MENU
novinky-a-odbornici

„Pozitívna“ potravina: Odborník jedáva čokoládu denne a odporúča TAKÚTO

Čokoláda môže byť návyková!

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

„Pozitívna“ potravina: Odborník jedáva čokoládu denne a odporúča TAKÚTO

Čokoláda patrí medzi dobroty, ktorým neodolá asi nikto. O jej pozitívnych účinkoch pre zdravie sa už veľa popísalo. Špecialista na výživu Dušan Plichta prezradí, ako na vás blahodarne vplýva, a ktorá je najlepšia.

Vyberte si správne

Kvalitnú čokoládu od nekvalitnej rozoznáte v prvom rade podľa jej zloženia. Naozaj kvalitná čokoláda by mala obsahovať iba kakaové maslo a kakaový prášok. Tieto dve zložky dokopy tvoria kakaovú hmotu. A potom už len nerafinovaný, hlavne trstinový alebo kokosový cukor. Ak si chcete vybrať naozaj dobrú čokoládu, mali by ste vedieť dohľadať pôvod kakaa alebo kakaových bôbov od predajcu alebo značky od ktorej ju kupujete.

Zdravá čokoláda

Najzdravšia čokoláda neexistuje, je len čokoláda, ktorá spĺňa zdravotné štandardy, a tie sa odvíjajú od množstva cukru. Ak si vyberáte „zdravú“ čokoládu, tak si pozrite zloženie, tak aby obsahovala 65 – 75 % kakaa. Tak budete mať istotu, že má nízky obsah cukru a navyše obsahuje magnézium a vlákninu, ktorá je pre organizmus a baktérie v tráviacom trakte veľmi užitočná.

Anketa
Máte radi čokoládu?

Najkvalitnejšia čokoláda by mala byť robená z kakaových bôbov, primárne z regiónov, ktoré produkujú najkvalitnejšie bôby bez obsahu kadmia a nie sú alkalizované. Kakao nie je potom extra spracované a zásah do výroby čokolády je minimálny. Nová šetrná metóda Bean-to-Bar zahŕňa dlhý proces mikrodávkovej výroby čokolády od kakaových bôbov až po samotnú čokoládu.

Kvalitná čokoláda musí obsahovať minimálne 65 - 70 % kakaa.
Dušan Plichta

Rozhovor s Dušanom Plichtom vo videu ►►►

O pozitívnych účinkoch čokolády pre zdravie sa dočítate na ďalšej strane  ►►►

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Škrípanie zubov je záťaž pre zuby. Aké sú možnosti prevencie?

Nočné škrípanie predstavuje nadmernú záťaž nielen pre zuby, ale aj pre žuvacie svalstvo a čeľustný kĺb. Na zuboch môžeme pozorovať obrusovanie zubnej skloviny až jej úplné vymiznutie a odhalenie dentínu, teda citlivého zubného tkaniva pod sklovinou. Zuby strácajú pôvodnú výšku a tvar. V prevencii nočného škrípania uplatňujeme dlahu na zuby, ktorá funguje ako ich ochrana. Pri veľkej strate zubných tkanív je niekedy nutné riešiť celkovú rekonštrukciu chrupu.

čítať viac

Je možné ukončiť liečbu vysokého krvného tlaku svojvoľne?

Pri liečbe hypertenzie dodržiavajte odporúčania lekára, ktorý vám ju predpísal. Rozhodne ju svojvoľne neukončujte. Ak sa pri dávke užívaného lieku opakovane objavili veľmi nízke hodnoty tlaku krvi, možno dávku znížiť na polovicu, prípadne na štvrtinu. Informujte ošetrujúceho lekára o aktuálnych hodnotách krvného tlaku a postupujte podľa jeho odporúčaní. Liečba vysokého krvného tlaku sa zvyčajne začína, keď sa pri vyšetrení v ambulancii alebo v domácom prostredí opakovane potvrdia zvýšené hodnoty. Na začiatku treba uvažovať aj o možnosti, že tieto hodnoty sú ovplyvnené vonkajšími okolnosťami, napríklad stresom, nespavosťou a výraznými bolesťami. Ak sa jednoznačne nedá rozhodnúť o liečbe, lekár pacientovi odporučí 24-hodinové ambulantné monitorovanie krvného tlaku. Veľakrát sa pri tomto vyšetrení potvrdia normálne hodnoty počas dňa aj v noci. V tom prípade nie je vhodné začať okamžite s liečbou hypertenzie. Všeobecný lekár odporučí častejšie meranie tlaku v domácom prostredí a sledovanie vo svojej ambulancii.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor