MENU
novinky-a-odbornici

Potrebujete zmierniť potenie? Zachrániť vás môžu obyčajné bylinky

potenie
Novinky a odborníci

Potrebujete zmierniť potenie? Zachrániť vás môžu obyčajné bylinky

Vyberte si bylinku podľa toho, čo sa za vašim potením skrýva. Niekedy to môžu byť metabolické poruchy, ale potrápiť vás môže aj menopauza.

Potenie je pre mnohých zaťažkávacou skúškou najmä počas horúcich letných mesiacov. Hoci by ste ho najradšej stopli, nie je to najlepší nápad. Skôr sa snažte nastaviť svoj denný program tak, aby ste tvorbu potu zbytočne nepodporovali. Pomôcť vám môžu obyčajné bylinky, niektoré máte aj v záhrade. Vyberajte podľa problému.

Osvieža vás ovocné listy

„V horúčavách si môžete pripraviť osviežujúci čaj z listov jahody lesnej, ostružiny malinovej a ostružiny černicovej. Aj chorobné potenie možno zmierniť bylinkovými čajmi. Nervozite, stresu a úzkosti sa vyhne málokto. Vtedy je ideálna šalvia lekárska, medovka lekárska, ľubovník bodkovaný alebo yzop lekársky,“ hovorí o tipoch  na chutné čaje pediater  a odborník na bylinky MUDr. Michal Slivka. „Ak sa za potením skrývajú metabolické poruchy, pomôže žihľava dvojdomá alebo mäta pieporná.“ Bylinky vám môžu uľahčiť aj menopauzu. Podľa odborníka by mala byť prvou voľbou pre každú ženu alchemilka žltozelená. V boji s nadmerným potením však jednoznačne vedie šalvia. „Zmierňuje denné i nočné potenie, navyše upokojuje žalúdok. Má schopnosť čistiť krv, priaznivo vplýva na pečeň a je esom v rukáve pri chorobách dýchacích ciest, najmä pri angínach, zápaloch ďasien či aftóznych zápaloch slizníc.“

Do šálky i vane

Pravidelné pitie bylinného čaju by sa malo stať pravidlom, rovnako ako ranná či večerná hygiena. Je to kvapka prevencie, ktorá vám pomôže uchovať zdravie, ale v mnohých prípadoch vám ho môže aj prinavrátiť. „Civilizačné ochorenia, ktoré ustavične rastú, vznikajú z prekyslenia tela nezdravým, konzumným životným štýlom. Bylinný čaj je alkalická tekutina, ktorá neutralizuje kyseliny a prinavráti do tela harmóniu,“ vysvetľuje doktor Michal Slivka. „Nekontrolovaná, nadbytočná konzumácia mäsa a živočíšnych bielkovín zaťažuje trávenie. Môže spôsobovať nepríjemný zápach potu, čo svedčí o tom, že niečo nie je v poriadku.“ Ten môže odbúrať pitie liečivých čajov, striedmejšia a výživná strava. Okrem čajov môžu nadmerné potenie zmierniť bylinné kúpele. Oplatí sa pripraviť výluh z listov orechov, pamajoránu alebo zo šalvie.

Lipa ho rozbehne

Niektorým bylinkám sa  v letných mesiacoch radšej vyhnite. Potenie môžu podporovať. Jednou z nich je voňavá lipa veľkolistá. „Je známa tým, že má silný potopudný účinok a schopnosť znižovať horúčku. Istá štúdia dokázala, že po použití záparu lipového kvetu sa účastníci štúdie potili dvakrát toľko ako pri užívaní čistej horúcej vody,“ hovorí lekár a milovník byliniek. „Potné žľazy stimulované lipovými kvetmi reagujú už na nepatrné tepelné podráždenie a podnecujú organizmus potiť sa.“ Lipový čaj sa však vždy oplatí piť pri prvých príznakoch prechladnutia. Ochorenie často neprepukne, lebo organizmus sa z neho jednoducho vypotí.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Syn nevypije nič, čo je bez cukru. Kedy sa mu to odrazí na váhe?

Pravdou je, že už konzumácia pollitra sladených nápojov vedie k ďalším negatívnym dopadom na zdravie, lebo zvyšuje riziko vzniku cukrovky, zvýšenej hladine trigklyceridov v krvi a teda aj srdcovocievnych ochorení. U mladých ľudí, ktorí sú aktívni a športujú nemusí nutne konzumácia sladených nealkoholických nápojov viesť k nadváhe či obezite. Častokrát je ich pitie aj spoločensky podmienené, najmä v kolektívoch mladých ľudí, ktorí často obľubujú aj energetické nápoje. Skúste syna motivovať konzumovať skôr ochutené minerálky a samozrejme stále platí, čo doma nie je sa nezje a nevypije.

čítať viac

Môže byť dcérka v noci taká hladná?

Myslím, že to od nej chcete priskoro. Nepíšete, či spíte v jednej miestnosti alebo v jednej posteli, či dojčíte, alebo nie. Myslím si, že hladná určite nebude, vyžaduje si skôr vašu prítomnosť. Prvé tri roky života od nich nemôžete očakávať dokonalý spánkový režim. Rodičia sa však snažia, aby dieťa prespalo celú noc čím skôr, sú nervózni, keď sa im to nedarí a to všetko potom prenášajú na svoje deti. Spánku dieťatko nemusíte učiť. Pomôcť mu zaspať a zabezpečiť pokojný spánok ale môžete. Dieťa vyžaduje počas spánku blízkosť niektorého z rodičov. Odstráňte z jeho blízkosti zbytočné rušivé vplyvy, Vypnite televíziu, uberte na množstve podnetov, choďte viac do prírody. Dieťa sa pred spánkom potrebuje uvoľniť, zbaviť emócií. Vôbec nie je na škodu, ak si pred spánkom i poplače, avšak vo vašej prítomnosti, nie osamote. Nepohoda medzi matkou a otcom takisto na dieťa nepôsobí najlepšie. Veľmi dôležitá je pravidelnosť, teda chodiť spať v rovnakom čase. Ak nič nepomáha, zoberte dieťa k sebe do postele a spite spolu. Tak to funguje všade v prírode.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia