V minulosti bol pruh pre ľudí väčším postrachom, dnes sa, tak ako mnohé iné zdravotné problémy, rieši operačne v ambulancii jednodňovej zdravotnej starostlivosti.

Slabiny, stehná, pupok

Hernia, prietrž alebo aj zľudovený názov pruh je otvor v brušnej stene, cez ktorý sa vnútorné orgány tlačia do podkožia. „Pruh vzniká na mieste oslabenia brušnej dutiny, najčastejšie v okolí medzisvalových štrbín alebo pooperačných jaziev. Práve v týchto miestach je brušná stena najmenej odolná,“ vysvetľuje Róbert Figura, primár chirurgického oddelenia v Galante. „Prietrž má svoju anatomickú stavbu. Bránku, ktorou je otvor v brušnej stene, vak tvorí pobrušnica a obsahom prietrže môže byť akýkoľvek orgán v brušnej dutine. Najčastejšie je to väzivová blana, ktorá sa tiahne medzi črevami, žalúdkom a dvanástnikom alebo tiež tenké či hrubé črevo. Najnebezpečnejšie je, ak sa do tejto oblasti dostane práve časť čreva. Vo väčšine prípadov smeruje hernia von z brušnej dutiny, v menšej miere do jednotlivých vrstiev brušnej steny.“ Vydutina sa môže prejaviť v časti slabín, stehna alebo pupka. 

„Pruh vzniká na mieste oslabenia brušnej dutiny, najčastejšie v okolí medzisvalových štrbín alebo pooperačných jaziev. Práve v týchto miestach je brušná stena najmenej odolná,“
MUDr. Róbert Figura, chirurg

Vrodený alebo získaný

Ak aj vám v detstve mamy pravidelne opakovali, aby ste nedvíhali ťažké predmety, lebo z toho dostanete pruh, mali pravdu len sčasti. Herniu môže mať aj novorodenec, vtedy hovoríme o vrodenej prietrži. V 10% prípadov u detí sa pruh ohlási do jedného roka. „Len približne 3 až 5 % detí má problém s prietržou. U predčasne narodených sa výskyt zvyšuje až v 11%,“ objasňuje primár.

Ak ste ho neprekonali v detstve, ešte nemáte vyhraté. Objaviť sa môže aj v priebehu života. Fyzická námaha zvyšuje tlak na oblasť prietrže, spôsobuje bolesť, pálenie, jej zväčšovanie a celkovo bráni v pracovnej činnosti. „Takéto problémy pri fyzickom zaťažení môžu v dospelosti odhaliť vrodenú herniu,“ vysvetľuje Róbert Figura.

U predčasne narodených detí je riziko výskytu prietrže o niečo vyššia.U predčasne narodených detí je riziko výskytu prietrže o niečo vyššia.
U predčasne narodených detí je riziko výskytu prietrže o niečo vyššia.
Zdroj: Shutterstock

Získaný pruh vzniká v dôsledku úrazu alebo presilenia brušnej steny. „Príčinou je zvýšený vnútrobrušný tlak. Ten sa prejavuje najčastejšie oslabením svalových a väzivových štruktúr, chronickou zápchou, chronickým kašľom, poruchou vyprázdňovania močového mechúra, u mužov aj pri zväčšení prostaty,“ dopĺňa.