MENU
novinky-a-odbornici

Pozor na pruh! Neutíchajúca bolesť je varovným signálom najhoršieho

Pruh sa objaví najčastejšie v oblasti slabín, stehien alebo pupka.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Pozor na pruh! Neutíchajúca bolesť je varovným signálom najhoršieho

Možno vás to prekvapí, ale dvíhanie ťažkých bremien nie je najčastejším dôvodom pruhu.

V minulosti bol pruh pre ľudí väčším postrachom, dnes sa, tak ako mnohé iné zdravotné problémy, rieši operačne v ambulancii jednodňovej zdravotnej starostlivosti.

Slabiny, stehná, pupok

Hernia, prietrž alebo aj zľudovený názov pruh je otvor v brušnej stene, cez ktorý sa vnútorné orgány tlačia do podkožia. „Pruh vzniká na mieste oslabenia brušnej dutiny, najčastejšie v okolí medzisvalových štrbín alebo pooperačných jaziev. Práve v týchto miestach je brušná stena najmenej odolná,“ vysvetľuje Róbert Figura, primár chirurgického oddelenia v Galante. „Prietrž má svoju anatomickú stavbu. Bránku, ktorou je otvor v brušnej stene, vak tvorí pobrušnica a obsahom prietrže môže byť akýkoľvek orgán v brušnej dutine. Najčastejšie je to väzivová blana, ktorá sa tiahne medzi črevami, žalúdkom a dvanástnikom alebo tiež tenké či hrubé črevo. Najnebezpečnejšie je, ak sa do tejto oblasti dostane práve časť čreva. Vo väčšine prípadov smeruje hernia von z brušnej dutiny, v menšej miere do jednotlivých vrstiev brušnej steny.“ Vydutina sa môže prejaviť v časti slabín, stehna alebo pupka. 

„Pruh vzniká na mieste oslabenia brušnej dutiny, najčastejšie v okolí medzisvalových štrbín alebo pooperačných jaziev. Práve v týchto miestach je brušná stena najmenej odolná,“
MUDr. Róbert Figura, chirurg

Vrodený alebo získaný

Ak aj vám v detstve mamy pravidelne opakovali, aby ste nedvíhali ťažké predmety, lebo z toho dostanete pruh, mali pravdu len sčasti. Herniu môže mať aj novorodenec, vtedy hovoríme o vrodenej prietrži. V 10% prípadov u detí sa pruh ohlási do jedného roka. „Len približne 3 až 5 % detí má problém s prietržou. U predčasne narodených sa výskyt zvyšuje až v 11%,“ objasňuje primár.

Ak ste ho neprekonali v detstve, ešte nemáte vyhraté. Objaviť sa môže aj v priebehu života. Fyzická námaha zvyšuje tlak na oblasť prietrže, spôsobuje bolesť, pálenie, jej zväčšovanie a celkovo bráni v pracovnej činnosti. „Takéto problémy pri fyzickom zaťažení môžu v dospelosti odhaliť vrodenú herniu,“ vysvetľuje Róbert Figura.

U predčasne narodených detí je riziko výskytu prietrže o niečo vyššia.U predčasne narodených detí je riziko výskytu prietrže o niečo vyššia.
U predčasne narodených detí je riziko výskytu prietrže o niečo vyššia.
Zdroj: Shutterstock

Získaný pruh vzniká v dôsledku úrazu alebo presilenia brušnej steny. „Príčinou je zvýšený vnútrobrušný tlak. Ten sa prejavuje najčastejšie oslabením svalových a väzivových štruktúr, chronickou zápchou, chronickým kašľom, poruchou vyprázdňovania močového mechúra, u mužov aj pri zväčšení prostaty,“ dopĺňa.

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Zápal a hnis po tetovaní? Návšteva odborníka je na mieste

Nepíšete, aké veľké je tetovanie, akou metódou a akými chemikáliami vám ho spravili, ani a za aký čas sa dostavil  zápal a hnisanie. Neviem, či neprichádzate v práci alebo inde do styku s chemikáliami, mechanickým dráždením, nečistotami.

Môže ísť o infekciu zanesenú priamo pri tetovaní alebo pri nesprávnom ošetrovaní a následnom domácom zanesení infekcie. Samozrejme, nedá sa vylúčiť ani možná alergia na použitú farbu pri tetovaní. Odporúčam vám navštíviť čo najskôr dermatológa.

čítať viac

Čo znamenajú výsledky môjho gynekologického vyšetrenia?

Z uvedených informácii by som doporučila superkonziliárne ultrazvukové vyšetrenie a tiež by som zvážila MRI malej panvy.

Pri zvýšenom ROMA indexe, je potrebná obozretnosť, nakoľko môžu znamenať aj abnormálne zmeny v bunkách.

Povieme si o tom niečo bližšie. Onkomarkery sú substancie prítomné v tele, ktoré sú produkované nádorovými bunkami alebo aj bežnými bunkami organizmu ako reakcia na prítomnosť nádoru. Vznikajú v dôsledku vzniku a vývoja malígneho procesu. Ak je hodnota onkomarkerov nízka, nie vždy to zaručuje neprítomnosť nádorových zien . Vo všeobecnosti však platí, že pri benígnom ochorení sú zýšené koncentrácie onkomarkera len prechodné, naopak pri malígnych stavoch dlhodobejšie alebo stúpajú. Tu je dôležitou premonnou čas, ten je prognostickým ukazovateľom v priebehu ktorého sa koncentrácia markera zdvojnásobí.

HE4 je Humánny epididymálny proteín 4, ktorý sa vylučuje do krvi a patrí do skupiny proteínov s najvyššou senzitívnosťou na detekciu ovariálneho karcinómu v porovnaní s inými markermi, a to predovšetkým v štádiu I.

ROMA index nám signalizuje riziko prítomnosti epiteliálneho ovariálneho karcinómu.  Ide o algoritmus, ktorý vychádza z hodnôt HE4 a CA 125. Keďže u Vás  bol zvýšený HE4 automaticky to koreluje s vyšším Roma indexom. Celkovo sa tieto hodnoty u nás posudzujú na základe menopauzálneho stavu ženy a to nasledovne:

Premenopauzálne ženy:
ROMA > 11,4%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 11,4%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

Postmenopauzálne ženy:
ROMA > 30%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 30%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor