MENU
novinky-a-odbornici

Potrebujete zmierniť potenie? Zachrániť vás môžu obyčajné bylinky

potenie
Novinky a odborníci

Potrebujete zmierniť potenie? Zachrániť vás môžu obyčajné bylinky

Vyberte si bylinku podľa toho, čo sa za vašim potením skrýva. Niekedy to môžu byť metabolické poruchy, ale potrápiť vás môže aj menopauza.

Potenie je pre mnohých zaťažkávacou skúškou najmä počas horúcich letných mesiacov. Hoci by ste ho najradšej stopli, nie je to najlepší nápad. Skôr sa snažte nastaviť svoj denný program tak, aby ste tvorbu potu zbytočne nepodporovali. Pomôcť vám môžu obyčajné bylinky, niektoré máte aj v záhrade. Vyberajte podľa problému.

Osvieža vás ovocné listy

„V horúčavách si môžete pripraviť osviežujúci čaj z listov jahody lesnej, ostružiny malinovej a ostružiny černicovej. Aj chorobné potenie možno zmierniť bylinkovými čajmi. Nervozite, stresu a úzkosti sa vyhne málokto. Vtedy je ideálna šalvia lekárska, medovka lekárska, ľubovník bodkovaný alebo yzop lekársky,“ hovorí o tipoch  na chutné čaje pediater  a odborník na bylinky MUDr. Michal Slivka. „Ak sa za potením skrývajú metabolické poruchy, pomôže žihľava dvojdomá alebo mäta pieporná.“ Bylinky vám môžu uľahčiť aj menopauzu. Podľa odborníka by mala byť prvou voľbou pre každú ženu alchemilka žltozelená. V boji s nadmerným potením však jednoznačne vedie šalvia. „Zmierňuje denné i nočné potenie, navyše upokojuje žalúdok. Má schopnosť čistiť krv, priaznivo vplýva na pečeň a je esom v rukáve pri chorobách dýchacích ciest, najmä pri angínach, zápaloch ďasien či aftóznych zápaloch slizníc.“

Do šálky i vane

Pravidelné pitie bylinného čaju by sa malo stať pravidlom, rovnako ako ranná či večerná hygiena. Je to kvapka prevencie, ktorá vám pomôže uchovať zdravie, ale v mnohých prípadoch vám ho môže aj prinavrátiť. „Civilizačné ochorenia, ktoré ustavične rastú, vznikajú z prekyslenia tela nezdravým, konzumným životným štýlom. Bylinný čaj je alkalická tekutina, ktorá neutralizuje kyseliny a prinavráti do tela harmóniu,“ vysvetľuje doktor Michal Slivka. „Nekontrolovaná, nadbytočná konzumácia mäsa a živočíšnych bielkovín zaťažuje trávenie. Môže spôsobovať nepríjemný zápach potu, čo svedčí o tom, že niečo nie je v poriadku.“ Ten môže odbúrať pitie liečivých čajov, striedmejšia a výživná strava. Okrem čajov môžu nadmerné potenie zmierniť bylinné kúpele. Oplatí sa pripraviť výluh z listov orechov, pamajoránu alebo zo šalvie.

Lipa ho rozbehne

Niektorým bylinkám sa  v letných mesiacoch radšej vyhnite. Potenie môžu podporovať. Jednou z nich je voňavá lipa veľkolistá. „Je známa tým, že má silný potopudný účinok a schopnosť znižovať horúčku. Istá štúdia dokázala, že po použití záparu lipového kvetu sa účastníci štúdie potili dvakrát toľko ako pri užívaní čistej horúcej vody,“ hovorí lekár a milovník byliniek. „Potné žľazy stimulované lipovými kvetmi reagujú už na nepatrné tepelné podráždenie a podnecujú organizmus potiť sa.“ Lipový čaj sa však vždy oplatí piť pri prvých príznakoch prechladnutia. Ochorenie často neprepukne, lebo organizmus sa z neho jednoducho vypotí.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Prečo sa mi tvoria modriny bez príčiny? Sú nebezpečné?

Dobrá správa je, že ste boli na odberoch krvi, predpokladám, že lekár vám dal vyšetriť aj parametre, ktoré by mohli súvisieť so zvýšenou tvorbou modrín. Výsledky, ako píšete, boli v poriadku. Na zvýšenej tvorbe modrín sa okrem iného môže podieľať aj stav cievnej steny. Jej kvalita sa u jednotlivcov odlišuje. Niekedy sa môže prechodne zhoršovať pri nedostatku niektorých živín, stopových prvkov či vitamínov. Najčastejšie je na príčine nedostatok rutínu a vitamínu C. Rutín je bioflavonoid a antioxidant, a jeho bohatým zdrojom je pohánka. Ak môžete, konzumujte ju ako prílohu či kašu, prípadne vo forme výživového doplnku. Užívajte aj vitamín C v lipozómovej forme, ktorá sa najlepšie vstrebáva. Prípadne si v lekárni kúpte voľne dostupné vazoprotektívum, teda liek s ochranným vplyvom na cievy, s obsahom trihydrátu rutozidu a kyseliny askorbovej.

čítať viac

Mám cukrovku a trápi ma sucho v ústach. Čo môže byť príčinou?

Suchosť v ústach je prirodzeným prejavom starnutia a objavuje sa po päťdesiatom roku najmä u žien. Vo väčšine prípadov však súvisí s prítomnými ochoreniami, najmä s diabetom a s užívaním mnohých liekov. Príčina problému môže byť aj v dýchaní ústami a v chrápaní, vtedy dochádza k vysušovaniu sliznice ústnej dutiny vdychovaným vzduchom. Aj nadmerná konzumácia kávy a ďalších nápojov s obsahom kofeínu môže viesť k zhoršeniu funkcie slinných žliaz.

Liečba suchosti v ústach závisí od vyvolávajúcej príčiny. Pri užívaní liekov s týmto vedľajším účinkom požiadajte lekára, ktorý vám liečbu odporučil, o jej ukončenie, prípadne o upravenie dávkovania tak, aby sa tento problém zmiernil. Užívajte len lieky, ktoré vám odporučil lekár, nie lekárnik.

Dôležitá je správna starostlivosť o chrup. Pomáhajú aj prípravky na zvlhčenie sliznice dutiny úst, vrátane žuvačiek, obsahujú xylitol, ale aj hydroxyetylcelulózu alebo karboxymetylcelulózu. Medzi lieky na podporu tvorby slín patrí pilokarpín, používaný najmä v očnom lekárstve. Na noc si zapnite zvlhčovač vzduchu a spálňu pred spaním dobre vyvetrajte.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor