MENU
novinky-a-odbornici

Potvrdené! TENTO liek proti kovidu nefunguje. Aj vy ste si ho kúpili?

Closeup,On,Pills,Pack,In,Hand,Of,Ill,Young,Woman
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Potvrdené! TENTO liek proti kovidu nefunguje. Aj vy ste si ho kúpili?

Na začiatku pandémie nového koronavírusu vedci testovali rôzne už existujúce liečivá, aby zistili, či niektoré z nich na COVID-19 nezaberá.

Azda najviac populárnym alternatívnym liekom na COVID-19 sa stalo počas pandémie antiparazitické liečivo ivermektín. Výsledky doteraz najrozsiahlejšej klinickej štúdie zverejnenej v odbornom časopise The New England Journal of Medicine ukázali, že spomínané liečivo nemá na priebeh tohto ochorenia žiaden vplyv. 

Vedci skúmali v Brazílii vzorku 1300 pacientov nakazených koronavírusom. Štúdia bola dvojito zaslepená, čiže pacienti ani zdravotnícky personál nevedeli, či pacient užil ivermektín alebo placebo, čo zabezpečilo objektivitu výsledkov. Podľa autorov štúdie sa tak spoľahlivo dokázalo, že ivermektín ochorenie COVID-19 nelieči.

Lekári podali ivermektín 679 pacientom v priebehu troch dní. Snažili sa prísť na to, či zaberá, a ak áno, v ktorej fáze ochorenia je vhodné ho užívať. Zistili však, že pacienti, ktorí užili ivermektín počas prvých troch dní od nákazy, mali horšie výsledky ako tí, ktorým bolo podané placebo.

Čo je účinnejšie?

V jednej časti štúdie sa však ukázalo, že na COVID-19 by mohla zaberať látka fluvoxamín, ktorá sa nachádza v antidepresívach. Tento liek podľa výsledkov štúdie uverejnených v časopise The Lancet Global Health znížil riziko hospitalizácie až o jednu tretinu.

„Teraz máme dostatok údajov a informácií na to, aby lekári namiesto predpisovania ivermektínu začali pacientov liečiť inak,"uviedol odborník na infekčné choroby David Boulware z Minnesotskej univerzity.

Zázrak sa nekonal

Ivermektín sa desaťročia používa na liečbu parazitických ochorení. Na začiatku pandémie koronavírusu vedci začali testovať rôzne už existujúce liečivá, aby zistili, či niektoré z nich na COVID-19 nezaberá. Laboratórne testy ivermektínu vtedy ukázali, že by mohol uľahčiť priebeh ochorenia a znížiť tak riziko hospitalizácie. Niektorí lekári ho tak začali pacientom predpisovať napriek tomu, že nebol oficiálne schválený.

Niektorí vedci vykonali i klinické štúdie menšieho rozsahu, ktoré v decembri 2020 porovnal virológ Andrew Hill z Liverpoolskej univerzity. Vyhlásil, že ak pozitívny účinok ivermektínu potvrdí i rozsiahla štúdia, "bude to naozaj prelomové". Následné testy však takýto účinok nepotvrdili.

Na Slovensku nie je ivermektín oficiálne registrovaný na liečbu COVID-19. Jeho použitie na tento účel Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) neschválil.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor