MENU
novinky-a-odbornici

Sopeľ, kašeľ a neúnavné kýchanie dokola? Slovákov trápi toto rizikové ochorenie

Neliečená alergia prináša veľké riziko. Astma čaká na príležitosť.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Sopeľ, kašeľ a neúnavné kýchanie dokola? Slovákov trápi toto rizikové ochorenie

Nemusí to byť len nepríjemný vírus. Časté sople, detské chrchlanie a kašeľ môžu byť znakom alergie. Keď je neliečená môže vyústiť do astmy.

Na Slovensku máme liečených viac ako 241-tisíc astmatikov a každým rokom ich pribúda. Odhaduje sa, že do roku 2025 bude astmou trpieť jeden z dvanástich Slovákov. Jednému z najčastejších chronických ochorení postihujúcich dýchacie cesty sa darí aj z dôvodu klimatických zmien, ktoré predlžujú peľovú sezónu či znečisteného ovzdušia, v ktorom žijeme.

Dobrou správou je, že astmu vieme liečiť až do takej miery, že pacient môže žiť celkom normálny a plnohodnotný život bez vážnejších prejavov ochorenia. Aj v tomto prípade je však podstatné, aby pacient spolupracoval s lekárom a aby sme v systéme zdravotníctva vedeli už počiatočne problémy zachytiť a riešiť včas, zhodli sa odborníci v neformálnej diskusii.

Liečba astmy sa za posledné desaťročia výrazne posunula vpred. Najdôležitejšími míľnikmi boli vývoj inhalačných kortikoidov, vývoj fixných kombinácií – keď sa v jednom inhalátore nachádzajú dva alebo tri lieky, a vývoj biologickej liečby, ktorá sa považuje za mimoriadny prelom v liečení astmatikov. „Nastal výrazný odklon od systémovej liečby v podobe tabletiek, do inhalačnej lokálnej liečby, ktorá priamo pôsobí v dýchacích cestách. V ponuke moderných a inovatívnych liekov Slovensko nezaostáva a ich dostupnosť je porovnateľná so západným svetom," spresnil imunológ a alergiológ Prof. MUDr. Miloš Jeseňák, PhD.

Správna indikácia je základ

Úlohou alergiológa je podľa neho predovšetkým alergika správne indikovať.„Neliečená alergia, predovšetkým v podobe alergickej rinitídy, je základným rizikovým faktorom pre rozvoj astmy,“ vysvetlil s tým, že tieto ochorenia spolu úzko súvisia a pokiaľ alergika včas neliečime, skôr či neskôr sa z neho s veľkou pravdepodobnosťou stane astmatik.

Cieľom samotnej liečby je podľa pneumologičky MUDr. Kataríny Dostálovej to, aby pacient ani nevnímal, že astmu má. „Liečba sa každému pacientovi prispôsobuje a ak sa aj objavia nežiaduce účinky, vieme ju zmeniť. Máme k dispozícii napríklad inhalačnú či biologickú liečbu, ktoré sú pre pacienta bezpečné a veľmi účinné. Problémom však je, keď napríklad pacient dlhodobo nerieši svoje príznaky, má pretrvávajúci kašeľ, pískanie na hrudi, alebo alergickú nádchu. Keď astmatik príde v zlom a neskorom štádiu ochorenia, niektoré zmeny v pľúcach už nevieme zvrátiť,“ uviedla.

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor