MENU
novinky-a-odbornici

Pozor na letné zrazeniny v nohách. Lekár varuje pred častou chybou, robíte ju?

Young,Beautiful,Sexy,Woman,,Hipster,Outfit,,Traveler,,Green,Shorts,,Top,
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Pozor na letné zrazeniny v nohách. Lekár varuje pred častou chybou, robíte ju?

Aj keď ste mladí a zdraví, nepodceňujte zdravotné riziká pri ceste a pobyte v cudzej krajine. Zdravotnú prípravu začnite tak dva mesiace pred cestou, tým skôr, čím ďalej a do väčšieho neznáma cestujete, jednoducho včas, upozorňuje interný lekár MUDr. Peter Tatár, CSc.

Úskalí, ktoré na vás na dlhších cestách a v ďalekom zahraničí môžu číhať, bez blízkosti svojho obvodného lekára, je pomerne dosť. Internista Peter Tatár preto varuje pred najčastejšími a najnebezpečnejšími z nich.

Ak cestujete lietadlom alebo na dlhšiu vzdialenosť autom, autobusom či vlakom, myslite na riziko krvných zrazenín v nohách. Najmä ak máte varixy alebo poruchu zrážania krvi a keď na dlhej ceste budete spať so spustenými nohami,“ upozorňuje. Takzvanému syndrómu turistickej triedy však môžete predísť. „Prevenciou je dostatok tekutín, kompresívne pančuchy počas cesty, časté prechádzky, zmena polohy a pohyb dolnými končatinami. Pri známej poruche zrážania krvi poradí vhodné lieky váš lekár,“ odporúča lekár pri diagnostikovanom ochorení nezabudnúť na svoje lieky.

Povinná lekárnička

Krvné zrazeniny však nie sú jediné riziko. „Lekára navštívte, hlavne ak cestujete ďaleko a na dlhšiu dobu, ak máte ochorenie srdca, pľúc, cukrovku, onkologické ochorenie, ak užívate inzulín, chemoterapiu, biologickú liečbu. Na cestu si zoberte vaše lieky a zdravotnú dokumentáciu. Pripravte si zoznam Vašich liekov s dávkovaním. V zahraničí sa môžu volať inak alebo tam používajú ich náhrady. Zistite si či vaša cieľová krajina dovoľuje dovoz liekov na osobnú spotrebu. Podstatné časti vašej lekárskej správy majte aj v angličtine prípadne v jazyku cieľovej krajiny,“ dáva praktické rady interný lekár.

Na lekárničku nezabudnite, aj pokiaľ žiadnymi známymi chronickými ochoreniami netrpíte. „Pri individuálnych cestách môžete pribaliť lekárničku podľa toho, kto a kam cestujete - na ošetrenie úrazov, liečenie tráviacich ťažkostí, horúčky, bolesti, kinetózy, alergií, ochranu tváre a kože pred slnkom, hmyzom a počasím,“ dodáva odborník.

interný lekár MUDr. Peter Tatár, CSc.interný lekár MUDr. Peter Tatár, CSc.
interný lekár MUDr. Peter Tatár, CSc.
Zdroj: Stano Su

Ak cestujete do vzdalených a exotických krajín, zvyčajne je tam povinné očkovanie proti tamojším nebezpečným prenosným chorobám, aké sa u nás bežne nevyskytujú.  Týka sa to aj európskych krajín. Nepodceňujte nákazy prenosné zo zvierat a hmyzu. Neprinesiete si tak z dovolenky žltačku, osýpky, besnotu, týfus, zápal mozgových blín, žltú zimnicu, choleru prípadne iné nepríjemné choroby podľa toho kam chcete cestovať.

Lekár po ruke

Ani v ďalekej cudzine nemusíte byť so zdravotnými ťažkosťami a bez lekára, na ktorého ste zvyknutí, úplne stratení. Ak vás počas dovolenky prepadne napríklad žalúdočná nevoľnosť, vyskytne sa nečakaná alergická reakcia, dostanete úpal, alebo ostanú v teplotách vaše deti, existuje riešenie, ktoré uľahčí život - bezplatná konzultácia s odborníkom na telefóne, ktorý vám bez čakania zodpovie na vaše otázky a poradí, ako si pomôcť. Táto služba - Linka zdravia je po novom súčasťou balíka asistenčných služieb telemedicíny, ktoré zahrnula do svojho riešenia životného poistenia KOOPERATIVA.

Ako to funguje?

Praktická Linka zdravia je dostupná 365 dní v roku, 12 hodín denne a dohovoríte sa na nej bez problémov, nech sa práve nachádzate kdekoľvek. „Hovor s expertmi realizovaný cez túto linku môže byť v danej chvíli praktickejšie a rýchlejšie riešenie, než čakať na ordinačné hodiny a spojenie so svojím obvodným lekárom. Odborníci sú takto na diaľku k dispozícii vždy, keď nie je nevyhnutná osobná návšteva lekára či bezprostredné ošetrenie úrazu. Práve preto sa môže takáto konzultácia zísť aj počas dovolenky v zahraničí. Môžete sa poradiť v akejkoľvek oblasti, či už ide o vás alebo vaše deti - napríklad skonzultovať príznaky ochorenia, postup liečby alebo ošetrenia či vhodnosť užívania liekov,“

vysvetľuje hovorkyňa poisťovne KOOPERATIVA Silvia Nosková Illášová a dodáva, že táto služba je od jari tohto roka súčasťou služieb eDoctor, ktoré začala poisťovňa ponúkať automaticky v cene životného poistenia.

Ak uzavriete zmluvu životného poistenia, v sume poistenia vám poisťovňa poskytne celý zoznam lekárskej pomoci, ktorú môžete využiť na diaľku kdekoľvek a kedykoľvek.

Bez ohľadu na to, či práve čerpáte výhody vyplývajúce zo zmluvy alebo nie. Máte k nim prístup automaticky a ich využívanie nijako nesúvisí s tým, ako máte riešené svoje verejné zdravotné poistenie. Týmto krokom posúvame poskytovanie rizikového životného poistenia na úplne novú úroveň,“ uvádza zástupkyňa Kooperativy.

Okrem Linky zdravia ako súčasť životného poistenia Profi komplet  poisťovňa poskytuje aj ďalšie služby telemedicíny: odborníkov na duševné zdravie, COVID-19 poradňu, konzultácie so špecialistami a pesonalizovanú onkológiu.

Súčasťou nového balíka zdravotníckej asistencie pre klientov Kooperativy je aj aplikácia TeleDoc, ktorá umožňuje spravovať si všetky ponúkané služby cez osobný účet v mobilnom telefóne. „Dostupná je cez App Store a Google Play a po prihlásení stačí zadať číslo poistnej zmluvy, vďaka čomu je možné využívať služby bezplatne a okamžite,“ vysvetľuje Silvia Nosková Illášová.

Najlepšia je prevencia

Ideálne však je, ak sa do žiadnych zdravotných ťažkostí nedostanete. Tomu sa do istej miery dá predísť. Na čo by sme ešte na dovolenke podľa lekára Petra Tatára nemali zabúdať?

  • časté umývanie a hygienu rúk v neznámom prostredí s cudzími ľuďmi a živočíchmi
  • automatické umývanie zeleniny a ovocia a správnu tepelnú príprvu potravín
  • dostatok tekutín a pri dlhej ceste aj jedlo
  • pravidelné zastávky na oddych, krátku prechádzku, hygienu
  • očkovanie proti exotickým chorobám, podľa výskytu v krajine, do ktorej cestujete
  • s novorodencom a batoľaťom do dvoch rokov do ďalekých a exotických krajín necestovať vôbec a s takýmto dieťaťom necestovať ani lietadlom

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môžem sa po implantácii umelého kĺbu vrátiť do práce?

Po operácii umelého kolenného kĺbu, odborne TEP, sa môžete bez problémov vrátiť do práce - samozrejme, ak sa nevyskytnú komplikácie. Úplná rekonvalescencia po operácii jedného kolenného kĺbu trvá približne pol roka, ale je to individuálne. Dĺžka závisí od vašej kondície, zdravotného stavu, ako aj od druhu vykonávanej práce. Iné je, keď pracujete z domu a sedíte za počítačom, a iné je, keď pracujete fyzicky.

Ak by ste mali absolvovať aj operáciu druhého kolena, ideálne je naplánovať si ju, až keď sa prvá dolná končatina úplne adapatuje na záťaž, budete mať vypracovaný stereotyp chôdze a svalstvo bude dobre tonizované. Samozrejme, na druhý zákrok musí byť človek pripravený aj po psychickej stránke.

čítať viac

Je pravda, že hrčka na očnom bielku je znamienko alergikov?

Deti aj dorast by mali pravidelne podstupovať preventívnu prehliadku u očného lekára. Môžete ubezpečiť svojho syna, že ho takáto návšteva nebude bolieť. V tomto prípade je však tiež potrebné podstúpiť vyšetrenie zraku. Môže ísť o prechodný jav, ale aj nemusí. V prípade prechodného javu možno podstúpiť symptomatickú liečbu vo forme očných kvapiek. O ich výbere musí rozhodnúť očný lekár. Ak ide o trvalý jav a ak to výsledky dôsledného vyšetrenia umožnia, zvážila by som aj chirurgické odstránenie daných hrčiek.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor