkým alergika správne indikovať.„Neliečená alergia, predovšetkým v podobe alergickej rinitídy, je základným rizikovým faktorom pre rozvoj astmy,“ vysvetlil s tým, že tieto ochorenia spolu úzko súvisia a pokiaľ alergika včas neliečime, skôr či neskôr sa z neho s veľkou pravdepodobnosťou stane astmatik.
Cieľom samotnej liečby je podľa pneumologičky MUDr. Kataríny Dostálovej to, aby pacient ani nevnímal, že astmu má. „Liečba sa každému pacientovi prispôsobuje a ak sa aj objavia nežiaduce účinky, vieme ju zmeniť. Máme k dispozícii napríklad inhalačnú či biologickú liečbu, ktoré sú pre pacienta bezpečné a veľmi účinné. Problémom však je, keď napríklad pacient dlhodobo nerieši svoje príznaky, má pretrvávajúci kašeľ, pískanie na hrudi, alebo alergickú nádchu. Keď astmatik príde v zlom a neskorom štádiu ochorenia, niektoré zmeny v pľúcach už nevieme zvrátiť,“ uviedla.