MENU
novinky-a-odbornici

„Pozitívna“ potravina: Odborník jedáva čokoládu denne a odporúča TAKÚTO

Čokoláda môže byť návyková!
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

„Pozitívna“ potravina: Odborník jedáva čokoládu denne a odporúča TAKÚTO

Čokoláda patrí medzi dobroty, ktorým neodolá asi nikto. O jej pozitívnych účinkoch pre zdravie sa už veľa popísalo. Špecialista na výživu Dušan Plichta prezradí, ako na vás blahodarne vplýva, a ktorá je najlepšia.

Vyberte si správne

Kvalitnú čokoládu od nekvalitnej rozoznáte v prvom rade podľa jej zloženia. Naozaj kvalitná čokoláda by mala obsahovať iba kakaové maslo a kakaový prášok. Tieto dve zložky dokopy tvoria kakaovú hmotu. A potom už len nerafinovaný, hlavne trstinový alebo kokosový cukor. Ak si chcete vybrať naozaj dobrú čokoládu, mali by ste vedieť dohľadať pôvod kakaa alebo kakaových bôbov od predajcu alebo značky od ktorej ju kupujete.

Zdravá čokoláda

Najzdravšia čokoláda neexistuje, je len čokoláda, ktorá spĺňa zdravotné štandardy, a tie sa odvíjajú od množstva cukru. Ak si vyberáte „zdravú“ čokoládu, tak si pozrite zloženie, tak aby obsahovala 65 – 75 % kakaa. Tak budete mať istotu, že má nízky obsah cukru a navyše obsahuje magnézium a vlákninu, ktorá je pre organizmus a baktérie v tráviacom trakte veľmi užitočná.

Anketa
Máte radi čokoládu?

Najkvalitnejšia čokoláda by mala byť robená z kakaových bôbov, primárne z regiónov, ktoré produkujú najkvalitnejšie bôby bez obsahu kadmia a nie sú alkalizované. Kakao nie je potom extra spracované a zásah do výroby čokolády je minimálny. Nová šetrná metóda Bean-to-Bar zahŕňa dlhý proces mikrodávkovej výroby čokolády od kakaových bôbov až po samotnú čokoládu.

Kvalitná čokoláda musí obsahovať minimálne 65 - 70 % kakaa.
Dušan Plichta

Rozhovor s Dušanom Plichtom vo videu ►►►

O pozitívnych účinkoch čokolády pre zdravie sa dočítate na ďalšej strane  ►►►

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môžem sa po implantácii umelého kĺbu vrátiť do práce?

Po operácii umelého kolenného kĺbu, odborne TEP, sa môžete bez problémov vrátiť do práce - samozrejme, ak sa nevyskytnú komplikácie. Úplná rekonvalescencia po operácii jedného kolenného kĺbu trvá približne pol roka, ale je to individuálne. Dĺžka závisí od vašej kondície, zdravotného stavu, ako aj od druhu vykonávanej práce. Iné je, keď pracujete z domu a sedíte za počítačom, a iné je, keď pracujete fyzicky.

Ak by ste mali absolvovať aj operáciu druhého kolena, ideálne je naplánovať si ju, až keď sa prvá dolná končatina úplne adapatuje na záťaž, budete mať vypracovaný stereotyp chôdze a svalstvo bude dobre tonizované. Samozrejme, na druhý zákrok musí byť človek pripravený aj po psychickej stránke.

čítať viac

Je pravda, že hrčka na očnom bielku je znamienko alergikov?

Deti aj dorast by mali pravidelne podstupovať preventívnu prehliadku u očného lekára. Môžete ubezpečiť svojho syna, že ho takáto návšteva nebude bolieť. V tomto prípade je však tiež potrebné podstúpiť vyšetrenie zraku. Môže ísť o prechodný jav, ale aj nemusí. V prípade prechodného javu možno podstúpiť symptomatickú liečbu vo forme očných kvapiek. O ich výbere musí rozhodnúť očný lekár. Ak ide o trvalý jav a ak to výsledky dôsledného vyšetrenia umožnia, zvážila by som aj chirurgické odstránenie daných hrčiek.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor