MENU

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

„Pozitívna“ potravina: Odborník jedáva čokoládu denne a odporúča TAKÚTO

Doprajte si

Tak ako niektorí pijete kávu na dennej báze, tak môžete konzumovať aj čokoládu. Či si ju roztopíte a pijete vo forme nápoja alebo zjete tabličku čokolády. Samozrejme, záleží na kvalite a množstve. Odborník odporúča jesť 30 g čokolády denne, a najmä v tomto období, teda na jeseň a v zime, keď potrebuje telo viac sýtejšej stravy bohatej na tuky a bielkoviny.

Chudnutie

Čokoláda ako každá iná potravina, obsahuje dôležité vitamíny aj minerály. Záleží na kvalite, forme a určite na množstve. Striedme jedenie čokolády postave neublíži, hlavne ak ide o 70 % čokoládu, ktorá je nízkosacharidová. Je to optimálna potravina pre zasýtenie aj pre potešenie.

Čokoláda povzbudzuje k fyzickým výkonom, dodáva energiu a navodzuje dobrú náladu.
Dušan Plichta

Pre zdravie

Najsilnejší účinok čokolády na zdravie je obsah teobromínu a látok, ktoré povzbudia srdce a organizmus celkovo. Z emočného pohľadu vie navodiť až „eufóriu“, a preto ju Dušan Plichta nazval „pozitívnou potravinou“. Čokoláda vie byť veľmi užitočná, ak si ustrážite jej zloženie. Dávajte si pozor, aby neobsahovala palmový olej, konzervanty a iné prídavné látky. Ako odborník spomínal, vďaka vláknine pozitívne vplýva aj na vaše črevá a tráviaci systém.

Dušan Plichta sa priznal, že k čokoláde má pozitívny vzťah a konzumuje ju každý deň. Pracuje v oblasti zdravej výživy a kávy, a povaha jeho zamestnania si to doslova vyžaduje, pretože testuje rôzne odrody čokolád. Nepotrebuje zjesť veľa naraz, radšej si ju vychutnáva po troške a v rôznych kombináciách, v nápojoch alebo dezertoch.

„Jedzte čokoládu denne, či už s orieškami alebo čistú. Je to dobrá potravina, ale pozor na presladené a „umelinové“ čokolády,“ uzatvára Dušan Plichta.

SPÄŤ
2/2
ĎALEJ

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Lekári nevedia nájsť príčinu mojej choroby. Čo spôsobuje neutropéniu?

Neutropénia, inak nízky počet jednej frakcie bielych krviniek, patrí do starostlivosti hematológa. Primárnu neutropéniu odborník často zistí už v detskom veku, sekundárnu najčastejšie zapríčiňuje užívanie niektorých liekov, chemoterapeutík, pôsobenie iných škodlivín, prípadne dlhotrvajúca infekcia, ktorá môže viesť k vyčerpaniu obranyschopnosti.

Potravinové intolerancie či histamínová intolerancia nespôsobujú neutropeniu. Tie by sa mohli s týmto ochorením spájať azda len v prípade ťažkej malnutrície, teda podvýživy, spôsobenej nezmyselnou dlhodobou diétou. Diéty, pri ktorých si ľudia odopierajú rôzne potraviny, sú dnes, žiaľ, pomerne časté.

Dbajte na to, aby ste konzumovali čo najrozmanitejšiu stravu, so zastúpením všetkých makro- aj mikronutrientov a vitamínov. Ak je nález závažný, riaďte sa pokynmi hematológa.

čítať viac

Budem môcť mať deti po zistení dysplázie ťažkého stupňa?

V tomto prípade súhlasím s postupom lekára. Ak máte pochybnosti, zvážte ešte kolposkopické vyšetrenie. Ide o kľúčovú diagnostickú metódu na potvrdenie diagnózy, ak cytologické vyšetrenie krčka maternice preukáže prítomnosť abnormálnych buniek. Vykonáva sa špeciálnym mikroskopom – kolposkopom, ktorý počas vyšetrenia ostáva mimo tela ženy. Je to binokulárny optický nástroj, ktorý odhaľuje okom neviditeľné problémy v krčku maternice. Skúmanú obasť dokáže zväčšiť 8-40krát.

Carcinoma in situ je karcinóm v počiatočnom štádiu, ktorý neprekračuje bazálnu membránu, je obmedzený na epitel, takže nádorové bunky zatiaľ nemohli preniknúť do ciev a lymfatického systému a spôsobiť metastázy.

Terapia Carcinoma in situ v oblasti krčka maternice sa podľa našich postupov lieči výhradne chirurgicky. Odoberie sa vzorka ( biopsia) a postihnuté tkanivo sa odstráni mechanicky, elektricky alebo laserovou kónizáciou. Pacientka je zaradená do rizikovej poradne a je sledovaná. Následná gravidita nie je kontraindikovaná, preto je tento spôsob terapie vhodný pre ženy, ktoré plánujú v budúcnosti otehotnieť.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor